Уперше в Україні: архітектурна перлина – Київський міський будинок учителя – увійшов до програми World Monuments Watch 2025
Будівля Київського міського будинку учителя, пошкоджена під час ворожої ракетної атаки у жовтні 2022 року, увійшла до програми Watch 2025, що реалізується Всесвітнім фондом пам’яток (World Monuments Fund). Це відкриває можливості для залучення міжнародних ресурсів і реставрації пам’ятки в умовах обмеженого власного ресурсу під час війни. Адже WMF є глобальним лідером у збереженні пам’яток із більш як 700 проєктами у 112 країнах світу. Про це повідомив заступник голови КМДА Валентин Мондриївський.
«Уперше в Україні обʼєкт культурної спадщини потрапив у проєкт Watch 2025, і Будинок учителя став одним із 25 найцінніших історичних і архітектурних обʼєктів світу, які потребують термінового захисту та відновлення. Департамент освіти і науки КМДА у співпраці з професійними архітекторами-реставраторами столиці «Project Innovation», які виступили авторами проєкту реставрації, та представницею WMF в Україні Катериною Гончаровою провели колосальну роботу, щоб донести важливість обʼєкта для світової спільноти», − зауважив Валентин Мондриївський.
Програма World Monuments Watch мобілізує дії та залучає ресурси для захисту об’єктів, які є ключовими для історичної пам’яті світового надбання та національної єдності України.
«Реставрація Київського міського будинку учителя стане не лише прикладом збереження історичної спадщини, а й кроком до посилення співпраці у сфері освіти, культури та міжнародної дипломатії», − зазначив Валентин Мондриївський.
При відборі обʼєктів експерти Міжнародного фонду відзначили, що Київський міський будинок учителя має подвійне значення для українців: це не лише всесвітня архітектурна перлина, а й один з основних символів української незалежності. У будівлі відбувалися ключові події українського державотворення, зокрема проголошення IV Універсалу Української Народної Республіки у 1918 році та Всеукраїнський з’їзд вчителів у 1917 році, який заклав основи нової української школи.
Роботи з реставрації Будинку учителя після руйнувань російськими ракетами були також здійснені завдяки фінансовій допомозі WMF за програмою Посольського фонду США зі збереження культурної спадщини (AFCP) та підтримки Посольства США в Києві. Так, у 2024 році розпочали роботи зі стабілізації купола будівлі. Тепер Фонд виділяє кошти на протиаварійні реставраційні роботи частини головного фасаду для збереження пам’ятки, де після відродження передбачається створення міжнародного центру інноваційних освітніх моделей, організація спільних заходів із понад 150 дипломатичними установами, що базуються в Києві.
«Дякуємо кожній прогресивній державі, яка сьогодні подає руку підтримку українському народу і тим самим утверджує нашу ідентичність», − підкреслив Валентин Мондриївський.