Набув чинності Закон України ” Про внесення змін до деяких законів України щодо народовладдя на рівні місцевого самоврядування”
Цим Законом визначаються основні механізми реалізації прав громадян України на безпосередню участь у місцевому самоврядуванні, своєчасне та повне отримання інформації про діяльність органів та посадових осіб місцевого самоврядування.
Зміни до закону надають можливість внутрішньо-переміщеним особам реалізовувати своє право на участь у місцевому самоврядуванні у громадах, що їх приймають, а також – можливість доступу до місцевих цільових програм на рівні з їх жителями.
Серед основних нововведень цього Закону є:
– Обов’язковість затвердження статуту територіальної громади. До 1 січня 2025 року ОМС мають привести у відповідність чинний статут або затвердити новий.
– Деталізується порядок проведення загальних зборів, громадських слухань. громадського оцінювання, внесення місцевої ініціативи. Законом визначається коло ініціаторів та учасників ( жителі ради, голова, виконавчі органи самоорганізації населення, старости та громадські об’єднання. Органи місцевого самоврядування, при необхідності, надають допомогу в організації та проведення таких заходів.
– Деталізується процедура звітування голів громад та депутатів рад. Голови громад та депутати звітують про свою роботу перед жителями на відкритій зустрічі, що даватиме можливість задавати запитання та висловлювати пропозиції.
– Надається визначення терміну “Житель”. Це громадянин України, який задекларував або зареєстрував місце проживання територіальної громади або фактичне місце проживання/перебування якого підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, крім військовослужбовців строкової служби, фізичної особи. яка за вироком суду перебуває у місці позбавленні волі,
– Надається можливість жителям брати участь у плануванні та розподілі коштів місцевого бюджету;
– Визначається порядок участі жителів у публічних консультаціях, консультативно-дорадчих органах при органах місцевого самоврядування, завдання, склад та організація роботи яких визначаються рішеннями відповідного органу.
– Врегульований механізм для залучення молоді до вирішення питань місцевого значення ( жителі, яким виповнилось 14 років). Форми і порядок залучення визначають органи місцевого самоврядування.
Також законом передбачено участь жителів у вирішенні питань місцевого значення у різних формах, таких як місцевий референдум, місцева ініціатива, громадські слухання, загальні збори, публічні консультації, громадські оцінювання діяльності органів та посадових осіб місцевого самоврядування та інші форми, що не суперечать закону.