Фейк: В Україні заборонили критикувати владу в коментарях
В українському законодавстві відсутні норми, які забороняють громадянам висловлювати критику на адресу влади, включаючи коментарі в соціальних мережах або на інших онлайн-платформах. Новий законопроєкт захищає медіа від відповідальності за дії користувачів, але не вводить цензуру, а лише конкретизує вже чинні зобов’язання щодо модерації контенту.
Російські пропагандисти по-своєму інтерпретують будь-які законодавчі ініціативи в Україні, спотворюючи їхню суть. Цього разу кремлівський агітпроп кричить про відновлення цензури в Україні та заборону «критикувати владу в коментарях» після ухвалення законопроєкту №11321.
«Верховна Рада ухвалила скандальний законопроєкт, який зобов’язує ЗМІ видаляти негативні коментарі про чиновників під новинами. Автором ініціативи виступив голова Комітету з питань свободи слова Ярослав Юрчишин», – говорять у російських теленовинах.
Скриншот – vesti.ru Cкриншот – life.ru
Агітпроп побудував свою дезінформацію на основі реальної новини: прийняття законопроєкту №11321, яким вносяться зміни до інших законів для посилення гарантій діяльності медіа, журналістів і громадян у доступі до інформації.
Зокрема, документом уточнюється частина 4 статті 117 закону України «Про медіа», де сказано, що «суб’єкти у сфері онлайн-медіа звільняються від відповідальності за поширення недостовірної інформації, а також інформації, заборона розповсюдження якої передбачена статтями 36, 42 та 119 зазначеного закону, якщо така інформація була поширена користувачами в розділах для коментування або розміщення публікацій користувача на вебсайті чи вебсторінці такого медіа, за умови, що суб’єкт у сфері онлайн-медіа обмежив доступ до такої інформації протягом трьох робочих днів не тільки з моменту отримання відповідної скарги або припису Національної ради, а й з моменту отримання ухвали про відкриття відповідного провадження судом».
Як пояснюють юристи Інституту масової інформації (ІМІ), «ця зміна зробить процедуру більш прозорою та зручною для медіа, оскільки тепер медіа зможуть уникнути судової тяганини». Також в ІМІ додали, що правило про відповідальність медіа за коментарі сторонніх осіб на їхніх ресурсах існує давно (в Україні – як мінімум з 2009 року) і було напрацьоване судовою практикою, зокрема, Європейським судом з прав людини.
Закон України «Про медіа» з 2023 року дає онлайн-медіа три робочі дні на обмеження доступу до такого контенту після отримання скарги чи припису Нацради. Законопроєкт №11321 уточнює, що цей термін починається і з моменту отримання судового повідомлення. Зміни захищають медіа від відповідальності за дії користувачів, але не вводять цензуру, а лише конкретизують уже чинні зобов’язання щодо модерації контенту.
Ініціатор законопроекту, голова комітету Верховної Ради з питань свободи слова Ярослав Юрчишин також пояснив, що ні про які обмеження ні медіа, ні користувачів не йдеться. Він зазначив, що тепер «у разі відкриття судового провадження та отримання від суду аргументованого рішення про матеріал, який порушує «Закон про медіа», медіа самостійно вирішують, як вчинити з таким коментарем. Вони можуть видалити його протягом трьох днів після отримання інформації від суду й не нести за це відповідальності. Або, погоджуючись із позицією автора коментаря, залишити його і відстоювати свою позицію в суді.
Раніше StopFake спростовував інформацію про те, що український уряд нібито вводив цензуру у ЗМІ на висвітлення смерті Мотороли, або що ЄС нібито запроваджує цензуру напередодні виборів до Європарламенту.