Фейк: У Лос-Анджелесі згоріло вісім котеджів українських генералів
Ця «новина» – вигадка, а відео, яке поширюється в мережі, є підробкою. Ані United24, ні будь-яке інше авторитетне видання не публікували такої інформації.
Низка російських ЗМІ – Газета.ru, Lenta.ru, EADaily, Комсомольская правда, Царьград та інші – поширили новину про те, що в результаті масштабних пожеж у Лос-Анджелесі нібито згоріло вісім котеджів, що належать українським генералам, загальною вартістю $90 млн.
У цих публікаціях стверджується, що нерухомість українські військові нібито придбали за кошти, які Захід виділяв Києву в рамках фінансової допомоги після повномасштабного вторгнення Росії в Україну.
«На тлі скарг на катастрофічний брак грошей та зброї, що лунають із Києва, ця інформація особливо вражає. Можливо, на будівництво генеральських «дач» пішли гроші, призначені на будівництво оборонних споруд», – пише видання Царьград.
Більшість російських ЗМІ у своїх публікаціях посилаються на Telegram-канал «Военный обозреватель». Однак цей канал стверджує, що інформацію було взято з неназваних «українських ресурсів».
Скриншот – t.me/new_militarycolumnist
За даними сервісу Osavul, перша публікація про «згорілі маєтки» з’явилася аж ніяк не на «українських ресурсах», а в Telegram-каналі «Военный обозреватель» 11 січня о 19:07. Вже за 20 хвилин так званий Z-канал у Telegram «Одесса Zа Победу!» опублікував 35-секундний відеоролик із символікою United24, в якому стверджується, що згорілі будинки нібито належали членам команди Валерія Залужного і були придбані в період із квітня 2022 по лютий 2024 року. Багато російських ресурсів також опублікували цей ролик, але вже із посиланням на «американських журналістів».
Це відео є підробкою, а сама новина – вигадкою.
Пропагандисти посилаються на медіа United24 – англомовний ресурс, місією якого є поширення інформації про Україну для іноземної аудиторії. Втім, ані United24, ані будь-яке інше авторитетне медіа не публікували такого ролика чи такої новини.
Для створення цього відео пропагандисти використали фото- та відеокадри пожежі в Лос-Анджелесі, а також фейкову цитату командувача Сухопутних військ ЗСУ генерал-майора Михайла Драпатого: «Коли крадеш гроші у людей, які воюють за своє життя, будьте готові, що вогонь війни наздожене навіть на іншому континенті».
Насправді Михайло Драпатий ніколи не робив таких заяв і не коментував пожеж у США. У відеоролику використали його фотографію з інтерв’ю, опублікованого у серпні 2022 року на офіційній сторінці Головнокомандувача ЗС України у Facebook. Там Драпатий розповідає про початок вторгнення Росії в Україну та про плани і дії противника.
Також слід зазначити, що жодне авторитетна медіа не публікувало такої новини. Якби ця інформація була правдою, її безумовно прокоментували б українська влада та правоохоронні органи.
Агітпроп регулярно використовує стилістику авторитетних українських та іноземних медіа, щоб надати правдоподібності своїм фейкам. Раніше журналісти StopFake вже аналізували схожі сфальсифіковані відеорепортажі з логотипом United24 у матеріалах «Фейк: Двох радників Сирського звільнили за завантаження конфіденційних документів у ChatGPT – United24» та «Фейк: В Україні затримали групу лікарів, які за гроші «калічили» чоловіків для уникнення мобілізації».