Фейк про військового, який пішки подолав майже 500 кілометрів: сім ознак постановочного відео в соцмережах
Відео про нібито ветерана, якому допомогла добра людина, підвізши на авто, після того як він пішки подолав майже 500 кілометрів через байдужість інших, стало вірусним у соцмережах. Лише в Instagram воно зібрало понад 22 000 вподобайок. Проте, це відео має всі ознаки фейку та постановки.
Розгляньмо їх детальніше.
1. В машині є оператор, але його ігнорують. Хлопець заходить в авто, де вже ведеться фільмування. Проте, оператор не допомагає покласти наплічник на заднє сидіння. А хлопець на нього не реагує. Ок, можна зауважити, що там просто закріплена камера. Цілком можливо, але навіщо тоді її закріпили? І чому в «військового» немає здивування, що його знімають.
2. Зовнішній вигляд мандрівника не відповідає історії. Це доволі частий прокол фейкоробів. Згадайте старий фейк про переляканого «британського найманця». Тоді чистота одягу дуже впадала в око: форма «солдата» виглядала так, ніби вона була щойно з воєнторга.
Так і тут: майже 500 кілометрів пішки, але хлопець виглядає доглянутим — чистий, поголений, а нігті охайно підстрижені. Можна зауважити, що він же міг десь зупинитись, аби привести себе до ладу. Так, але чому на готель гроші були, а на маршрутку, як сам він каже, ні? Або в хату його «байдужі» люди пустили, а підкинути не захотіли? Звучить максимально не правдоподібно.
3. Хлопець плутається в датах. Чоловік каже, що «воює з 2013 року». Де? Потім нарешті каже, що «з 18 років в армії». То може не воює, а був призваний? Якщо був призваний, то чому його «списали лише зараз»? Адже в часи АТО процес демобілізації розпочався з 2015 року, практикувались короткі контракти (від 6 місяців). Тобто, у військового мала бути як мінімум перерва в службі, якби він цього хотів.
4. Історію про загибель брата-близнюка перевірити неможливо, але… Але історія про те, що громада думала, що він мертвий і вже встановила пам’ятник дуже нагадує історію «Довбуша». Зауважимо: тобто пам’ятник громада поставити готова, а вислати герою гроші на потяг – ні?
5. Описаний стан здоров’я не збігається з історією. Як каже сам «військовий», він не має пальців на ногах та має пластину в спині. Але пройшов майже 500 кілометрів. Цікаво, а за який період?
6. Незрозуміла географія поїздки. Його ніби як виписали зі шпиталю таля в Дніпрі, але йшов він з Березані до Рівненщини…
7. У хлопця обручка на пальці. Але ні слова про дружину. А можна було б набрехати, що вона його кинула! Або, наприклад, в санаторій поїхала, якщо ви пам’ятаєте, цей старий фейк.
Загалом, в цьому відео пройшлись майже по всіх болючих темах суспільства:
- байдужа більшість;
- військовим не платять;
- проблеми демобілізації.
Навіщо це робиться? Для деморалізації в суспільства в першу чергу. Щоб боти та добрі, але не дуже уважні люди в коментарях почали писати: «Як так можна?» та «За що ми воюємо?». В жодному разі не будемо заперечувати, що погані люди існують та що військові справді можуть зустрічатися з людською байдужістю.
Проте, всі проколи на відео показують, що це доволі дешева і погано продумана постановка.
***
Матеріал підготовлено в межах проєктної співпраці з проєктом із протидії дезінформації «БезБрехні».