Маніпуляція: Відмова від російських енергоресурсів «привела Захід до катастрофи, — Урсула фон дер Ляєн»
Очільниця Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн не говорила, що відмова від російського газу «привела Захід до катастрофи». Навпаки, вона наголосила, що однією з економічних цілей Євросоюзу на найближчі роки є подальше подолання залежності від енергоресурсів Росії. Саме цей крок дозволить економіці ЄС стати стійкішою, наголошується у доповіді фон дер Ляєн.
У соціальних мережах та на російських сайтах поширюють інформацію про те, що «звільнення» від російських енергоресурсів «коштувало Заходу надто дорого і навіть призвело до катастрофи». Це нібито визнала сама голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.
«Ситуацію вона назвала критичною: конкурентоспроможність ЄС повністю залежить від повернення низьких цін на нафту і газ. Однак розраховувати немає на що: можливості купувати дешево втрачені, та й стабільність поставок залишилася в минулому. За наслідки сумнівної політики розплачується економіка», — пише про це російський сайт РІА «Новости».
Насправді ж ця інформація є маніпуляцією. У своїй доповіді про план конкурентоспроможності ЄС Урсула фон дер Ляєн не говорила, що відмова від російського газу привела Захід до катастрофи. Навпаки, вона наголосила, що однією з економічних цілей Євросоюзу на найближчі роки є подальше подолання залежності від енергоресурсів Росії. Саме цей крок дозволить економіці ЄС стати стійкішою, наголошується у заяві.
У своїй доповіді про конкурентоспроможність Євросоюзу від 29 січня 2025 року голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн насамперед назвала сильні сторони європейської економіки: потужна виробнича і промислова база, високо навчена та освічена робоча сила, єдиний ринок континентального масштабу, друга за величиною економіка, передбачуване правове середовище, більш висока тривалість життя та нижчий показник нерівності.
Говорячи про слабкі сторони ринку, фон дер Ляєн лише побіжно назвала фактори, які раніше позитивно позначалися на стані економіки ЄС, але більше не є актуальними. «За останні 20–25 років наша бізнес-модель здебільшого спиралася на дешеву робочу силу з Китаю, ймовірно дешеву енергію з Росії та частково аутсорсинг у сфері безпеки й інвестицій у безпеку. Ці дні відійшли у минуле. І ми бачимо, що сьогодні Європа продовжує відставати від США та Китаю за темпами зростання продуктивності праці. І ми маємо виправити наші слабкі місця, щоб повернути собі конкурентоспроможність», — наголосила очільниця Єврокомісії. Ані в цьому висловлюванні, ані далі протягом свого виступу фон дер Ляєн не говорила про те, що відмова від російського газу привела ЄС до катастрофи.
Ба більше, Урсула фон дер Ляєн наголосила, що найближчими роками так званий компас конкурентоспроможності ЄС має бути сфокусований на трьох засадах: подоланні інноваційного розриву, спільній дорожній карті з декарбонізації і конкурентоспроможності, а також зниженні залежності, підвищенні стійкості та економічної безпеки.
«Ми вже мали структурно високі ціни на енергоносії ще до початку війни Росії в Україні. Потім Путін відключив нас від постачання газу. Ми сильно залежали від постачання російського газу. Ціни на енергоносії різко злетіли протягом певного часу — частково вдесятеро. Нині ми повернулися до довоєнних цін. Але все одно ці ціни надто високі. Тож за кілька тижнів ми представимо план дій «Доступна енергія», щоб працювати над структурними питаннями, щоб знизити ціни на енергію для нашої промисловості», — підсумувала голова Єврокомісії.
Отже, стає очевидним, що Євросоюз не збирається відмовлятися від своєї політики щодо зниження залежності від дешевого російського газу і не вважає відмову від нього останніми роками помилкою чи катастрофою, як про це пишуть російські пабліки. Навпаки, саме енергетична незалежність дозволить економіці ЄС стати стійкішою, наголошується у доповіді.
Російська пропаганда продовжує поширювати наративи про те, що економіка європейських країн нібито перебуває на межі краху через відмову від російського газу. Натомість збут своїх енергоресурсів вигідний насамперед РФ, економіка якої значною мірою залежить саме від експорту енергоресурсів. StopFake продовжує спростовувати схожі фейки у матеріалах «Маніпуляція: Екскомісар ЄС Тьєррі Бретон сказав, що результати виборів у Німеччині «можна буде скасувати, якщо вони не влаштують Єврокомісію»», «Фейк: У Раді Зеленського назвали «терористом» через енергокризу у Придністров’ї», «Маніпуляція: Українок вивозять із ЄС для відправлення на фронт».