Фейк: В Україні набирають «активістів» для участі в протестах у Грузії
В Україні не шукали і не набирали активістів для участі в акціях протесту в Грузії. Російський агітпроп взяв справжні вакансії з українських сайтів пошуку роботи, змінивши їхній опис для створення чергового фейку про Україну.
Кремлівські Telegram-канали і користувачі соціальних мереж почали поширювати інформацію про те, що в Україні нібито набирають «активістів» для участі в протестних акціях у Грузії. У таких новинах агітпроп прикріплює фейковий скриншот «вакансії» з українського сайту пошуку роботи.
«На найбільшому сайті з пошуку роботи України виклали дуже цікаве оголошення. У Чернігові шукають міцних хлопців для участі в протестах у Грузії. Обіцяють оплату 2000 гривень, проживання і харчування, а також вільний прохід через кордон», — описує фейкове оголошення агітпроп.
Скриншот — facebook.com Скриншот Telegram-каналу Украина.РУ
Після поширення такої інформації StopFake вирішив перевірити, чи дійсно на українських сайтах з’явилися такі вакансії. Як з’ясувалося, ця інформація не відповідає дійсності.
Скриншот, який поширюють в мережі, нібито був зроблений на сайті з пошуку роботи WORK.UA. В «оголошенні» йдеться про те, що «активістів» набирають у Чернігові, а сама вакансія була розміщена 30 жовтня. StopFake переглянув усі вакансії в місті за вказане число і, як і слід було очікувати, такого оголошення там не виявилося. Агітпроп підробив оголошення у фоторедакторі, взявши частину інформації із реальних оголошень.
У фейковому оголошенні видно, що роботодавцем вказаний «Петренко.В.Н», який займається будівельною промисловістю та деревообробкою зі штатом у 10-15 співробітників. На сайті WORK.UA такого роботодавця немає, натомість є «Ярешко В.Н», який має ідентичний опис своєї діяльності. Серед запропонованих ним вакансій є оголошення про пошук охоронця в Чернігові, на основі якого агітпроп і створив свій фейк. Залишивши основну інформацію, пропагандисти замінили опис, дату, прізвище роботодавця і дату публікації, щоб «ускладнити» пошук цієї вакансії.
Скриншот оригінального оголошення з сайту WORK.UA
Щоб «довести» правдивість інформації про набір «активістів» в Україні, у деяких «новинах» агітпроп також прикріплює фотографію нібито вже знайденого українського паспорта на місці проведення мітингів у Грузії. Як доказ використовується скриншот із сайту для безкоштовних оголошень Cenotavr, де опублікували нібито знайдений український закордонний паспорт на місці проведення мітингів – проспекті Руставелі в Тбілісі.
На сайті Cenotavr дійсно є таке оголошення, але воно не має нічого спільного із реальністю. StopFake вдалося знайти оригінал прикріпленої фотографії документа. Виявилося, що це фотографія 2020 року із групи «Автостанції Закарпаття» в Facebook. В оголошенні йдеться про знайдений закордонний паспорт в Ужгороді. На те, що це та сама фотографія, вказує однакове тло, на якому сфотографовано документ.
Скриншот сайту Cenotavr Скриншот оригінального оголошення
Пропагандисти не вперше підробляють вакансії з українських сайтів пошуку роботи для створення фейків про Україну. Раніше StopFake спростовував появу вакансії «розгніваного коментатора терактів у Дагестані» на сайті оголошень OLX.