Митрополит Ігор: «Влаштовуймо своє життя в святині нашого серця навколо Бога, щоб зустріти його щасливими у Небесному Царстві!»

32 неділя, Стрітення ГНІХ 1Тм 4,9-15; Лк 19,1-10; Євр 7,7-17; Лк 2,22-40. Храм Стрітення, Львів 02.02.2025.

Так сталося, що ця неділя, яка називається 32-гою після Зіслання Святого Духа, збіглася зі святом Стрітення ГНІХ. Ми читали на цій Службі Божій два уривки з апостола і два уривки з Євангелія. І в читанні до Тимофія апостол Павло написав, щоб Тимофій не зважав на свій молодечий вік, лише словом, життям… та чистотою служив ближнім добрим прикладом. Святий апостол згадує Тимофієві про утиски, які прийдуть на нього, але Тимофієві усе слід витерпіти, він, як учень Ісуса Христа повинен готуватися до різних випробувань, які стаються у житті. Божий дар необхідно використовувати, не можна його закопувати й вірні мають бачити поступ слуги Господнього в служінні Богові, щоб він не впав жертвою спокуси. Усім потрібно покладати надію на Бога, особливо, коли йдеться про спокуси світу, тіла чи демона!

В короткому уривку до євреїв автор згадує про Авраама, Левія та Мелхіседека, про левітське священство, яке пильнувало закону… Сини Аарона пильнували служіння, що відносилося до престольних жертв. Поза усім згадано про іншого священика, більшого від тих, що з покоління Леві, який появився на подобу священника Мелхіседека, хоч вищий від нього… Ми здогадуємося, що автор мав на увазі вічного священника Ісуса Христа, який винагородив Небесному Батькові за гріхи людства: «Він же, раз принісши жертву за гріхи, завжди сидить праворуч Бога» (Євр 10,12). Ми вдячні нашому Господові, Ісусові Христові, за його жертву принесену на хресті, що стала спасенною усім народам!

В читанні з Євангелії Луки ми в черговий раз почули про митника Закхея й підкреслено, що він був багатим. Пригадую одну жінку, яка дуже бажала мати один мільйон доларів!? Не бажала мати певності прощення гріхів або стійкої любові до ближніх та Бога; навіть, не дару оздоровляти, лиш, стану бути багатою?! Можливо й Закхей, коли ступав на митну службу думав про великі заробітки та здобування майна за свою працю. І здобув багато! Але здобуте багатство не заспокоїло його душі. У наш час, в час жорстокої війни, зустрічаємо дуже багато повідомлень про несправедливе збагачення людей різних сфер праці: військові командири, лікарі, працівники ТЦК, «волонтери», прокурори, працівники підприємств, постачальники зброї та військової амуніції, продовольства для війська тощо. Немало з таких присвоюють, обкрадають, здобувають брехливими документами і т.д. мільйони, великі незаслужені мільйони!?

Багатьом із таких грозить в’язничне покарання, деякі відкупляться тими коштами, що вкрали, інших не знайдуть; але є справедливий Суддя, Бог, який запитає у свій час про здобуті обманом та крадіжкою гроші! Закхей був багатий, але це багатство не приносило йому задоволення. Якась жінка сказала, що допомогла певній особі вийти заміж за мільйонера з-за кордону. Та виїхала на проживання за кордон, купувала дорогі речі в салонах, наприклад, жіночу ручну сумку за 50 тисяч євро, але, коли подружка попросила допомогти коштами на операцію, ледве отримала пару тисяч гривень. Забула цю, що її допомогла вийти заміж за багатого чоловіка?! Чи перелічені особи пам’ятають, що їм прийдеться через кілька років залишити несправедливо здобуті кошти, майно, інше багатство та ще й відповідати перед Богом за злочинну діяльність?

Закхей бажав бачити Ісуса, а, коли його зустрів, зрозумів, що він гнався за вітром. Вирішив з набутим майном наступне, сказавши до Господа: «… Ось, Господи, даю бідним половину мого майна, і якщо, кого чим скривдив був, повертаю вчетверо більше» (Лк 19,8). На ці промовлені слова до Сина Божого, митник почув від Господа схвальну радісну відповідь: «… Сьогодні спасіння завітало до цієї оселі… Людський Син прийшов знайти та врятувати те, що загинуло» (Лк 19,9-10). Багатий чоловік, митник Закхей, який здобув багатенько матеріального, мабуть не усе чесно, але вчинив мудру постанову і тим уникнув осудження, бо Ісус сказав, що до цієї оселі надійшло спасіння. Значить, до цього часу, до приходу Господнього, спасіння не витало, бо багатство заступало дорогу. Ось, мудрі слова Бога, невідклична порада: «Бо, яка користь людині, якщо придбає весь світ, але занапастить душу?» (Мр 8,36). Не пам’ятаю імені завойовника, щоб здобув би увесь світ? Навіть, коли б такий появився, то його завоювання в порівнянні до втрати душі, жодної користі не принесе!? Відносно слів Ісуса: хто світ би здобув – душу занапастить, тобто, втратить спасіння.

А свято Стрітення представляє нам зустріч Ісуса Христа, якого принесли сорокового дня у святиню, із праведним Семеном та Анною пророчицею, дочкою Фануїловою. Семен був похилого віку, праведний і побожний чоловік, якому сповістив Святий Дух, що не побачить смерті, поки не зустріне Спасителя світу. І цей час наступив, бо Семена привів дух до святині, він узяв дитя на руки та благословив його, пізнавши у ньому Спасителя світу, а до Марії, матері дитяти, промовив: «А тобі самій душу прошиє меч, щоб відкрилися думки сердець багатьох» (Лк 2,35). І правда, Марія багато страждала, уболіваючи за свого сина, Ісуса, а ще більше уболівала за спасіння людського роду! В той час була Анна, пророчиця, вдова старшого віку, яка посвятила своє життя служінню при святині молитвами та постом, яка пізнала в маленькому дитяті Господа, вона усім говорила про Ісуса, «хто чекав на визволення Єрусалима». Ці дві старші особи, Семен та Анна, які зустріли Господа у святині, свідчать про те, що Богові потрібно служити завжди і в старечому віку, також! Влаштовуймо своє життя в святині нашого серця навколо Бога, щоб зустріти його щасливими у Небесному Царстві!

Благаймо у Сина Божого та його матері, Марії, завершення війни в Україні!

Джерело