Пропагандистське кіно про «Новоросію» ігнорують від Москви до Магадану: дайджест пропаганди за 28 листопада
Путін завів стару шарманку про «київських узурпаторів»
«Київські ватажки зараз повністю нелегітимні, вони узурпатори і не мають навіть права віддавати накази армії», – заявив Путін 28 листопада.
Ідеологему про «нелегітимність» української влади російська пропаганда повторює вже ціле десятиліття, хіба що словечко «хунта» вже вийшло з лексикону Кремля.
Щоправда, це не надто збігається з наративом про готовність Кремля до перемовин. Якщо «київські ватажки» нелегітимні, то з ким тоді Москва збирається обговорювати «реалії на землі»?
Путін якось прохопився, що легітимною у Києві залишилася лише Верховна Рада та її спікер. Проте і з Русланом Стефанчуком російському диктатору, як відомо, не пощастило.
Цікаво лише те, що Путін знову вирішив послати меседж ЗСУ, яким «київські узурпатори» нібито не мають права віддавати накази. Фактично, це повторення того, що лунало з Москви ще на початку повномасштабного вторгнення. «Беріть владу у свої руки! Схоже, нам із вами буде легше домовитися, ніж із цією зграєю наркоманів і неонацистів, яка засіла в Києві і взяла в заручники весь український народ», – закликав Путін у лютому 2022 року. Відповідь Сил Оборони на ці заклики загальновідома: Путіну було вказано напрям руху слідом за ракетним крейсером «Москва».
Нову спробу Путіна звернутися ЗСУ можна пояснити по-різному. Можливо, у Кремлі все ще не втратили рештки здорового глузду і розуміють, що Сили Оборони «знищені і розгромлені» лише в уяві російських пропагандистів. Тимчасом в реальності Москві залишається сподіватись не стільки на ЗС РФ, скільки на диво – наприклад, на те, що ЗСУ раптом почують Путіна і перестануть виконувати командування.
А може, все якраз з точністю до навпаки, і у Кремлі свято вірять у власну брехню про те, що український народ ось-ось підніметься на «третій Майдан» проти «узурпатора Зеленського», скине «прострочену владу» і побіжить зустрічати російських «визволителів» з хлібом-сіллю. Що ж, це для нас також непоганий варіант: чим менш адекватно сприймають дійсність у Кремлі, тим більше помилок буде зроблено ворогом, зокрема на полі бою.
Проміжні демографічні підсумки «СВО»
Путін затвердив 28 листопада перелік КРІ (ключові показники ефективності) губернаторів, що складається з 21 пункту. Там багато чого смішного, а особливо те, що стосується народжуваності.
Тепер губернаторам доведеться розв’язувати складну задачу. З одного боку, треба підвищувати рівень народжуваності в регіоні, а з іншого – відправляти більше чоловіків репродуктивного віку на війну.
Путін ще у червні наголошував, що для «держави не може бути нічого важливішого, ніж зміцнення сім’ї». Проте реальність не підкоряється ідеологічним установкам. За даними Росстату, кількість шлюбів за підсумками вересня впала до мінімуму за 18 років. За відповідний період росіяни зареєстрували близько 92 тисяч шлюбів – на майже 17 тисяч менше, ніж у вересні 2023 року.
Рівень народжуваності у РФ також знижується. Торік показник впав до 1999 року, тобто до рівня «похмурих 1990-х»: у РФ народилися 1,264 млн немовлят, що на третину менше, ніж у 2014 році.
НАСПРАВДІ, негативні демографічні тенденції у РФ посилилися саме після початку агресії проти України у 2014 році, за яким почались західні санкції і найдовший період падіння реальних доходів населення.
Звичайно, губернатори намагатимуться виконати вказівку з Кремля, а пропаганда запевнятиме, що все йде за планом. Тільки от бажання розмножуватись у самих росіян стає все менше.
Куди поділись трудові ресурси РФ?
Путін дуже любить вихвалятись, що рівень безробіття в Росії найнижчий за останні часи. Щоправда, кремлівський диктатор не згадує, що проблему безробіття НАСПРАВДІ «вирішили» за допомоги створення іншої проблеми, а саме дефіциту робочих рук.
Так, з початком повномасштабної війни у Росії «ожили» заводи, на яких виготовляють зброю та іншу продукцію військового призначення. Проте, як заявив голова комітету з контролю Держдуми Морозов, дефіцит робочих рук на підприємствах ВПК вже найближчим часом становитиме близько 400 тисяч осіб.
Теоретично, це можна пояснити надзвичайно високими темпами розвитку ВПК, але схожі тенденції відбуваються і в інших сферах. Наприклад, недокомплект особового складу МВС РФ, за даними відомства, складає майже 174 тисячі співробітників, хоча ще у листопаді 2022 року він становив лише 90 тисяч.
Загальні показники також більш ніж промовисті. Приміром, у столиці Уралу Єкатеринбурзі (де розташовано безліч оборонних заводів), на початок жовтня налічувалося майже 55 000 вакансій, тоді як, за даними Департаменту праці регіону, безробітних було близько 9000 осіб. У Центральному федеральному окрузі, де проживає близько 40 млн осіб, на кожного безробітного припадає 9 вакансій, заявив повноважний представник президента РФ в регіоні Щеголєв.
За оцінками міністра сільського господарства Оксани Лут, торік галузь залишили близько 200 000 осіб, або 3,3% усіх працівників. Міністр економічного розвитку Решетніков вже закликав регіони «наймати молодь, пенсіонерів і людей з обмеженими можливостями, а також зняти обмеження на понаднормову роботу».
За загальними оцінками, до 2030 року російській економіці буде потрібно додатково 2,4 млн осіб у сфері виробництва, транспорту, охорони здоров’я, соціальних послуг, наукових досліджень та інформаційних технологій. «Ми поки що не розуміємо, звідки ми їх візьмемо… Зараз просто віримо, що штучний інтелект нас врятує, бо що ще може нас врятувати?», – приречено визнає віцепрем’єр РФ Чєрнишенко.
Звісно ж, всі російські чиновники чудово розуміють, що ніякий штучний інтелект їх не врятує. Але ніхто наважиться сказати вголос, що головна проблема Росії – це злочинна і безумна війна проти України, в якій Кремль щодня спалює сотні і тисячі життів своїх солдатів заради примарної «величі». Тому й доводиться патякати нісенітниці про штучний інтелект.
Фінансовий злет Z-режисера з Колими
І наостанок про «культуру». Магаданський «поет» Ігор Дадашев у 2022 році осідлав тему «СВО», оголосив себе «воєнкором», вбрався в камуфляж і почав влаштовувати для дітей «патріотично-поетично-музичні вечори» з відповідним контентом.
У вересні Дадашев отримав президентський грант в 1 млн рублів «для підтримки творчих проєктів у галузі культури і мистецтва». На ці гроші він зняв фільм про «про людей, які постраждали від українських нацистів» під назвою «Це наша земля – Новоросія».
Прем’єру пропагандистського “блокбастера» рекламували всі, включно з керівником колимської фракції «Единая Россия». Але на прем’єру фільму в Магаданському театрі прийшли тільки 12 осіб. І це при тому, що вхід був безплатним. «Над цим фільмом я працював з літа цього року. У планах – продовження нових зйомок», – обіцяє Дадашев, якого така кількість глядачів не засмутила.
До провалів Дадашеву не звикати. У вересні на прем’єру його пропагандистської моновистави «Дніпро тече в Росію» прийшли 11 осіб, включно з авторами постановки та журналістами. Ще раніше провалився двосерійний фільм Дадашева «Вибір Донбасу», який також завзято рекламували всі колимські державні ЗМІ. Перша серія на платформі Rutube набрала аж 90 переглядів, друга – 122.
Але Z-режисеру з Колими дійсно немає на що жалітися – грант він заробив, а решта його не цікавить. Тим більше, що у російському прокаті провалюються й набагато дорожчі й розрекламовані кіноагітки.
Джерело: Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки