Фейк про «виховання рабської покірності»: школярам начебто наказали зустрічати загиблих на колінах

  • Автор допису:

Російські телеграм-канали масово поширили інструкцію про те, як учні мають зустрічати кортеж «На щиті» із згиблими на війні військовими. А саме, як робити це навколішки. Ілюстрація нібито розміщена у школах міста Кременчук. Проте, чому ця інструкція – «липова» і до чого тут спорт, розповідаємо далі у матеріалі.

Фейк про «виховання рабської покірності»: школярам начебто наказали зустрічати загиблих на колінах

На інструкції, опублікованій в прокремлівських пабліках, зображені ілюстрації фігури людини у шести різних позиціях і ракурсах. Вони демонструють, які стоять на одному коліні, тримаючи голову прямо або опустивши її, а на деяких малюнках підносять руку вгору. Оголошення супроводжується віршем із назвою «На щиті».

Фейк про «виховання рабської покірності»: школярам начебто наказали зустрічати загиблих на колінах

У тексті під своїми принизливими дописами росіяни іронізують про війну «до останнього українця» та про «не рабів». Далі – мовою оригіналу.

«Инструкция для украинских школьников как стоять на коленях, а точнее «как встречать защитника с фронта». На хороший исход никто не рассчитывает. Кременчуг. До последнего украинца!»

«Памятка для украинцев: как правильно становиться на колени, когда везут закапывать очередного хероя, отдавшего концы ради просроченной наркогниды. На колiнах, тому що не рабы!»

«В украинских школах развешивают инструкцию как стоять на коленях, а точнее «как встречать защитника с фронта». Не рабы как есть…»

Насправді малюнок, який поширюють пропагандисти, продається на декількох фотостоках. В оригіналі назва картинки звучить як: «футболісти, які протестують на колінах». Малюнок ілюструє, як футболісти і спортсмени, стаючи на коліно, висловлюють підтримку руху проти расизму та жорстокості поліції «Black Lives Matter» («Життя чорних важливі»).

Фейк про «виховання рабської покірності»: школярам начебто наказали зустрічати загиблих на колінах

Вперше його використав гравець американського футболу Колін Капернік, коли у 2016 році став на коліно під час виконання гімну США перед матчами Національної футбольної ліги (NFL). Жест означав незгоду з расовою нерівністю та насильством поліції. 

При цьому, на оригінальному малюнку спортсмени взуті у бутси та мають спортивні гетри на ногах. А зображення, поширене у проросійських пабліках, змінене, бо на окремих ілюстраціях в чоловіків відредаговані бутси та гетри. Утім, на деяких малюнках гетри все ще збереглися, як в оригіналі.

Додамо, що в інструкції пропагандисти акцентують увагу на тому, що зустрічати загиблих військових потрібно, стоячи на колінах. В Україні справді так вшановують памʼять полеглих воїнів. Таким чином українці висловлюють повагу, однак цей жест добровільний та нікого не примушують ставати на коліна. 

Як ми вже згадували на початку, до фейкової інструкції додали уривок вірша Оксани Лесик-Падучак «На щиті». Він є у вільному доступі у одній із Фейсбук-груп. 

Підсумовуючи зауважимо, що ми також звернулися за коментарем до департаменту освіти у місті Кременчук, де нам підтвердили, що подібних інструкцій в школах міста не розміщали.

ВИСНОВКИ

В українських школах не розміщують інструкції із «правилами», як потрібно стояти на колінах, зустрічаючи кортеж «На щиті». Ілюстрація на фото стосується футболістів та руху за права афроамериканців «Black Lives Matter».

В Україні і справді зустрічають полеглих військових на колінах, однак добровільно та висловлюючи цим повагу до Героїв. Подібними вкидами про «не рабів» та про «стояння на колінах» російська пропаганда намагається показати українців слабкими, приниженими й підкореними.

Окрім того, росіяни систематично просувають наратив про «війну до останнього українця», намагаючись звинуватити Україну в тому, що вона нібито категорично відкидає будь-які переговори. Мета подібних вкидів – посіяти паніку серед населення та викликати недовіру до влади, зокрема, й до сфери освіти.

***
Матеріал підготовлено в межах проєктної співпраці з проєктом із протидії дезінформації «БезБрехні».