👶 За останні 10 років народжуваність в Україні знизилася майже на 40%. Війна поглибила демографічну кризу
- Автор допису: Міністерство охорони здоров'я
Щоби покращити такий доступ для найвразливіших – дітей раннього віку та їхніх батьків – МОЗ затвердило оновлений порядок та періодичність проведення медичних оглядів дітей вдома та у медичних закладах. Він уніфікує підхід до медичного спостереження за дітьми від народження до чотирьох років за програмою «Турбота з народження вдома».
Програма «Турбота з народження вдома» передбачає, що родини з дітьми отримуватимуть комплексну підтримку медичних працівників з низки питань:
🔸рутинної вакцинації;
🔸 грудного вигодовування та харчування малюків;
🔸 профілактики травматизму;
🔸 підтримки психічного здоров’я;
🔸 раннього виявлення ризиків порушень розвитку;
🔸позитивного батьківства тощо.
Така підтримка є вкрай важливою у перші роки життя дитини.
🤝 Готувати медичних працівників, які здійснюють домашні візити, допомагає Дитячий фонд ООН (UNICEF). У 2024 році за підтримки ЮНІСЕФ було створено 12 тренінгово-ресурсних центрів у семи регіонах України, а у 2025 році планується відкрити ще 10.
Один із таких центрів відкрили у Національному університеті охорони здоров'я України імені П.Л. Шупика за підтримки UNICEF та Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини (Bundesministerium für wirtschaftliche Zusammenarbeit und Entwicklung (BMZ)).
🩺 У межах пілотної програми медсестри вже здійснюють домашні візити у 15 областях у прифронтових та інших районах, поєднуючи гуманітарні заходи, заходи з відновлення та розвитку. Торік понад 40 000 дітей, їхніх батьків та опікунів скористалися послугою домашніх візитів, що їх надали понад 1 100 медичних працівників, які пройшли тренінги. Протягом 2025 року програма буде доступною в усіх регіонах України.