Meta змінює правила: що це означає для українців і як уникнути блокувань у Facebook

Авторка Ольга Юркова

7 січня генеральний директор Meta Марк Цукерберг оголосив про зміни в політиці компанії, що викликали широкий резонанс серед користувачів. Що стоїть за цими нововведеннями та як вони вплинуть на українців? Чи здатна компанія протистояти дезінформації, ботам та шахраям? Заступник директорки Центру демократії та верховенства права Ігор Розкладай в інтерв’ю для StopFake пояснює, чого варто очікувати від Meta і як захистити свій акаунт.

Заява Марка Цукерберга мала ефект грому серед ясного неба. Що відбувається з політикою Meta останнім часом?

Для мене це не стало сюрпризом. Першим сигналом було звуження меж програми Trusted Partners (ініціатива Meta, яка об’єднує довірених експертів для оперативного реагування на інциденти та покращення модерації контенту у Facebook та Instagram), до якої входить і ЦЕДЕМ. Взаємодія ускладнилася. Раніше заявки обробляли швидше, тепер розгляд може тривати тижнями, більше десятка скарг лишаються без відповіді. Іноді запити просто позначають як «out of scope» – поза межами компетенції.

Виникає враження, що компанія мінімізує обробку скарг. І тут їхнє бачення проблем не збігається з нашими викликами. Проблеми, важливі для нашого регіону, такі як шахрайства, блокування за контент щодо війни, злами, залишаються частково без можливості оскарження. Я б сказав, що проблеми, притаманні Близькому Сходу, Латинській Америці, пов’язані з торгівлею людьми, кіднепінгом, атаками тощо, мають вищий пріоритет.

Що зміна правил означає для користувачів?
З тих змін, які вже опубліковані, складається враження, що Meta, по-перше, дещо «укрупнила» правила, прибравши надмірну деталізацію. Тепер не будуть приділяти надмірну увагу дрібницям у публічних обговореннях. По-друге, політичний контент, на який згадував Марк Цукерберг у промові, отримає пріоритет. Це все, що наразі відомо. Малоймовірно, що це означає послаблення алгоритмів, які блокують мову ворожнечі чи небезпечний контент. Дехто вже спробував писати «русня» – такі дописи видалялися. Однак зміна правил не означає, що алгоритми зміняться миттєво – їх тренування потребує часу. Поки що я б рекомендував не «нариватися» і просто поспостерігати.

Чи відомо вже, як виглядатиме система Community notes?

Поки що рано робити висновки. Найближчі два місяці в США тільки розпочнеться впровадження цих змін. Марк Цукерберг натякнув на певну аналогію до системи, яка існує в Х, де спільнота голосує за певний контент. Певні зародки такого механізму вже є: час від часу Facebook запитує, чи був контент корисним, або чому реклама не підходить. Це фактично перекладання частини відповідальності за модерацію контенту на саму спільноту через механізми «голосування». Тобто певний контроль буде, але важко сказати, як саме це виглядатиме. Я розумію цю формулу так: платформа реагуватиме, якщо спільнота вважатиме, що допис порушує правила. Але поки неясно, як саме це працюватиме: хто буде ухвалювати рішення, яким чином оцінюватимуть порушення, за якими кількісними показниками. Також залишається невизначеним, як оцінюватимуть правдивість дописів. Не виключаю, що російські пропагандисти можуть хакнути цю систему інтелектуально. Чи не стане це механізмом, через який російські боти й тролі будуть масово скаржитися на контент українців? По суті, питання в тому, чи будуть у системі запобіжники. Наприклад, якщо голосувати зможе акаунт, який існує не менше ніж півроку чи рік, це значно ускладнить активність ботів.

Як би ви порадили комунікувати, щоб вас не заблокували у Facebook?

Найчастіше блокування відбувається через порушення політик Meta, зокрема за використання slur (слова ворожнечі — ред.). Це може включати також оголеність, навіть якщо це публікація власних дитячих фото або естетичне «ню». Якщо в дописі ви бажаєте смерті росіянам, це призведе до блокування. І так далі. Тому найефективніший захист — це значно зменшити ризики, уникаючи створення підстав для блокування.

Є велике питання щодо зборів волонтерів, які блокуються. Очевидно, що існують певні ключові слова, як-от «війна», «збір» чи інші схожі. Тому важливо використовувати «езопову мову», уникати забороненого контенту і не провокувати. Потрібно бути обережним із зображеннями військових, адже якщо на фото є зброя, це може стати підставою для блокування через «товари з обмеженим обігом». Неодноразово виникали проблеми через публікацію фото військових зі зброєю. Краще, коли на фото двоє військових обіймаються або п’ють каву. Намагайтеся робити контент нейтральним, але при цьому зрозумілим, що ви хочете передати. Мені подобається, як це роблять деякі волонтери: наприклад, «на Курахівський напрямок потрібно терміново таке-то» і додають нейтральне фото. Такі дописи я часто зустрічаю в стрічці. Також ефективно використовувати сторіз. Будьте обережні з публікацією документів: необхідно розмивати всі ідентифікаційні дані, оскільки це порушення GDPR (регламенту ЄС, який захищає персональні дані громадян та встановлює правила їх обробки організаціями), що може призвести до блокування вашого профілю чи сторінки.

Якщо помічаєте  активність ботів на своїй сторінці, блокуйте їх. У моїй практиці був випадок, коли боти імітували шахрайську активність на сторінці, а санкції отримала сама сторінка, бо система сприйняла це так, наче це була шахрайська діяльність самої сторінки. Не ігноруйте коментарі, в яких є мова ворожнечі, особливо якщо ви – модератор групи. Інакше «прилетить» не лише групі, а й вам особисто. Видаляйте ці коментарі, розмивайте дані в документах. Не рекомендую створювати  відкриті спільноти без модерації, бо у разі порушень вас можуть перевести на примусову модерацію, коли контент видаляється, а модератору надсилають сповіщення. Але здебільшого, якщо контент порушує правила, а ви його залишите, то «прилетить» вам. Тому модератору важливо переглядати скарги, реагувати на порушення правил, не допускати мови ворожнечі. У моїй групі – дуже жорстка модерація. 

Що важливо пам’ятати, якщо вам «прилетіло» у Facebook?

У Facebook діє система санкцій — строки дії можуть бути доволі довгими. Якщо контент новий і має менше ніж 90 днів, санкція за порушення буде діяти рік. Це важливо, оскільки накопичення санкцій може негативно вплинути на обліковий запис. Якщо ви отримали 13 санкцій за 90 днів, ваш профіль буде заблоковано. Якщо ваш профіль заблоковано, подальші дії залежать від вашого статусу. Для звичайного користувача шанс відновити обліковий запис, якщо це тільки не злам, доволі мізерний. Фактично вам доведеться створювати новий. При цьому, якщо видалення було за жорсткі порушення, то система вам може і не дозволити цього. Якщо це профіль публічної особи або медійної фігури, можна звернутися до нас https://www.facebook.com/mr.rozban/. Дуже важливо зберігати скріншоти повідомлень про санкції, щоб розуміти, що сталося, і мати історію звернень. Найголовніше – мати збережену адресу профілю. Також потрібно активніше моніторити підозрілі активності і блокувати їх. Але без реальної підтримки від Meta це стає дедалі складніше.

Наскільки серйозна зараз проблема ботів у Facebook?

Вона існує давно. І це не рік і не п’ять. Найбільше ботів можна побачити на політичних сторінках, медіа, а також у коментарях до іноземних ресурсів, де обговорюють Україну. Найбільше ботів можна побачити на політичних сторінках, медіа, а також у коментарях до іноземних ресурсів, де обговорюють Україну. Зайдіть під будь-яку інформацію про Україну і подивіться, що там коїться у коментарях. Це відбувається в африканському, арабському сегменті. Я бачу ті самі ботоферми, які використовуються для дезінформації, ті самі патерни, які були рік-два тому. Це означає, що алгоритми не налаштовані, щоб їх ефективно заблокувати. Ці патерни – чіткі та зрозумілі, наприклад, незвичні назви сторінок із набором літер і цифр.

Інші платформи також стикаються з цією проблемою, але ефективних рішень поки що не видно. Частиною цієї проблеми є сайти, на яких продаються профілі, такі як BuyAccs.com. Платиш гроші – і можеш купувати їх тисячами.

Як розпізнати бота? 

Універсальної поради немає, але є кілька ознак. Однозначно ботами є профілі з назвами на кшталт: Fuu507, Braces moth, 45Music, MavensImaginative Worlds, Braces toad 48, Jeverik. Важливо порівняти назву сайту і його тип. Адже якщо ви бачите сторінку «Червоний хрест України», а тип сторінки – басейн, її явно є сенс перевірити. Щодо людських профілів, варто зважати так само на ім’я, аватарку, контент. Зокрема, типовою ботівською поведінкою є репости замість власного контенту, емоційні, провокативні коментарі. Часто це закриті профілі. Важливо також звертати увагу на те, як акаунт поводиться в різних обговореннях. Наприклад, якщо одна й та сама сторінка коментує суперечливі теми з різних позицій – в одному обговоренні підтримує прихильників Петра Порошенка, а в іншому – Володимира Зеленського, це може бути ознакою бота або троля.

Що робити з ботами або тролями, коли ви їх розпізнали?

Боти – це автоматизовані сторінки, тоді як тролі – реальні люди, які керують низкою акаунтів для дезінформації або іншої шкідливої діяльності. Але реакція на них має бути однакова: найкраще – заблокувати акаунт і не вступати з ним у дискусії. Можна також поскаржитися на сторінку чи коментар. Однак, з мого досвіду, стандартні механізми Facebook часто не працюють. Навіть у випадках мови ворожнечі платформа може відмовити у видаленні контенту, бо «не бачить порушень».

Як Meta зараз реагує на дезінформацію та шахрайство?

Цікаво, що останнім часом зникла частина контенту, пов’язаного з дезінформацією, зокрема щодо мобілізації та зовнішньої підтримки України. Це сталося приблизно в середині жовтня, коли десяток європейських редакцій, зокрема естонське Delfi і «Схеми» від Радіо Свобода, викрили у журналістському розслідуванні, як працює російське Агентство соціального дизайну – підрядник Кремля з дезінформації. Однак інші аспекти, як-от шахрайство або робота ботів, залишаються без змін. Усе це активно функціонує, і складається враження, що зусиль дещо недостатньо. Окремо я б виділив роботу релігійних сект. Вони діють досить винахідливо. Створюють сторінки з на перший погляд нейтральним контентом: цитатами чи привітаннями, наприклад, «У мене сьогодні день народження, але мене ніхто не привітає. Ставте лайк». Пізніше, коли у допису зростає видимість, він перетворюється на релігійний меседж на кшталт «напиши амінь». Такі сторінки орієнтовані на українську аудиторію, хоча є і іноземні аналоги, але пов’язані з китайською сектою. Коли люди взаємодіють із такими дописами, їм пишуть в особисті: мовляв, у нас для тебе блага вість, пропонують обрати зручну дату, щоб відвідати «проповідь». Мають два механізми роботи. В одному вас додають у групу WhatsApp, у другому – до вас проситься у друзі акаунт з українським ім’ям та прізвищем, але, наприклад, китаянкою на аватарці. В їхній мережі є не лише релігійні сторінки, а, наприклад, «Мудрі цитати» чи «Вітання з днем народження». У групах регулярно поширюють зокрема й контент зі сторінок Російської православної церкви.

Які нові типи шахрайства зараз поширені в Facebook? Як захиститися від них?

Останнім часом популярні шахрайські схеми, пов’язані із продажем техніки чи саджанців за неймовірно низькими цінами. Ціна може бути в 5 разів нижчою за ринкову. Щоб перевірити це, варто ввести назву товару в Google і порівняти ціни.

Також усе ще популярні фейкові сторінки, що видають себе за ПриватБанк або інші фінансові установи, обіцяючи «виплати». Вони часто маскуються під офіційні повідомлення і змушують користувачів переходити за підозрілими посиланнями. Тому важливо ретельно перевіряти джерела інформації, особливо коли йдеться про фінанси. Наприклад, зайти на офіційний сайт відповідної установи і подивитися, чи є там ця інформація.

Найважливіше – бути уважним до надто привабливих пропозицій. Якщо пропонують надто низькі ціни чи «безкоштовну допомогу», це, швидше за все, шахрайство. Завжди перевіряйте інформацію через офіційні сайти чи перевірені джерела. Якщо бачите підозрілі сторінки, скаржтеся на них і блокуйте.

Стаття підготовлена за підтримки NDI

Джерело