Чим насправді був небезпечний Кірілов: дайджест пропаганди за 16-17 грудня
У Кремлі не відмовляються від ультиматумів
Міністр оборони РФ Бєлоусов на розширеному засіданні військовій колегії МО РФ 16 грудня заявив, що 2025 року російська армія «планує досягти перемоги у війні в Україні та досягнення цілей, озвучених Путіним у червні».
Тож варто нагадати червневі ультиматуми Путіна, висунуті у формі «офіційних пропозицій щодо припинення війни з Україною».
Перший стосується припинення вогню і власне початку переговорного процесу. Для цього Путін вимагає, щоб ЗСУ вийшли з території Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей. Друга вимога — відмова України від вступу до НАТО.
Наступні озвучені Путіним умови стосуються вже самого процесу переговорів (якщо вони почнуться). Йдеться про нейтральний, позаблоковий, без’ядерний статус України, її «демілітаризація і денацифікація». Угоди щодо мирного врегулювання мають передбачати скасування санкцій проти Росії; «нові кордони РФ» мають бути зафіксовані міжнародними договорами.
Отож, НАСПРАВДІ, про якийсь простір для «компромісів» не йшлося – Кремль вимагає від України капітуляції.
Актуальність такої позиції Москви 16 грудня підтвердив представник РФ в ООН Нєбєнзя. «Жодні схеми із заморожуванням конфлікту Росію не влаштують…Не може бути й мови і про будь-яку роль НАТО у врегулюванні – Альянс і перспектива членства в ньому України від самого початку були частиною проблеми, а не частиною її вирішення», — цитує заяву Нєбєнзі на засіданні Ради Безпеки його заступник Дмитро Полянський, додаючи посилання на червневий ультиматум Путіна.
Саме такими є «переговорні» плани Росії на 2025 рік. Жодних ілюзій щодо реальної готовності Путіна до миру не має бути: він не зупиниться, поки його не зупинять.
Путін замислився про «раціоналізацію» витрат на війну
Тимчасом, із наближенням «дедлайну», Бєлоусов намагається створити ілюзію перемоги, заявляючи про «мільйон втрат у ЗСУ», «готовність воювати з НАТО» і тому подібне. Також Бєлоусов заявив, що у 2024 році законтрактувалися на війну «понад 427 тисячі осіб». НАСПРАВДІ ж, головною цифрою, яку озвучив Бєлоусов, є загальний обсяг витрат РФ на оборону. Йдеться про 32,5% федерального бюджету і, за словами Путіна, це приблизно на 2,5% більше, ніж було до лютого 2022-го. При цьому диктатор зазначив, що «ці витрати неможливо підвищувати до нескінченності, тому потрібен раціональний підхід».
Отож, вже у Кремлі відкрито заговорили про «раціональність». Росія без «надзусиль у вигляді мобілізації та різкого збільшення військового бюджету не зможе в короткі терміни домогтися розгрому ЗСУ» – саме таку оцінку дали випускники Академії Генштабу РФ на щорічній зустрічі, про що активно пишуть «z-воєнкори».
Однак, заява Путіна про пошук «раціональності» пролунала не випадково, адже у Кремлі чудово розуміють ліміти своїх можливостей, які аж ніяк не безмежні. І про це свідчать не лише оцінки зовнішніх експертів. Наприклад, за впровадження «карткової системи для незахищених верств населення» виступають не тільки губернатори від Калінінграда до Камчатки, але й голова комітету Держдуми з фінансового ринку Анатолій Аксаков. Останній також підтримав ідею повернення продуктових талонів: мовляв, «люди, які відчувають нужду, мають за будь-яких обставин знати, що вони забезпечені відповідним мінімумом продуктів і товарів для життя».
Все це вже було в період «розквіту соціалізму» у пізньому СРСР. І відомо, до чого це призвело.
Головний «хімік» ЗС РФ не дійшов на свій останній брифінг
Зранку 17 грудня біля під’їзду власного будинку в Москві було підірвано начальника військ РХБЗ ЗС РФ Ігоря Кірілова. Цього дня він мав давати брифінг і озвучити чергову порцію фейків на профільну тематику.
Кірілов широко відомий своїми абсурдними фейками про «бойових» комах (комарів і міссурійської сарани), перелітних птахів і «байрактарів» з розпилювачами біологічної зброї. У рамках своєї «міжнародної діяльності» він також заявляв, що США почали активно долучати Молдову та Румунію до схем перевезення біоматеріалів з України. Британію він звинуватив у «провокації» з отруєнням Скрипалів. Німеччину — у збиранні крові слов’янського етносу.
До речі, саме Кірілов (який став «начхімом» ЗС РФ у травні 2017-го), виступав зі звинуваченнями на адресу сирійської опозиції та країн Заходу у нібито фабрикації доказів застосування військами Башара Асада хімічної зброї проти власного народу.
Але НАСПРАВДІ Кірілов був не просто балакучою головою Кремля. Як відомо, СБУ 16 грудня заочно висунула йому обвинувачення у воєнних злочинах. Від початку війни було зафіксовано понад 4800 випадків застосування російськими військами хімічних боєприпасів із речовинами подразнювальної дії — CN і CS («сльозогінний газ»). Його використанням відкрито вихвалялися й самі окупанти.
Колишній головний військовий пропагандист «ДНР» Едуард Басурін у квітні 2022 року (після чергового невдалого штурму «Азовсталі») взагалі відкрито запропонував здійснити хімічну атаку проти українського гарнізону: «Штурмувати підземні укріплення підприємства немає сенсу. Тому потрібні хімічні війська, які знайдуть спосіб, як викурити кротів зі своїх нір».
Займався Кірілов і створенням нової хімічної зброї. Генерал-депутат Гурульов назвав його «людиною, яка стояла біля витоків сучасної зброї військ РХБЗ. Кірілов є замовником тієї зброї, яку ми тільки маємо побачити на полі бою».
«Радіо Свобода» нещодавно опублікувало розслідування про нові лабораторії в Підмосков’ї, де, як вважають західні ЗМІ, Росія може створювати новітню біологічну зброю. Наприкінці січня 2024 року на будівельному майданчику в 48-му ЦНДІ побував тодішній міністр оборони РФ Сергій Шойгу. Екскурсію «науково-дослідним кластером» йому провів особисто Кірілов.
Також Кірілов брав участь у створенні та постановці на озброєння російської вогнеметної системи ТОС-2, здатної застосовувати, зокрема, термобаричні боєприпаси. «Воєнкори» в епітафіях Кірілову також не приховують, що «він не лише про брифінги. Він насамперед про «Солнцепеки», «Тосочки» і «Дракони», що спалили вже тисячі одиниць техніки та опорників противника. І спалять ще тисячі».
Так що, за всіма ознаками, Кірілов був не лише значущою, але й цілком законною ціллю.
Екологічне лихо у Керченській протоці
І наостанок про черговий екологічний злочин Росії, який скоювався буквально в онлайн-режимі. Ще один танкер «Волганефть» подавав сигнал лиха в районі порту «Кавказ на Кубані. І трапилось це ще в ніч на 17 грудня, хоча про це російські державні ЗМІ повідомили лише вдень.
Нагадаємо, два танкери «Волгонефть», які перевозили мазут, зазнали аварії в Керченській протоці ще 15 грудня. А 16 грудня губернатор Краснодарського краю Веніамін Кондратьєв переконував у відсутності загрози для екологічної ситуації на Кубані: «Наразі пляма розливу нафтопродуктів не досягла берега».
НАСПРАВДІ, одразу після аварії стало зрозуміло, що цей інцидент може спричинити одну з найбільших техногенних катастроф у акваторії Чорного моря. І ось вже 17 грудня масштаби лиха не змогли приховати навіть у Росії.
На двох суднах загалом могло перебувати від 5000 до 8300 тонн нафтопродуктів, значна частина з яких опинилася у воді. За оцінками експертів Російської академії наук, у воді опинилося близько 3000 тонн, проте реальна цифра, звісно, може бути значно вищою.
У соцмережах з’явилися десятки фото і відео з нафтовими плямами на узбережжі (протягом до 35 км) міста Анапи та в інших точках Краснодарського краю. В нафті почали застрягати птахи. При цьому на чисельних відео не фіксується взагалі жодних робіт з ліквідації розливу нафтопродуктів — ані на воді, ані на узбережжі.
В Росії вже припускають, що вся берегова лінія до Новоросійська або навіть до Геленджика буде тією чи іншою мірою забруднена. Це створює загрозу для всієї місцевої екосистеми, включно з рибами, птахами і дельфінами.
Екологи попереджають, що наслідки розливу мазуту в Керченській протоці будуть важкими. Бо за щільністю він близький до води — близько 0,8-1 г на 1 см³, а отже, частина його залишиться на поверхні, частина поступово осяде на дно, звідки підійматиметься під час чергових штормів.
І так, на жаль, триватиме й надалі. Доки ідеальний шторм у всіх сенсах не накриє всю путінську Росію.
Джерело: Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки