Фейк: Українська школярка в Нью-Йорку скаржиться на темношкірих однокласників і вважає, що її навчання мають оплачувати за рахунок податків

  • Автор допису:

Пропагандисти використали кадри зі справжнього репортажу «Голосу Америки» про українських школярів у США. Втім, частину, де дівчина говорить про темношкірих однокласників, продаж наркотиків і заявляє, що має право навчатися безкоштовно, згенерували за допомогою ШІ.

Проросійські джерела масово поширюють відеоролик, у якому українська школярка, що зараз проживає в Нью-Йорку, буцімто скаржиться на свою нову школу. Дівчина розповідає, що їй було важко звикнути до «великої кількості темношкірих однокласників», адже вони постійно пропонували їй купити наркотики, і скаржиться на те, що уроки багато разів скасовували через загрозу стрілянини. Наприкінці відео вона заявляє, що з державної школи перейшла в приватну: дівчина говорить, що це дорого, однак за навчання платить не її родина, а американські платники податків, що вона вважає цілком справедливим.  

Скриншот — X (Twitter)

Однак цей ролик — майстерна підробка пропагандистів. Наприкінці грудня 2024 року «Голос Америки»  дійсно випустив невеликий сюжет про українських школярів, які у зв’язку з повномасштабною війною переїхали до Нью-Йорка і вимушені були звикати до навчання в новому середовищі. Дівчину на відео звати Софія Голіней і вона навчається у приватній академії Сент-Джордж. Однак той фрагмент, де дівчина нібито скаржиться на темношкірих учнів, наркодилерів і стрілянину, а також заявляє, що має вчитися безкоштовно, пропагандисти створили за допомогою штучного інтелекту. В оригінальному ролику такого немає. Сфабрикований фрагмент пропагандисти проілюстрували нарізкою стокових кадрів, яких також немає у справжньому сюжеті. 

Оригінальний сюжет «Голосу Америки»  — YouTube 

В оригіналі дівчина лише говорить, що рада навчатися у приватному закладі, де багато українців крім неї — так їй простіше знаходити спільну мову з однолітками. Загалом Софія дуже гарно відгукується про школу і сумує, що скоро її навчання завершиться. Інший студент на відео, Марк Остапчук, розповідає, що йому впоратися з сумом за домівкою допомагає україномовна спільноти школи та заняття музикою. «Просто уявіть будь-якого підлітка, який отримує травму через те, що його виривають із знайомої культури – дому, сім’ї, батьків. Інколи обох батьків, іноді одного з них, і вони змушені навчатися іноземною мовою. Принаймні тут вони оточені іншими людьми, які у тій самій ситуації. Ми допомагаємо українським учням з 1947 року. Так. Але тепер із цією новітньою версією війни, яка насправді почалася в 2014 році, коли Росія окупувала Донбас, і новим вторгнення у 2022 році – яке триває вже три роки – стало набагато більше студентів» —  розповідає директор академії Сент-Джордж Ендрю Стасів.

Нещодавно ми вже спростовували ролик, сфабрикований аналогічним чином, у матеріалі Фейк: Українки складають 94% працівниць сфери еротичних стрімів — Human Rights Watch. 

Джерело