Фейк: У секторі Газа виявили пожежні пікапи, які США раніше передали Україні — The Times of Israel
Новинний матеріал, що шириться мережею, сфальсифікований, а історія про знайдені пікапи — вигадана. The Times of Israel не публікував таких сюжетів ні на своєму сайті, ні у соціальних мережах.
Деякі з користувачів мережі поширюють хвилинний відеоролик із символікою ізраїльського видання The Times of Israel, в якому стверджується, що ізраїльські військові під час чергового рейду в секторі Газа нібито виявили на об’єкті ХАМАС два американські пожежні пікапи, які США раніше передали як допомогу Україні.
«Позашляховики було перефарбовано, а в кузовах розміщено великокаліберні кулемети», — йдеться в публікаціях.
Насправді ця інформація не відповідає дійсності. Мета цього фейку — дискредитувати Україну в очах партнерів.
Відео, що розповсюджується в мережі, імітує дизайн відеороликів ізраїльського видання The Times of Israel — зокрема, у лівому верхньому куті відео можна помітити логотип компанії. Втім, ані на офіційному сайті, ані в соціальних мережах ізраїльської медіакомпанії такого сюжету немає.
Навіть дизайн поширеного у мережі «відеосюжету» вже вказує на підробку. The Times of Israel не використовує шрифт, який можна побачити на відео. Ба більше, останнім часом видання публікує свої відео з логотипом, розміщеним унизу екрана (а не вгорі, як це видно на фейковому відео).
І нарешті на те, що ця історія є цілковитою вигадкою, вказує також той факт, що жодне з авторитетних видань, включно з місцевими ЗМІ Ізраїлю, не повідомляло про такий інцидент.
За даними сервісу Osavul, першим це відео 14 січня опублікував пропагандистський канал у Telegram «Военный обозреватель».
Для створення підробки пропагандисти скористалися кадрами пікапів та пожежних машин із Лос-Анджелеса. Для надання відео більш правдоподібного вигляду пропагандисти помістили у відео нібито коментар начальника Генерального штабу Армії оборони Ізраїлю Ерці Халеві: «Це жахливе одкровення на тлі того, що США є нашим головним партнером у боротьбі з тероризмом, і ми бачимо, як Україна витрачає гуманітарну допомогу». Насправді Ерці Халеві ніколи не робив таких заяв — цю цитату вигадано. Як відеоряд пропагандисти використали уривок з пресконференції начальника Генштабу, яка відбулася у вересні 2024 року. На ній обговорювалося питання безпеки в країні та війна у секторі Газа.
Раніше StopFake вже писав, що згідно з пресрелізами пожежних станцій у США, які протягом 2022 року надавали матеріальну допомогу українським рятувальникам, в Україну не постачалися пожежні машини. Аналіз повідомлень американського видання Newsweek також показав, що серед предметів гуманітарної допомоги для пожежної служби України було передано шланги, насадки, стрілочні переводи, шоломи, бронежилети та інші супутні засоби індивідуального захисту.
З метою дискредитації України перед партнерами агітпроп і раніше поширював неправдиву інформацію про те, що українські чиновники «перепродали» Джавеліни бойовикам ХАМАСу та Хезболли, і що ХАМАС використав для нападу на Ізраїль зброю, поставлену Україні.