Фейк: Український хлопчик свідчив у Гаазі, що його батька «з’їли росіяни»

Пропагандисти відредагували заголовок справжньої новини на сайті BBC Росія. Насправді одинадцятирічний Ілля розповідав про те, що його мати загинула під час обстрілів Маріуполя росіянами, а його самого незаконно перемістили до Росії.

Низка проросійських ресурсів поширили скриншот нібито заголовку на сайті BBC Росія — «Мою маму вбили, батька з’їли, а мене викрали. Українські діти дають свідчення проти Росії в Гаазі». Пропагандисти висміюють «очевидно неправдиві» свідчення дитини:  «а вони і вірять», «дурниці якісь хлопчик верзе, ламають психіку дітям», «а хоч когось зґвалтували?».

Скриншот — X (Twitter)

Однак це повідомлення фейкове. Насправді оригінальний текст називався «Мою маму вбили, а мене викрали. Українські діти дають свідчення проти Росії в Гаазі» — тобто жодної згадки про батька дитини, якого буцімто з’їли росіяни, у заголовку не було. Більш того, матеріал був опублікований на сайті BBC Росія ще у вересні 2023 року, тож незрозуміло, чому росіяни вирішили поширити фейковий скриншот саме зараз. 

У тексті йдеться про інформаційну кампанію BringKidsBackUA, яку запустили в Гаазі. В її рамках шестеро дітей, яких росіяни викрали з тимчасово окупованих українських територій і яких пізніше вдалося повернути додому, прибули в Нідерланди, аби розповісти свої історії. Один із них — Ілля, чию історію видання і винесло в заголовок. Хлопчик розповів, що навесні 2022, коли йому було дев’ять років, його матір загинула внаслідок обстрілу Маріуполя, а він сам отримав поранення ноги. Хлопчика доставили в лікарню Донецька: там окупанти не дозволяли йому підтримувати зв’язок з бабусею і дідусем та обіцяли знайти нову родину в Росії. Загалом вдалося встановити, що росіяни викрали та перемістили до Росії принаймні 20 000 дітей з окупованих територій — насправді ж ця кількість може бути набагато більшою. Близько 400 з них вже вдалося повернути додому. Російська ж сторона заперечує ці звинувачення і заявляє, що викрадених дітей усього лише «рятували із зони бойових дій».  

Спростування іншої дезінформації на тему захисту прав дітей під час воєнного стану читайте у матеріалі Фейк: У Нідерландах «зникли безвісти» 170 українських підлітків.

Джерело