ФЕСТИВАЛЬ КОЛЯДОК У КАНАДСЬКОМУ МІСТІ ВІННІПЕГ

FESTIVAL OF CAROLS2025 in Winnipeg

Норберт К.Іван / Norbert K. Iwan

Фото автора

Ой, у полі плужок оре,

Щедрий Вечір, Добрий Вечір,

Добрим людям на на здоров’я!

(cтародавня колядка “Різдво Світа”)

 

12 січня 2025 року під куполом найстарішої у місті української католицької церкви святого Миколая міста Вінніпег (парох – о. Захарій Швалюк),заснованої далекого 1899 року, відбувся щорічний Фестиваль колядок. Організатор цього чудового заходу – Український культурно-освітній центр Вінніпега “Осередок”, який запросив до участі українсько-канадські хорові колективи провінції Манітоба.

 

 

 

Фестиваль продовжив славні традиції хорового мистецтва, що їх започаткував у Канаді всесвітньо відомий маестро Олександр Кошиць.

Перед присутніми з вітальним словом виступила голова виконавчої ради Осередку пані Лінда Хантер (LindaHunter).

– Українські колядки є важливою частиною святкування Різдва і добрим способом побажати добра іншим.  Під час виконання колядок людям хотілося поділитися радістю, добром, які наповнювали серце на Різдво. Незалежно від того, чиїх виконують діти, чи вони організовані церковними групами, чи громадськими хорами, колядки представляють дух дарування, радості та єдиної спільноти. Протягом усього циклу цих свят колядники прославляють Христа та вітають людей з Різдвом.

“Осередок” радий, що сьогодні може зібратитаких чудових співаків і продовжити цю традицію.

– Від імені правління та персоналу Українського культурно-освітнього центру “Осередок” я сподіваюся, що всі мали радісне, духовне та мирне Різдво. Нехай ваші серця зігріває любов рідних і близьких, а мир та добро оточують вас щодня. До нових починань, цінних спогадів і року, який яскраво сяє для всіх нас!– завершила своєвітання пані Хантер.

Під час цього високопрофесійного різдвяного концерту гості насолоджувалися пречудовими колядками гуртів: чоловічого хору “Гуслі” (“Василева мати”, “По всьому світу”), хору ім. О.Кошиця (“Не плач, Рахиле”, “Нова Радість”), хору “Водограй” (“Небо і Земля”, “На небі Зірка”), хору Української Католицької Митрополичої Катедри свв. Володимира і Ольги Вінніпеґу (“На Рождество Христове”, “В полі-полі плужок оре”), хору “River City Sound” (“That’s Christmastome”, “Mary’s Little Boy Child”) та інших.

 

 

На Різдво Христове віддаємо шану Спасителю світу, славимо Його і просимо про мир на Україні й найшвидшу перемогу. А наші українські коляди і є тим чистим промінням, що єднає Небо і Землю, діаспору й стражденних наших земляків, родини й новихдрузів.

Ці коляди – наша духовна спадщина, яка гуртує нас в одну велику християнську родину.

 

***

Професійні хори в Канаді зорганізувала українська діаспора ще на початку 19 століття; центром навчання хорового мистецтва став Вінніпег. У репертуарах хорових капел звучали українські народні пісні в обробці М. Лисенка, П. Лещинського, Ф. Колесси та інших.

Коли з Нью-Йорка до Вінніпега переїхав Кошиць, то він організував тут Український національний хор. Безцінною спадщиною знаменитого диригента й композитора стали чотири збірки народних пісень, колядки, щедрівки в його обробці. Пісенний репертуар українських  різдвяних мелодій поширився всією Америкою. Наприклад, всесвітньо відомий “Щедрик” Миколи Леонтовича, який лежить в основі всіх без винятку сучасних аранжувань пісні – від естрадних та джазових до клубних (серед них композиції з репертуару Джесіки Сімпсон і групи Destiny’s child).

 

 

Виступи українського національного хору змусили американців звернути увагу на розвиток акапельного співу в США, якого раніше тут майже не було. Самі українці до відновлення незалежності України мало згадували його ім’я через підступну подачу радянської історіографії, яка рішуче викреслила Кошиця з національного музичного контексту ХХ століття як “емігранта-зрадника”. Його ім’я сьогодні присвоєно вінніпезькому хору.

 

 

З ініціативи місцевого диригента, учня Кошиця Володимира Климківа, понад двадцять років тому у місті Вінніпег було організовано “Фестиваль Колядок”. Ідея полягала в тому, щоб об’єднати українську громаду й поділитися зі світом своєю багатою спадщиною різдвяної музики та співу. Спочатку Хор імені Кошиця став господарем фестивалю. Пізніше Климків передав цю місію Українському культурно-освітньому центру “Осередок”, і тепер “Фестиваль Колядок” є щорічною традицією української діаспори Вінніпега.

 

  

Джерело