Демократії потрібен захист у соцмережах: дайджест пропаганди за 15-16 січня
У Росії закликали вбивати українців «для задоволення»
15 січня на засіданні парламенту Санкт-Петербурга розглядали законопроєкт про внесення змін до Екологічного кодексу міста. І в цьому не було б нічого цікавого, якби не одне «але».
Під час дискусії депутати посперечалися, чи етично вбивати зайців. Представник від КПРФ Алєксєй Зінчук сказав, що ні. І додав, що «якщо хочеться постріляти для задоволення, потрібно їхати на СВО в Україну». Своє висловлювання він повторив і у власному Telegram-каналі.
НАСПРАВДІ, пітерських депутатів обурив не заклик свого колеги «їхати в Україну постріляти для задоволення», а словосполучення «вбивати тварин». Мовляв, у мисливському середовищі Зінчук отримає запотиличник, тому що мисливці тварин «добувають, а не вбивають».
Жодних інших заперечень у них не виникло, що вчергове свідчить про те, що геноцидна риторика стосовно українців вже сприймається у РФ як звичайне і неосудне явище.
Нагадаємо, 15 листопада 2023 року російського пропагандиста Армена Гаспаряна засудили в Україні до 10 років. Крім іншого, він цікавий тим, що першим у РФ вжив термін «денацифікація» стосовно України. Його книга, випущена у 2018 році, так і називалася «Денацифікація України. Країна невивчених уроків». У ній стверджується, що українська нація є «неповноцінною» та «другосортною». Він також ще тоді виступав за створення фільтраційних і концентраційних таборів для українців і навіть за повне їх винищення.
Ідеї Гаспаряна з того часу знайшли жвавий відгук у Кремлі. Управління справами президента РФ навіть закупило твір пропагандиста «для вивчення та використання посадовими особами». Ось такі як Зінчук подібну вбивчу у всіх сенсах риторику й використовують з самих високих трибун.
Кремлівський «зомбоящик» вже не той
Силовики виявили нові розкрадання на «Первом канале» під час організації трансляції параду перемоги у 2017 році. Підрядник каналу — компанія «Азъ Арт ТВ» — не виконала частину робіт, а гроші вивела в офшор. Поки сума збитків оцінюється у 8 млн рублів.
НАСПРАВДІ, цю суму можна сміливо множити на 5, оскільки саме стільки років ця компанія займалася висвітленням заходів, пов’язаних із парадом перемоги, ходою «Безсмертного полку» і покладанням квітів до Вічного вогню. При цьому загальний оборот «Азъ Арт ТВ» за період існування фірми перевищує 8 млрд рублів.
Ці «переможні» цифри цікаві й з огляду на те, що у РФ залишилося лише близько 7 тисяч ветеранів Другої Світової війни. Цього року на честь 80-річчя перемоги їм пообіцяли виплатити по 80 тисяч рублів. П’ять років тому ця сума сягала 75 тисяч рублів. У доларах ця сума дорівнювала $1015, а за нинішнім курсом лише $773. Тобто через інфляцію, спричинену війною проти України, «подарунок» Путіна ветеранам знецінився на 40%.
Загальна сума виплат для ветеранів цьогоріч становитиме близько $5,5 млн. Для порівняння, виробництво однієї ракети «Кинджал» обходиться в $50-60 млн, на місяць їх виробляють до десяти штук. Тобто лише ціною однієї ракети можна було б у 10 разів підвищити виплати для ще живих фронтовиків.
Але це в плани Кремля не входить — як і зменшення витрат на пропаганду, зокрема телевізійну. Втім, згадуваність телебачення як джерела інформації знизилася у РФ з 90% на початку 2010-х до 56% у 2024-му. А флагман пропаганди — «Первый канал» — взагалі вперше в історії опустився на п’яте місце за середньодобовою аудиторією.
Падіння довіри до телебачення у росіян набуло системного характеру.
Якщо у 2015 році телебачення як джерело інформації, що «найбільше заслуговує на довіру», називали 63% респондентів, у 2022 році — 42%, то восени 2024 — вже 38%. Кремлівський «зомбоящик» зберігає свою авдиторію виключно серед літніх, бідних і малоосвічених росіян. Інші ж групи громадян дедалі частіше відмовляються від перегляду ТБ. Пояснення просте: притомна людина не в змозі витримувати той рівень позамежної ненависті, яку випромінюють федеральні канали, і «тікає» в інтернет.
Відповідно Кремль посилює цензуру і в мережі, блокує окремі ресурси та платформи й взагалі намагається зробити його «тотемно-суверенним». Тобто перетворити його на аналог підцензурного пропагандистського телебачення.
МЗС РФ активно працює на «екстремістських» платформах
Втім, заборона використання західних онлайн-платформ для пересічних росіян не стосується окремих міністерств РФ. Нагадаємо, Facebook та Instagram офіційно заборонені в Росії рішенням суду ще 21 березня 2022 року.
НАСПРАВДІ, поки звичайних росіян штрафують і заарештовують за їхнє використання, сайт МЗС РФ, як з’ясувалось, продовжує рекламувати свої «досягнення» і просувати відповідні наративи в заборонених «екстремістських» соцмережах.
Так, на сайті МЗС логотип Instagram вказано близько 100 разів, а Facebook – понад 200. Вже після визнання Meta «екстремістською» організацією у РФ, всередині сайту МЗС з’явилися тисячі сторінок із логотипами заборонених платформ, а офіційний представник відомства Марія Захарова продовжувала писати в ці соцмережі ще півтора року після відповідного рішення суду.
Але МЗС знайшло виправдання своїй протизаконній практиці. «Зазначені платформи залишаються важливим майданчиком для трансляції наших підходів, зокрема щодо зовнішньої політики, а також для просування позитивного образу Росії серед зарубіжної аудиторії», — пояснив заступник Лаврова Олєг Сиромолотов.
Воно й не дивно, адже однією з головних статей експорту з РФ залишається дезінформація і пропаганда.
«Якщо зрештою переможуть тіктоки з телеграмами…»
І наостанок про президента США Джо Байдена, чия каденція закінчується 20 січня. У своєму останньому зверненні до нації він, крім іншого, акцентував на тому, що «американці опиняються похованими під лавиною дезінформації та недостовірних відомостей… Вільна преса руйнується. Соцмережі відмовляються від перевірки фактів. Правда затьмарюється брехнею. Ми повинні закликати соцмережі до відповідальності, щоб захистити наших дітей, сім’ї та саму нашу демократію».
НАСПРАВДІ, проблеми із соцмережами стосуються, звісно, не тільки американців. У Німеччині цього тижня стався справжній флешмоб відмови від соцмережі Х. Разом із Міноборони, про закриття акаунтів в ній повідомили понад 60 університетів і науково-дослідних інститутів, Федеральна судова палата, галузева профспілка Verdi, низка інших інстанцій та організацій й навіть клуби Бундесліги «Санкт-Паулі» і «Вердер».
Відомий український експерт з кібербезпеки Костянтин Корсун зазначає: «Додатки та соцмережі стають серйозною зброєю у геополітиці та боротьбі за владу. Про це свідчить вже багато фактів. У Румунії відмінили результати виборів через надмірний вплив TikTok на виборців та просування нікому не відомого, але відверто проросійського кандидата.
TikTok заборонений для використання держслубовцями та на службових пристроях у США, Канаді, Великій Британії, Австралії, Бельгії, Нідерландах, Норвегії, Франції, Чехії, Естонії, Данії, Новій Зеландії. А все тому, що за ним стоїть уряд та спецслужби Китаю, які через цю соцмережу активно розганяють вигідні меседжі… Одна з найдемократичніших країн світу — США – вже майже заборонила TikTok по всій країні через загрози національній безпеці та демократії» (Рішення має набрати чинності 19 січня).
«Ступінь інфільтрації російського додатку Telegram в українське суспільство — в районі 78%. Тому Telegram може (і буде) просувати вигідних Кремлю кандидатів на українських виборах — коли вони будуть», — констатує експерт.
«Тобто обмеження для соцмереж, які керуються з тоталітарних країн — це не зовсім про свободу слова, гуманізм та права людини. Тут йдеться про виживання демократії. Яка пропагує ці права і свободи та базується на них. Але якщо зрештою переможуть тіктоки з телеграмами, то говорити про утиски свободи слова адміністрація колонії вже, звісно, не дозволятиме», — попереджає Корсун.
Джерело: Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки