Фейк: Україна «атакувала саркофаг Чорнобильської АЕС, щоб звинуватити в цьому Росію»
Російський дрон під назвою «Герань-2» типу «Шахед» атакував захисне укриття над четвертим енергоблоком ЧАЕС уночі 14 лютого 2025 року. На це вказують фото- і відеосвідчення знайденого на місці удару двигуна та інших деталей, що належать саме російському БПЛА. Присутні на станції представники МАГАТЕ також підтвердили факт атаки на саркофаг. Ба більше, незалежні аналітики відкритих даних підтвердили той факт, що дрон увійшов у повітряний простір України з півночі чи північного сходу – з території Росії або Білорусі. Від моменту початку повномасштабної війни проти України Росія постійно використовує атаки на українську атомну енергетику як зброю та інструмент шантажу для досягнення своїх геополітичних цілей.
У соціальних мережах і на російських сайтах масово поширюють інформацію про те, що Україна нібито сама обстріляла саркофаг Чорнобильської АЕС, щоб звинуватити в цьому Росію та «зірвати мирне врегулювання», а також використати цей факт напередодні Мюнхенської безпекової конференції.
«Зеленський та його людожери з «партії війни» пішли ва-банк: ГУР України атакувало «під камери» своїм БПЛА саркофаг Чорнобильської АЕС, і звинувачує в цьому Росію. Ось уже три роки Росія не вчиняла жодних дій щодо атомної енергетики. І раптом вирішила завдати удару по виведеному з роботи блоку?», — пишуть щодо цього користувачі соцмереж. А прессекретар Путіна Дмитро Пєсков назвав «черговою підтасовкою» інформацію про влучання російського дрона у захисну оболонку зруйнованого 4-го реактора ЧАЕС.
Насправді Росія вдарила по укриттю над четвертим енергоблоком ЧАЕС уночі 14 лютого 2025 року. На це вказують фото- і відеосвідчення знайденого на місці удару двигуна та інших деталей, що належать саме російському БПЛА. Присутні на станції представники МАГАТЕ також підтвердили факт атаки на саркофаг уночі 14 лютого. РФ регулярно обстрілює українські АЕС, а одну з них — Запорізьку АЕС — вона повністю захопила на початку свого незаконного вторгнення на територію України. Незалежні аналітики відкритих даних підтвердили той факт, що дрон увійшов у повітряний простір України з півночі чи північного сходу – з території Росії чи Білорусі. З моменту початку повномасштабної війни проти України Росія постійно використовує атаки на українську атомну енергетику як зброю та інструмент шантажу для досягнення своїх геополітичних цілей.
Першим про удар по ЧАЕС заявив президент України Володимир Зеленський. Він наголосив, що російський ударний дрон із фугасною бойовою частиною влучив в укриття зруйнованого 4-го енергоблоку Чорнобильської атомної станції. «Наразі радіаційне тло не підвищувалося, і за цим постійно стежать. За першими оцінками, пошкодження укриття суттєві», — зазначив Зеленський. Ба більше, Державна служба з надзвичайних ситуацій України опублікувала фото і відео двигуна та інших деталей, які свідчать про їхню приналежність російському дрону. Момент влучання дрона у захисний саркофаг 4-го енергоблоку також було зафіксовано камерою відеоспостереження на території електростанції. РФ використовує БПЛА практично щодня для атак на українську інфраструктуру, цивільні та військові об’єкти. За інформацією Повітряних сил ЗСУ, лише в ніч на 14 лютого 2025 року Росія запустила по Україні 133 безпілотники.
Скриншот – двигун знайденого на ЧАЕС безпілотника з частиною пропелера. Джерело фото – ДСНС України
Скриншот – двигун безпілотника «Шахед-136» з частиною пропелера_en.defence-ua.com
Більше того, відразу кілька незалежних аналітиків даних OSINTtechnical та OSINTdefender підтвердили той факт, що кадри, на яких видно влучання безпілотника в захисну конструкцію навколо реактора, свідчать про те, що дрон увійшов у повітряний простір України з півночі або північного сходу (з території Росії чи Білорусі).
Скриншот – x.com_osinttechnical
Служба безпеки України також опублікувала фото уламків дрона, який атакував ЧАЕС, та класифікує цей удар як воєнний злочин. «За даними слідства, окупанти атакували ЧАЕС дроном-камікадзе під назвою «Герань-2» типу «Шахед». Для максимального вогневого ураження цей ударний безпілотник був споряджений фугасною бойовою частиною», — повідомляють у СБУ. За оцінками експертів, армія РФ цілеспрямовано вдарила саме по цьому об’єкту.
Крім того, факт удару по ЧАЕС підтверджують і у Міжнародному агентстві з атомної енергії (МАГАТЕ). «У ніч з 13 на 14 лютого, приблизно о 01:50, співробітники МАГАТЕ на Чорнобильському майданчику почули вибух, що долинув з Нового безпечного конфайнменту, який захищає залишки реактора № 4 колишньої Чорнобильської АЕС, і спричинив пожежу. Їм повідомили, що в дах НБК врізався БПЛА», — йдеться на офіційному акаунті організації в соцмережі Х.
Також керівник українського Центру протидії дезінформації, офіцер Сил оборони Андрій Коваленко зазначив, що РФ цілком свідомо запускає дрони над ЧАЕС, постійно експериментуючи з висотою прольоту «Шахедів» і намагаючись здійснювати польоти якомога нижче.
Ба більше, слова Дмитра Пєскова про те, що Росія нібито не завдає ударів по атомній та ядерній енергетиці України є брехнею. Існує безліч задокументованих доказів, зокрема і з боку МАГАТЕ , що всі три діючі українські АЕС — Південноукраїнська, Хмельницька та Рівненська — неодноразово зазнавали атак з боку РФ. Проте щоразу представники Росії спростовували факт обстрілу українських атомних електростанцій. Запорізька АЕС, що знаходиться поряд із містом Енергодар, була незаконно захоплена російськими військами 4 березня 2022 року і відтоді використовується Росією як інструмент ядерного шантажу та провокацій. Один із провідних аналітиків відкритих даних російського вторгнення в Україну Ендрю Перпетуа також написав із цього приводу на своїй сторінці в Х: «Два дні тому росіяни були зафіксовані в засідці на інспекторів МАГАТЕ, які намагалися забезпечити безпеку атомної станції в Енергодарі. А сьогодні вони напали на споруду, яка буквально стримує Чорнобильську ядерну катастрофу. Ні те, ні інше не вважається значимим?».
Отже, Росія традиційно заперечує свою причетність до чергового воєнного злочину на території України та звинувачує в атаці «на саму себе» жертву своєї агресії. StopFake продовжує спростовувати схожі фейки в матеріалах «Фейк: В дитячу лікарню “Охматдит” у Києві влучила українська ракета», «Фейк: Українська військовослужбовиця із ПЗРК замість того, щоб збити російську ракету, зруйнувала будинок» , «Фейк: ЗСУ “визнали загибель жителів Одеси від української ракети”».