Яворівська ДПІ звертає увагу суб’єктів господарювання на зміни ДПІ обслуговування платників
Яворівська ДПІ Головного управління ДПС у Львівській області інформує, що у зв’язку зі зміною структури ДПС в областях та м. Києві відповідно до адміністративно-територіального устрою України з 01.01.2025 проведена зміна ДПІ або коду ДПІ обслуговування платників.
Дані про ДПІ за основним та неосновним місцем обліку можна переглянути в Електронному кабінеті платника податку:
– «Дані про взяття на облік платників податку» у відкритій частині;
– «Реєстраційні дані» меню «Облікові дані платника» в приватній частині.
Пропонуємо врахувати зазначену інформацію під час подання звітності та інших електронних документів до контролюючих органів у 2025 році.
Для отримання адміністративних послуг можна звертатися до будь-якого центру обслуговування платників територіальних органів ДПС незалежно від місця реєстрації.
Актуальний перелік ЦОП за посиланням: https://tax.gov.ua/tsentri-obslugovuvannya-platnikiv/.
Комплаєнс-ризик сплати – випадок, коли платник сплачує податки, збори, платежі із запізненням/сплачує в неповному обсязі/не сплачує зовсім
Яворівська ДПІ Головного управління ДПС у Львівській області інформує.
З метою підвищення рівня дотримання платниками податків своїх податкових обов’язків, в діяльність Державної податкової служби України впроваджуються міжнародні підходи до управління податковими ризиками та новий проект щодо системи управління комплаєнс-ризиками. Координатором нового проекту є Міністерство фінансів України.
Постанова Кабінету Міністрів України від 25 липня 2024 року № 854 «Про реалізацію експериментального проекту щодо функціонування системи управління податковими ризиками (комплаєнс-ризиками) в Державній податковій службі» набрала чинності 01.08.2024.
Основні новації проекту – розподіл всіх податкових ризиків за основними видами: ризик реєстрації, ризик звітності, ризик сплати та ризик декларування.
Щодо комплаєнс-ризику сплати – це випадок, коли платники податків сплачують податки, збори, платежі із запізненням або сплачують в неповному обсязі, або не сплачують зовсім, що призводить до виникнення або накопичення податкового боргу.
Платникам при сплаті податків, зборів, платежів та єдиного внеску необхідно ознайомитись з вимогами наказу Міністерства фінансів України від 22.03.2023 № 148 «Про затвердження Порядку заповнення реквізиту «Призначення платежу» платіжної інструкції (платіжний документ) під час сплати (стягнення) податків, зборів, митних, інших платежів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, внесення авансових платежів (передоплати), грошової застави, а також у разі їх повернення», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 28 березня 2023 року за № 528/39584.
Наказом № 148 передбачено, що платники під час сплати податків, зборів, платежів, єдиного внеску з 01 грудня 2023 року використовують виключно структурований формат реквізиту «Призначення платежу» платіжної інструкції, який включає заповнення тільки двох обов’язкових полів, а саме «Код виду сплати» та «Додаткова інформація запису».
У полі «Код виду сплати» платник заповнює код виду сплати, визначений Переліком кодів видів сплати, які використовуються платниками, згідно з додатком 1 до Порядку, затвердженим Наказом № 148.
У разі коли платником при сплаті податків, зборів, платежів та єдиного внеску, що адмініструються ДПС, на бюджетні/небюджетні рахунки у реквізиті «Призначення платежу» платіжної інструкції не зазначено або зазначено код виду сплати, який відсутній у додатку 1 до цього Порядку, вважається, що платник сплатив грошове зобов’язання / єдиний внесок за кодом виду сплати 101.
У полі «Додаткова інформація запису» платник заповнює інформацію щодо переказу коштів у довільній формі. Суб’єкти господарювання, які проводять господарську діяльність на підставі ліцензії та/або спеціального дозволу, зазначають інформацію щодо звітного (податкового) періоду, за який сплачуються податкові зобов’язання, та дозвільного документа (вид дозвільного документа, номер, дата).
Слід також зазначити, що сплата податків, зборів, митних, інших платежів, єдиного внеску, внесення авансових платежів (передоплати), грошової застави платником на бюджетні / небюджетні / єдиний / депозитний рахунки оформлюються за кожним напрямом та кожним кодом виду сплати окремою платіжною інструкцією.
Зокрема, слід зосередити увагу на особливостях заповнення 3-х реквізитів:
«Код платника»;
«Код фактичного платника»;
«Призначення платежу».
Обов’язковий реквізит «Код платника» заповнюють всі платники, які сплачують податки, збори, інші платежі та єдиний внесок. Юридичні особи у реквізиті «Код платника» зазначають код ЄДРПОУ, фізичні особи – підприємці та громадяни – податковий номер.
Реквізит «Код фактичного платника» заповнюється в наступних випадках:
юридичними особами у разі, якщо юридичні особи у своєму складі мають відокремлені підрозділи, представництва та сплачують платежі до бюджету і фондів соціального страхування за відокремлені підрозділи, представництва.
При цьому юридичні особи у реквізиті «Код платника» платіжної інструкції зазначають власний код ЄДРПОУ, а у реквізиті «Код фактичного платника» – код ЄДРПОУ відокремленого підрозділу, представництва;
громадянами у разі, якщо громадяни сплачують податкові платежі та єдиний внесок за допомогою технічного пристрою (банківський автомат, платіжний термінал, програмно-технічний комплекс самообслуговування, програмно-апаратне середовище мобільного телефону, інший пристрій) або через каси надавачів платіжних послуг.
При цьому громадяни у реквізиті «Код фактичного платника» платіжної інструкції зазначають власний податковий номер. Разом з цим, надавач платіжних послуг у реквізиті «Код платника» зазначає свій податковий номер.
Зустріч з платниками податків щодо новацій податкового законодавства в Яворівській ДПІ
Днями за участі начальника Яворівської ДПІ ГУ ДПС у Львівській області (далі – Яворівська ДПІ) Петра Шота відбулась зустріч для платників податків на тему «Новації податкового законодавства в умовах воєнного стану».
Начальник Яворівської ДПІ в ході заходу проінформував про новації податкового законодавства; пріоритетні заходи Національної стратегії доходів до 2030 року (далі – НСД), які спрямовані на модернізацію податкового адміністрування та створення умов для справедливої податкової політики, що сприятиме підвищенню ефективності управління державними доходами; реалізацію експерементального проекту щодо функціонування системи управління податковими ризиками (комплаєнс-ризиками) в Державній податковій службі України); набрав чинності з 01 грудня 2024 року Закон України від 10 жовтня 2024 року № 4015-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану».
Звернув увагу, що з 1 січня 2025 року розпочалась кампанія декларування громадянами доходів, одержаних протягом 2024 року.
Повідомив щодо легалізації трудових відносин, про питання оподаткування виплат благодійної допомоги внутрішньо переміщеним особам, правильності заповнення реквізиту «Призначення платежу» при сплаті податкових зобов’язань, застосування РРО в умовах воєнного стану, про можливості безкоштовного мобільного застосунку «Моя податкова» та закликав користуватись Електронним кабінетом та впевнитись у перевагах дистанційного формату спілкування з податковими органами.
Система управління податковими ризиками (комплаєнс-ризиками): забезпечення належного наповнення бюджетів
Яворівська ДПІ Головного управління ДПС у Львівській нагадує, що комплаєнс-ризики у системі податкового адміністрування – це ризики, що призводять до втрати доходів, у разі якщо платники податків не дотримуються чотирьох основних обов’язків, визначених податковим законодавством: належної реєстрації у податковій системі; своєчасного подання податкової звітності; зазначення повної та достовірної інформації у податковій звітності та своєчасної сплати податкового зобов’язання в установлені терміни.
Реалізація експериментального проєкту щодо функціонування системи управління податковими ризиками (комплаєнс-ризиками) дасть змогу:
– допомогти платникам податків уникнути найбільш поширених помилок під час ведення господарської й підприємницької діяльності, заповнення податкової звітності, сплати податків у майбутньому тощо;
– максимально спростити подання податкової звітності й сплату податків, спільно вирішувати проблеми й усувати перешкоди;
– мінімізувати ризики недотримання платниками вимог податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на ДПС;
– запровадити механізм комплаєнсу від державної реєстрації платника податків до системи відслідковування ризиків у ДПС і кінцевого результату – сплати податків і зборів до бюджетів усіх рівнів;
– забезпечити належне надходження доходів і зборів, контроль за справлянням яких закріплено за ДПС, мінімізувати недонадходження доходів і зборів відповідно до ідентифікованих податкових ризиків.
Довідково: експериментальний проєкт щодо функціонування системи управління податковими ризиками (комплаєнс-ризиками) – складова реалізації Національної стратегії доходів до 2030 року. Він буде реалізовуватись відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 липня 2024 року № 854 протягом двох років.
Яворівська ДПІ: з 1 січня 2025 року стартувала кампанія декларування громадянами доходів, одержаних у 2024 році
Яворівська ДПІ ГУ ДПС у Львівській області повідомляє, що з 01 січня 2025 розпочалось декларування доходів, отриманих фізичними особами у 2024 році.
Звертаємо увагу, що відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов’язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом. Усі громадяни щорічно подають до податкових інспекцій за місцем проживання декларації про свій майновий стан та доходи за минулий рік у порядку, встановленому законом.
Основні випадки подання податкової декларації про майновий стан і доходи (далі – Декларація):
– отримання окремих видів доходів, що не підлягають оподаткуванню при виплаті, але не звільнених від оподаткування (п.п.168.1.3 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України (далі – ПКУ));
– отримання доходів від особи, яка не є податковим агентом (від інших фізичних осіб (резидентів або нерезидентів)) (п.п.168.2.1 п.168.2 ст.168 ПКУ);
– іноземні доходи (п.п.170.11.1 п.170.11 ст.170 ПКУ);
– для отримання податкової знижки (ст.166 ПКУ).
Зобов’язані подавати Декларацію також:
– фізичні особи, які отримують доходи від підприємницької діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування (ст.177 ПКУ);
– фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність (ст.178 ПКУ);
– іноземці, які за результатами звітного року набули статус резидента України мають відобразити доходи з джерелом їх походження в Україні та іноземні доходи (п.п.170.10.4 п.170.10 ст.170 ПКУ);
– платники податку на доходи фізичних осіб – резиденти, які виїжджають за кордон на постійне місце проживання, не пізніше 60 календарних днів, що передують виїзду (п.179.3 с.179 ПКУ).
Декларацію про майновий стан і доходи можна подати в електронному вигляді через Електронний кабінет (cabinet.tax.gov.ua) у розділі «ЕК для громадян» – «Податкова декларація про майновий стан і доходи». Скористатись зазначеним сервісом зможуть особи, які ідентифіковані за особистим ключем, виданим кваліфікованим надавачем електронних довірчих послуг.
Яворівська ДПІ ГУ ДПС у Львівській області інформує.
Про організацію діяльності комплаєнс-менеджера з платником податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства
Комплаєнс-підтримка – це новий рівень партнерства бізнесу та держави для виключення ризиків порушення податкового законодавства.
Кожний платник податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства матиме комунікацію зі своїм комплаєнс-менеджером.
Комплаєнс-менеджер – це посадова особа територіального органу ДПС, яка закріплена за платником податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства, та є відповідальною за комунікацію з таким платником з питань, пов’язаних з виконанням його посадових обов’язків.
Основна мета роботи комплаєнс-менеджера полягає в тому, щоб надати індивідуальну корисну пораду платнику, який вже зарекомендував себе як сумлінний. Комплаєнс-менеджер для кожного такого відповідального платника – це надійний порадник, помічник і професіонал.
Комплаєнс-менеджер не тільки надає відповіді на запити, а й відстежує виникнення податкових ризиків діяльності платника та пропонує шляхи вирішення.
Вся контактна інформація про комплаєнс-менеджера надходитиме до приватної частини Електронного кабінету. Це забезпечить постійний доступ до актуальної інформації та комунікаційних каналів. Платник податків може сам обрати зручний для себе формат взаємодії та частоту комунікації: за номером телефону, через листування електронною поштою, в режимі відеоконференції, листування в Електронному кабінеті.
Порядок організації діяльності комплаєнс-менеджера та особливості його взаємодії з платником затверджені наказом ДПС від 31 жовтня 2024 року № 788 «Про організацію діяльності комплаєнс-менеджера з платником податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства», ознайомитись з яким можна на вебпорталі ДПС за посиланням https://tax.gov.ua/diyalnist-/zakonodavstvo-pro-diyalnis/nakazi-pro-diyalnist/79181.html .
Яворівська ДПІ: Важлива інформація для платників
Яворівська ДПІ повідомляє, що з 01.01.2025 набирає чинності Закон України від 19 листопада 2024 року № 4059-ІХ «Про Державний бюджет України на 2025 рік» (далі – Закон № 4059)
Законом № 4059 встановлено, що з 01.01.2025
▼ мінімальна заробітна плата (МЗП) складає:
▪ у місячному розмірі – 8000 грн;
▪ у погодинному розмірі – 48 грн;
▼ розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб – 3028 гривень
Граничний обсяг річного доходу у 2025 році для
перебування ФОПів на спрощеній системі оподаткування
▼ І група (167 МЗП) – 1 336 000 грн;
▼ ІІ група (834 МЗП) – 6 672 000 грн;
▼ ІІІ група (1167 МЗП) – 9 336 000 гривень
Ставки єдиного податку з 01.01.2025
для ФОПів на спрощеній системі оподаткування
▼ І група – не більше 10 відсотків від прожиткового мінімуму – 302,80 грн/міс.;
▼ ІІ група – не більше 20 відсотків від МЗП – 1 600 грн/міс.;
▼ ІІІ група: – 5 відсотків від доходу та 3 відсотків від доходу – для платників ПДВ
Ставки єдиного податку для платників І та ІІ груп встановлюються сільськими, селищними, міськими радами для ФОПів, які здійснюють господарську діяльність, залежно від виду господарської діяльності, з розрахунку на календарний місяць
Єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування
Важливо! У 2025 році ФОПи нараховують та сплачують єдиний внесок за себе
Законом № 4059 зупинено дію п. 919 розділу VІІІ «Прикінцеві положення» Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (зі змінами та доповненнями)
▼ Мінімальний платіж з єдиного внеску для ФОПів – 1 760 грн/міс. (8000х22%), 5 280 грн – на квартал
▼ Максимальний платіж з єдиного внеску для ФОПів – 35 200 грн/міс. (8000х20х22%), 105 600 грн – на квартал,
де 8000 – МЗП,
22 – відсотки до визначеної бази нарахування єдиного внеску,
20 – розмір максимальної величини бази нарахування єдиного внеску у 2025 році (починаючи з 1 січня) (ст. 39 Закону № 4059)
Військовий збір для ФОПів – платників єдиного податку
▼ І та ІІ та ІV групи – 800 грн/міс (10 % від МЗП)
▼ ІІІ група – 1 % від доходу