В’язниця замість «легких грошей» від ворога: як у Telegram вербують українських підлітків

  • Автор допису:

Російські спецслужби через анонімні акаунти у месенджері Telegram продовжують вербувати українських підлітків для підпалів релейних шаф, світлофорів, авто військових, чи ТЦК. За такі дії обіцяють заплатити «легкі гроші».

На жаль, підлітки часто не розуміють наслідків таких дій. Тому погоджуються, аби заробити декілька тисяч гривень.

Така практика не нова. Росія використовує подібні методи починаючи з 2022 року, від початку повномасштабної війни. 

Наприклад, у 2022 році Служба безпеки України повідомила, що російські спецслужби використовували смартфон-ігри для вербування українських дітей. Під час яких, виманювали геолокацію та реальні фото стратегічно важливих об’єктів. 

Важливо зауважити, що підпали майна ЗСУ, держустанов чи їхнє мінування класифікуються Кримінальним кодексом України як тероризм або диверсія. І за них передбачена сувора кримінальна відповідальність навіть для неповнолітніх.

Як працює схема

За словами пресслужби Управління СБУ у Волинській області підлітків найчастіше вербуюють під час особистої переписки у месенджері Telegram, або у спільних чатах з пошуку роботи. Наймолодшому з тих, кого завербували – 15 років.

Спочатку в особистій переписці анонімні акаунти пропонують платити за виконання простих завдань: розклеювання листівок, фотографування держустанов.

Надалі робота ускладнюється. Потрібно розвідати, де у місті розташовані будівлі МВС, СБУ, ТЦК. А найпростіший варіант – знайти релейну шафу. Бажано якомога далі від людних місць, можливо неподалік залізничних колій. 

В'язниця замість «легких грошей» від ворога: як у Telegram вербують українських підлітків

Головне – аби ніхто не бачив, що на неї хтось звернув увагу. Далі за гроші просять її підпалити. Усе потрібно відзняти на відео, зробити фото, зазначити геолокацію і надіслати куратору.  

За оплату просять підпалити й авто на військових (чорних) номерах, кинути коктейль молотова у будівлю державної установ.

Опісля фото і відеоматеріали можуть використовувати у своїх публікаціях ворожі пабліки.  

В'язниця замість «легких грошей» від ворога: як у Telegram вербують українських підлітків

Вербувальники запевняють, що за такі дії неповнолітнім начебто нічого не буде. Та це брехня, адже за такі дії передбачена відповідальність.

Пишуть, що розрахуються «криптою», начебто для анонімності. І навіть надсилають інструкції, як створити криптогаманець.

Саме таку схему використовують російські спецслужби, аби вербувати неповнолітніх, щоб вони вчиняли злочини на замовлення окупантів. І в такий спосіб намагаються дестабілізувати ситуацію в Україні.

Яку відповідальність несуть підлітки за участь у ворожих схемах

В Управлінні СБУ у Волинській області кажуть, що відповідно до Кримінального кодексу України (стаття 22) є два вікові пороги кримінальної відповідальності для підлітків: загальний вік – з 16 років, знижений вік – з 14 років (але тільки за окремими статтями).

Зокрема за:

  • диверсію (відповідальність від 14 років) – стаття 113 ККУ. Карається позбавленням волі на строк п’ятнадцять років або довічним позбавленням волі, з конфіскацією майна;
  • умисне знищення або пошкодження майна ( відповідальність від 14 років) – частина друга статей 194, 347, 352, 378 ККУ. Покарання – до десяти років позбавлення волі;
  • державну зраду (відповідальність від 16 років) – стаття 111 ККУ. Карається позбавленням волі на строк п’ятнадцять років або довічним позбавленням волі, з конфіскацією майна.

Якщо особа не досягнула віку кримінальної відповідальності, яка передбачена відповідною статтею, то до неї застосовуються примусові  заходи виховного характеру. Відповідно до статті 105 ККУ, це можуть бути:

  • застереження;
  • обмеження дозвілля;
  • направлення до спеціальної навчально-виховної установи на строк, що не перевищує трьох років;
  • зобов’язання відшкодувати завдану шкоду;
  • призначення вихователя;
  •  інші заходи, спрямовані на виправлення поведінки неповнолітнього. 

Як вберегтися від вербування і допомогти «спалити ФСБшника»

До захисту дітей від вербування від анонімних телеграм-акаунтів можуть активно долучатися батьки. Потрібно обов’язково пояснити дитині, що не треба звертати увагу на будь-які пропозиції «підробітку» від незнайомців. Особливо, якщо пропонують «легкі гроші» за начебто прості завдання. Якщо ж дитина отримала подібні пропозиції обов’язково розповіла про це батькам. 

Саме для боротьби з такими випадками СБУ та Нацполіція продовжують кампанію «Спали ФСБшника». Вона має на меті запобігати випадкам, коли ворог намагається використати українську молодь для підпалів, терактів та диверсій.

Ключовий меседж – «Не пали своїх! «Спали» ворога!» Про будь-які спроби вербувань можна конфіденційно повідомити у спеціальний чат-бот «Спали» ФСБшника» t.me/spaly_fsb_bot. 

У повідомленні потрібно вказати деталі пропозицій від ворога, а також номер телефону чи нікнейм особи, яка спонукала до злочину.

«Будьте пильними! Не ведіться на «легкі гроші» від ворога. За ними стоять роки за ґратами та зламані долі», – закликають правоохоронці.