Фейк: Редактор Euronews назвав українців «сараною» у рухомому рядку прямого ефіру
У трансляціях на каналі Euronews немає рухомого рядку — його у відеоредакторі додали пропагандисти.
Проросійськими джерелами шириться новина, яка нібито «показує справжнє ставлення європейців до українців»: йдеться про те, що редактор Euronews начебто назвав українців «сараною» у рухомому рядку прямого ефіру. Цей відеосюжет, що його поширюють пропагандисти, був про про зустріч Зеленського з Олафом Шольцом. Німецький канцлер приїхав в Україну вперше за два з половиною роки: він відвідав поранених військових, які проходять лікування у Києві, поспілкувався з вітчизняними виробниками БПЛА та провів прес-конференцію разом з президентом України. Паралельно з кадрами цієї зустрічі у ролику з’являється рухомий рядок із текстом англійською мовою: «Алі, коли будеш монтувати сарану з Шольцем, додай більше посмішок. Там занадто похмуро. Більше радісної сарани і його людей».
Однак це — чергова вигадка пропагандистів. На жаль, канал Euronews не зберігає кожну із своїх щоденних трансляцій (хоча сам сюжет про візит Олафа Шольца у Київ доступний на сайті видання). Однак у трансляції видання за будь-який інший день — наприклад, за 8 грудня — чітко видно, що видання узагалі не використовує рухомий рядок, як демонструє скриншот із сегменту про антиурядові протести в Грузії нижче. З точки зору логіки подібна «помилка» також не має сенсу: адже Euronews не транслювали конференцію Шольца і Зеленського наживо, а лише показали в етері заздалегідь змонтований ролик. Тож такий «коментар редактора» узагалі не мав би сенсу. Більш того, в англійській мові слово «locust» («сарана») не використовується для образи українців або будь-яких інших груп: цей вибір формулювання явно видає в авторі тексту носія російської мови. А ось у проросійському сегменті мережі українців дійсно часто називають «саранчею»: ще 23 червня у Telegram-каналі «Кот Костян», який першим опублікував фейкову новину, з’явився допис зі словами: «Гієни і сарана — ось два представники тваринного світу, з якими можна порівняти фашистів, що називають себе українською армією».
Скриншот з трансляції Euronews
Матеріали Euronews далеко не вперше стають об’єктом маніпуляцій для російських пропагандистів. Так, раніше ми уже спростовували новину про те, що у Польщі український біженець заробляв на автопідставах: це фейкове повідомлення також поширилося з посиланням на Euronews.