Росія посилила «газовий» тиск на Молдову перед парламентськими виборами

Припинення транзиту російського газу через Україну стало кінцем епохи і водночас ударом по Москві, який продемонстрував, як рішення лідера Росії Володимира Путіна розв’язати повномасштабну війну проти сусідньої країни підірвало здатність використовувати енергопостачання в якості важеля впливу в Європі. Однак це не стосується Молдови, пише RFE/RL.

Кремль намагається використати ситуацію, як стверджують аналітики і чиновники, щоб ослабити проєвропейську владу Молдови та відновити свій вплив і контроль. Після десятиліть залежності від російського газу для обігріву будинків та забезпечення роботи заводів Молдова останніми роками диверсифікувала джерела енергії, частково через повномасштабну війну, яка змусила всю Європу переглянути своє енергопостачання.

Це означає, що припинення транзиту, викликане відмовою України продовжити контракт на транзит з російським «Газпромом», не вплинула на більшу частину Молдови. Через чотири дні після зупинки газопостачання більшість молдавських домогосподарств залишалася з теплом і електроенергією.

Але у Придністров’ї, відокремленому регіоні на лівому березі Дністра, картина набагато похмуріша. Тут розташовані російські війська і де-факто відбувається самостійне управління за підтримки Москви.

Перекриття газу змусило багатьох із 450 тис. жителів регіону надягати більше одягу, використовувати електрообігрівачі та мерзнути у своїх будинках. За словами посадовця фактичного уряду, ця ситуація змусила зупинити всі промислові підприємства, за винятком виробництва продуктів харчування.

Розпалювання невдоволення

Ця ситуація може бути спробою Росії посилити напругу між урядом Молдови та владою і жителями невизнаного Придністров’я, водночас провокуючи невдоволення через зростання цін по всій країні.

Молдова, яка недавно отримувала до 80% електроенергії від Кучурганської електростанції у Придністров’ї, змушена шукати інші джерела. Раніше електростанція, що працювала на російському газі, тепер частково перейшла на імпортне вугілля. Очікується, що цього року Молдова почне імпортувати більше електроенергії з Румунії, хоча ціни, ймовірно, будуть вищими.

Росія могла б постачати газ до Молдови через трубопровід «Турецький потік» у Чорному морі, що могло б полегшити кризу в Придністров’ї та забезпечити роботу Кучурганської електростанції цим маршрутом.

Вільям Гілл

«Росіяни явно роблять ставку не лише на тиск на Україну, Європу та Молдову, вони фактично залишили Придністров’я напризволяще», – вважає Вільям Гілл, колишній посол США, який тривалий час працював у Молдові.

На його думку, така позиція Росії може обернутися проти неї, адже це сприяє зближенню де-факто влади Придністров’я із центральним урядом у Кишиневі.

Проте Кремль також активно намагається перекласти провину на проєвропейський уряд у Кишиневі.

«Російська державна пропаганда почала поширювати повідомлення, які звинувачують Молдову та її уряд у цій ситуації, й зображувати апокаліптичні сценарії для регіону ще за кілька тижнів до зупинки транзиту газу», – зазначає Марія Голубєва, колишня депутатка латвійського парламенту й експерт Центру аналізу європейської політики.

Посилення пропаганди

Пропаганда посилилася після 1 січня, і, за словами Голубєвої, можна очікувати, що найближчими тижнями ситуація тільки загостриться, оскільки влада Придністров’я ігнорує пропозиції Кишинева щодо вирішення проблеми.

Тим часом представниця російського МЗС Марія Захарова, говорячи про постачання газу до Європи в цілому, безпідставно заявила, що відповідальність за припинення постачання російського газу повністю лежить на США та «маріонетковому київському режимі», а також на європейських союзниках України.

Ця ситуація розгортається на тлі зимових холодів, які тільки набирають обертів, та політичної напруги в Молдові перед парламентськими виборами, що, як очікується, відбудуться восени 2025 року.

Проєвропейська президентка Молдови Майя Санду переобралася на цей пост у листопаді 2024 року після виборчої кампанії, що відзначилася звинуваченнями молдавського уряду в агресивному втручанні Росії. Сторона, яка підтримує інтеграцію з ЄС, здобула перемогу з мінімальною перевагою на референдумі щодо подальшого зближення Молдови з Європейським союзом.

Майя Санду

Кремль вочевидь зосередився на майбутніх парламентських виборах у Молдові, вважають експерти.

Правляча партія Санду «не має таких сильних позицій, як під час президентських виборів чи референдуму щодо ЄС, тому варто Росії трохи посилити тиск – і це може змусити її опинитися у ситуації, де вона програє вибори», – зазначає Оана Попеску-Замфір, директорка румунського аналітичного центру Global Focus і наукова співробітниця Європейської ради з міжнародних відносин.

За її словами, Молдова може закуповувати газ на європейському ринку, але за значно вищими цінами, аніж ті, які країна платила «Газпрому».

«Я припускаю, що російська стратегія має такий вигляд: змусити їх (нинішню владу Молдови – ред.) витратити весь бюджет на енергетику замість економічного розвитку, змусити їх пережити зиму, а потім, ближче до виборів, ще більше підняти інфляцію та ціни, які вже зараз дуже високі» – додала вона.

Без достатньої допомоги від Заходу, вважає Попеску-Замфір, ця стратегія Кремля має всі шанси спрацювати.

Джерело: Стів Гаттерман, Майк Екель, для Крым.Реалии

 

Джерело