Фейк: Україна посіла перше місце у світі з корупції і останнє — із зарплат
Україна у всесвітньому Індексі сприйнятті корупції набрала 36 балів зі 100 можливих та посіла 104 місце серед 180 країн.
У соціальних мережах поширюється дезінформаційний ролик, у якому стверджується, що Україна нібито лідирує у світовому рейтингу корумпованості серед країн. У десятках абсолютно ідентичних дописів, які зібрали тисячі переглядів та сотні коментарів, також заявляється про те, що Україна на тлі «першого місця у світі за корупцією» посіла «останнє місце за рівнем зарплат».
Перше, що впадає у вічі – у дезінформаційних роликах відсутні будь-які посилання на джерело інформації. Автори дописів не наводять жодних даних про те, на які саме рейтинги вони посилаються і звідки з’явилися відповідні цифри. Цей факт вже є свідченням ненадійності наведеної інформації – про те, як не потрапити на гачок фейків та маніпуляцій можна докладніше дізнатися у новому освітньому проєкті StopFake, спрямованому на боротьбу з дезінформацією та підвищення медіаграмотності.
Рівень сприйняття корупції у світі вимірюється багатьма приватними компаніями, однак найширший рейтинг надає незалежна організація Transparency International у своїх щорічних дослідженнях. За результатами 2023 року (на момент публікації цієї статті рейтинг за 2024 рік ще не було оприлюднено, – прим. ред.), Україна у всесвітньому Індексі сприйняття корупції набрала 36 балів зі 100 можливих і посіла 104 місце серед 180 країн. Водночас Україна показала зростання в рейтингу на 3 бали – це один із найкращих результатів у 2023 році в світі. Тобто Україна перебуває приблизно у середині рейтингу і дуже далека від звання «найкорумпованішої країни світу».
Ба більше, Україна за останнє десятиліття жодного разу не посідала найгірших місць у рейтингу рівня корупції. Загалом із 2013 року Україна покращила свої показники на 11 балів – з 25 до 36 балів.
«Зростання навіть під час повномасштабної війни в Індексі сприйняття корупції стало можливим завдяки активній роботі антикорупційних та інших державних органів [України]», – резюмується у дослідженні Transparency International.
Дані про найгірший рівень заробітної платні в Україні серед країн Європейського Союзу також є маніпулятивними. Згідно з даними сервісу з пошуку роботи Work.ua, у 2024 році середній рівень зарплати в Україні становив приблизно 20750 гривень на місяць, тобто 249 тисяч гривень або 5615 євро на рік (дані не є репрезентативними та мають виключно ілюстративний характер – ред.).
Якщо подивитися на дані статистичної організації Європейської Комісії Eurostat щодо середнього рівня зарплат, то Україна справді суттєво відстає від розвинених економік на кшталт Люксембургу (понад 30 тисяч євро на рік) та Швейцарії (понад 45 тисяч євро на рік). Однак при цьому Україна перебуває приблизно на одному рівні середньої річної зарплати з Румунією (5829 євро на рік), випереджаючи водночас за рівнем доходу такі країни, як Туреччина (5133 євро на рік) і Болгарія (4677 євро на рік).
Російські ЗМІ та боти у соціальних мережах неодноразово запускали різні маніпуляції на тему того, що Україна страждає від «повальної» корупції. Схожий розбір матеріалу можна почитати у статті StopFake «Фейк: Пентагон «викрив українські розкрадання» військових постачань США».