Фейк: Уся земля в Україні «розпродана іноземцям»
Купівлю земель в Україні іноземними власниками заборонено законодавством. Рішення про їхній допуск на ринок землі може бути ухвалене лише на всеукраїнському референдумі, який неможливо провести в умовах війни.
Російські ЗМІ та користувачі соцмереж поширюють інфографіку, на якій показано, як територію України вже нібито повністю поділили між собою різні іноземні компанії.
«За все треба платити. Війна у ДНР та ЛНР для Києва спочатку була війною за ресурси для Заходу», — пише агітпроп.
Російська дезінформація активно поширює фейки про земельну реформу в Україні, заявляючи, що за модернізацією земельного законодавства насправді стоїть бажання Заходу «купити всю Україну». Насправді ж інформація про те, що всю землю в Україні «вже розпродано», не відповідає дійсності.
Насамперед тому, що в Україні іноземці не мають доступу до ринку землі. У 2020-2021 роках, коли було ухвалено пакет законів про земельну реформу, водночас було досягнуто компромісу щодо допуску на ринок землі іноземців — рішення про це має бути ухвалене на всеукраїнському референдумі. Натомість сам референдум неможливо провести під час дії воєнного стану.
Водночас варто зазначити, що оскільки Україна прагне стати членом Євросоюзу, то гармонізація земельного законодавства України з відповідними законами ЄС є третім і завершальним етапом земельної реформи. Так, Україна має відкрити шлях для участі в земельному ринку фізичним та юридичним особам із країн-членів ЄС. На думку експертів, насамперед від такого рішення позитивний ефект отримають самі землевласники.
Також варто звернути увагу на джерело інформації, на яке посилається агітпроп — Australian National Review. Про нього StopFake вже писав у спростуванні фейку про те, що Володимир Зеленський нібито продав третину сільгоспугідь України американським компаніям. Матеріал, який тоді з’явився на цьому неоднозначному сайті, був єдиним джерелом інформації про такий «продаж», а зараз ця стаття взагалі видалена з сайту. Щодо звіту американського інституту Окленда, то його основна суть — у критиці непідготовленості земельної реформи в Україні. У звіті також зазначається, що найбільші землевласники в Україні — це великі агрокомпанії, які залежать від західних інвестицій та фінансування, а не іноземний бізнес як такий. А критика полягає в тому, що реформа швидше націлена на підтримку великого бізнесу, ніж фермерів окремо.
Варто зазначити, що саме російська агресія завдала найбільшої шкоди агросектору України і продовжує завдавати колосальних збитків усій країні. На 20% було скорочено посівні площі, пошкоджено безліч виробничих будівель та обладнання, зросли ціни на паливо і дизель, а також мали місце блокада портів та переривання логістичних ланцюжків. На зменшення посівних площ, зокрема й на деокупованих територіях, вплинуло також мінно-вибухове забруднення земель. Загальна площа сільгоспугідь, забруднених боєприпасами, що не розірвалися, мінами та уламками становить понад 400 000 га.
Раніше StopFake спростовував схожі фейки у матеріалах «Фейк: Продаж української землі – грабіжництво, в Україні знайшли найбільшу у світі алмазоносну трубку», «Фейк: Кнесет Ізраїлю виділив 84 мільярди доларів на купівлю української землі», «Фейк: Великі зарубіжні корпорації придбали в Україні більше землі, ніж Росія захопила під час війни».