Фейк про примусову мобілізацію у Польщі: українцям надіслали фальшиві листи
У Польщі українці чоловічої статі нібито почали отримувати повістки на військову службу від імені Управління у справах іноземців.
Новий рік – нові фейки. Але про «старі» теми. Бо пропаганда трохи недофантазувала. Проте – нафальсифікувала. У Польщі громадяни України чоловічої статі, які перебувають у цій країні, почали надходити, нібито «повістки» для призову на військову службу. Листи приходили від імені Управління у справах іноземців Республіки Польща. У них українців закликали зголоситись на військову службу, інакше їм загрожуватиме юридична відповідальність та екстрадиція. Чому це фейк та його деталі – далі у матеріалі.
У фальшивці зазначається наступне:
«Відповідно до норм чинного законодавства України, зокрема Закону України «Про військову службу», а також у зв’язку з проведенням мобілізації, враховуючи, що Ви є громадянином України, повідомляємо, що 17-31 грудня 2024 року плануємо провести виїзд за місцем Вашого проживання (…) Мета цього виїзду – доставити Вас на мобілізаційний пункт у зв’язку з проходженням військової служби в Збройних Силах України», – йдеться в листі.
Скан копію одного із таких листів опублікувало польське Управління у справах іноземців.
В ньому зазначається, що неявка до мобілізаційного пункту може загрожувати видачею ордеру на арешт та передачею в Україну.
Проте це не відповідає дійсності. Управління у справах іноземців опублікувало заяву, в якій наголосило, що не є автором цих листів.
«У зв’язку з отриманими повідомленнями про неправдиві листи громадянам України, Управління у справах іноземців пояснює, що не є автором цих повісток», – наголошують у відомстві.
Це вже не перший і, на жаль, не останній подібний фейк. Активно подібні вкиди почали поширюватися на початку 2023 року, коли була розгорнута активна мобілізаційна компанія та у рамах підготовки України до широкомасштабного контрнаступу.
Ще рік тому у січні 2024 року Секретар РНБО Олексій Данілов заявив, що Україна хотіла б повернути військовозобов’язаних громадян, які перебувають за кордоном, але «примусово це зробити не вийде». Про це він сказав в інтерв’ю східноєвропейському бюро Report.
«Ми розуміємо, що людина, яка перебуває на території іншої країни, також підпорядковується законам цієї країни. Ми б хотіли, щоб вони повернулися, але примусово це зробити не вийде. Якщо громадянин офіційно має статус біженця, який постраждав від військової агресії, ми не зможемо втрутитися. Адже в кожній країні є свої закони щодо людей зі статусом біженця», – сказав Данілов.
Що стосується можливостей залучення українських чоловіків, що перебувають у Польщі до лав ЗСУ, то правове підґрунтя цього заклав Президент України Володимир Зеленський та прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск 8 липня 2024 у підписаній ними «Угоду про співробітництво у сфері безпеки між Україною та Республікою Польща».
В документі прописана можливість створення нового українського добровольчого підрозділу на території Польщі – чоловіки, які перебувають в Польщі та Литві зможуть підписати контракт із ЗСУ та пройти навчання у Польщі для подальшої служби в ЗСУ. Але це відбуватиметься виключно на добровільних засадах.
Як повідомляв у грудні 2024 року посол України в Польщі Василь Боднар до Українського легіону в Польщі надійшло вже понад тисячу заяв.
***
Матеріал підготовлено в межах проєктної співпраці з проєктом із протидії дезінформації «БезБрехні».