У Ковелі відкрили справу про шахрайство під час закупівлі медобладнання

  • Автор допису:

Поліція відкрила кримінальне провадження щодо закупівлі медичного обладнання марки «Vizion» Ковельським міськрайонним територіальним медоб’єднанням. Заклад придбав апарати за майже 10 мільйонів гривень, хоча на ринку їхні аналоги можна придбати у рази дешевше.

Про це на сайті Центру журналістських розслідувань «Сила правди» пише Ірина Кравчук.

За десять місяців 2024 року Ковельське міськрайонне територіальне медичне об’єднання уклало три договори зі столичним підприємством «Промед Технолоджис», яке торгує обладнанням нібито польської марки «Vizion». Медзаклад придбав апарат для магніто- і радіотерапії, обладнання для реабілітації м’язів верхніх кінцівок, а згодом і для тренування нижніх кінцівок з монітором для пацієнта на загальну суму 9 мільйонів 956 тисяч гривень. 

Нещодавно «Сила правди» розповідала, що ця компанія має чималий кримінальний шлейф. Зокрема, наразі триває кримінальне провадження щодо закупівель обладнання «Vizion» медичними закладами Черкас на 30 мільйонів гривень. Журналісти видання «18000» писали, що фірма переклеювала етикетки на прилади китайського виробництва і продавала їх під виглядом європейських товарів з десятикратною націнкою. Загалом, за підрахунками «Сили правди», підприємство «Промед Технолоджис» наразі фігурує щонайменше у шести кримінальних провадженнях, які стосуються розтрати бюджетних коштів та зловживання службовим становищем при закупівлі медзакладами апаратів «Vizion» за завищеними цінами у різних куточках України.

Тепер до переліку додалося і Ковельське міськрайонне територіальне медоб’єднання. Кримінальне провадження за ст. 190 ККУ (шахрайство) правоохоронці відкрили у вересні 2024 року за зверненням активісток громадської організації «Свідома громада Ковеля»Наталії Островської і Тетяни Приколоти.  

«Ми побачили закупівлі, проаналізували документи і запідозрили, що у торгах, на яких Ковельське МТМО купувало медичне обладнання неспроста перемогла фірма «Промед Технолоджис». З документів та характеристик видно, що Ковельське МТМО підлаштувало вимоги так, аби під них підійшло лише обладнання «Vizion». Вони опублікували параметри і через кілька днів з’являється «Промед Технолоджис» з такими ж параметрами апаратів. Це просто «заточка» під одну фірму», – зазначили у ГО «Свідома громада Ковеля».

Нагадаємо, у квітні Ковельське міськрайонне територіальне медичне об’єднання вперше почало співпрацю з компанією «Промед Технолоджис», придбавши апарат для магніто- і радіотерапії за 420 тисяч гривень. На цих торгах згадане підприємство було єдиним учасником.

Однак, стартова ціна апарату магнітотерапії в інтернет-магазинах «Аліекспрес», «Made in China» та інших становить орієнтовно 90 тисяч гривень. Ринкова ж ціна ідентичного апарату в Україні, за версією черкаських правоохоронців, – 315 тисяч гривень.

У Ковелі відкрили справу про шахрайство під час закупівлі медобладнанняАпарат для магніто- і радіотерапії вже ввели в експлуатацію.

У Ковелі відкрили справу про шахрайство під час закупівлі медобладнанняАпарат для магніто- і радіотерапії вже ввели в експлуатацію.

Друга закупівля відбулася у серпні 2024 року. Тоді Ковельське МТМО придбало апарат для реабілітації м’язів верхніх кінцівок за 3,9 мільйона гривень. На тендер прийшло двоє учасників – це столичні підприємства «Промед Технолоджис» і «Форвардмед». Обидва підприємства пропонували однакове обладнання марки «Vizion». Однак, «Промед Технолоджис» запропонував на один мільйон меншу ціну, тож з ним вдруге підписали договір.

Хоча, таке ж китайське обладнання пропонує український магазин «КІМ». Там вже із розмитненням, доставкою та встановленням воно коштує 1,2 мільйона гривень. Це більш ніж у три рази дешевше, ніж сплатили у Ковелі.

У Ковелі відкрили справу про шахрайство під час закупівлі медобладнанняОбладнання для тренування верхніх кінцівок активно використовують для реабілітації військових.

У Ковелі відкрили справу про шахрайство під час закупівлі медобладнанняОбладнання для тренування верхніх кінцівок активно використовують для реабілітації військових.

Згодом Ковельське медоб’єднання придбало у «Промед Технолоджис» і апарат для тренування нижніх кінцівок з монітором для пацієнта за 5,5 мільйонів гривень. Цього разу йому нібито склало конкуренцію товариство з обмеженою відповідальністю «Кіннет Груп». Щоправда, у кримінальному провадженні за фактом постачання сумнівного обладнання черкаським медзакладам, йдеться, що «Промед Технолоджис» раніше купувало апарати у «Кіннет Груп». Тож, ймовірно, волинські торги могли зімітувати.

Водночас, в одному з українських магазинів журналістам «Сили правди» розповіли, що аналог цього обладнання разом із розмитненням та встановленням коштуватиме від 840 тисяч гривень до 1,2 мільйона. Це більш ніж у чотири рази дешевше, ніж сплатили у Ковелі.

У Ковелі відкрили справу про шахрайство під час закупівлі медобладнанняНа апартаті для реабілітацій нижніх кінцівок також уже займаються пацієнти

Усе це обладнання вже встановлене, на ньому активно займаються пацієнти. Зокрема, й військові. Втім, за підрахунками «Сили правди», усі три апарати могли обійтися Ковельському медоб’єднанню орієнтовно у два з половиною мільйони гривень, але медзаклад сплатив «Промед Технолоджис» майже 10.

«На ринку вони в рази дешевші – знайшли апарат для реабілітації верхніх кінцівок китайського виробника «Xiangyu», який був ідентичним до обладнання «Vizion». Іноземний виробник надав нам детальні характеристики. З’ясувалося, що інструкції також ідентичні, просто перекладені українською мовою. Тож, схоже, що «Vizion» – це насправді «Xiangyu», просто з іншою етикеткою», – розповіли представники ГО «Свідома громада Ковеля».

У Ковелі відкрили справу про шахрайство під час закупівлі медобладнанняПорівняння документів «Xiangyu» та «Vizion» від ГО «Свідома громада Ковеля».

У Ковелі відкрили справу про шахрайство під час закупівлі медобладнанняПорівняння документів «Xiangyu» та «Vizion» від ГО «Свідома громада Ковеля».

Ковельські активісти сумніваються в об’єктивності розпочатого слідства.

«Коли китайський виробник назвав нам в рази нижчу ціну ідентичного обладнання до того, яке закупило Ковельське МТМО, ми звернулися в міську ради, але там це просто проігнорували. Те ж саме з депутатами. Ми просили в них підняти це питання на сесії, але цього так і не сталося», – розповіли у ГО «Свідома громада Ковеля».

У Ковелі відкрили справу про шахрайство під час закупівлі медобладнання

У Ковелі відкрили справу про шахрайство під час закупівлі медобладнання

Тоді активісти написали заяву у поліцію, але правоохоронці не поспішали відкривати провадження. Їм довелося домагатися цього через суд.

«Наразі відкрито два кримінальні провадження за ст. 190 ККУ (шахрайство). Однак, ми продовжували досліджувати ці закуплі і випадково дізналися, що заступниця начальника слідчого відділу Ковельського районного управління поліції Катерина Виндюк – це донька головного бухгалтера Ковельського МТМО Галини Михальчевської. Залишається лише сподіватися на справедливість слідства. Адже, здогадуємося, що саме через ці зв’язки поліція затягувала з відкриттям кримінального провадження», – зазначили у ГО «Свідома громада Ковеля».

Згідно декларації Катерини Виндюк за 2023 рік, Галина Михальчевська дійсно є її матір’ю. У їхній спільній сумісній власності – квартира у Ковелі площею 76,2 квадратних метра.