Україна відзначає День Державного Герба
19 лютого 1992 року Верховна Рада України затвердила тризуб як Малий герб України. Це один із трьох державних символів нарівні з прапором і гімном.
Тризуб – це символ, який перейшов нам у спадок від предків. Вперше його було виявлено на цеглинах Десятинної церкви у Києві (986 – 996 рр.).
Це символ держави, що пройшов довгий і тернистий шлях, з яким український народ утверджував віковічну мрію про державність, соборність і незалежність.
Під знаком Тризуба обороняли Українську Народну Республіку, він був на нагородах і листівках Української повстанської армії, на лацканах піджаків учасників багатотисячних мітингів проти комуністичного тоталітарного режиму наприкінці 80-х.
Сьогодні Тризуб, беззаперечно, один з найвпізнаваніших символів України в усьому світі.
У час, коли Україна відновлювала свою незалежність на початку минулого століття, Михайло Грушевський доручає розробити проєкти малюнків герба та печатки УНР графікові й архітекторові Василю Кричевському.Він, фактично, є тим, хто подав Тризуб у його сучасному вигляді. Художник нібито трактував цей знак як стилізоване зображення сокола, який летить додолу за здобиччю.
Імовірно, за пропозицією Михайла Грушевського, графік оточив Тризуб стилізованим оливковим вінком, що мав відображати мирну політику УНР.
Творці сучасного Герба України, авторський колектив у складі історика Андрія Гречило, художників Олексія Кохана та Іван Турецького взяли за основу саме Тризуб Кричевського.
Що означає Тризуб – досі достеменно невідомо, жодне з його тлумачень не є остаточним і переконливим, проте точно відомо — він часто зустрічається на монетах часів князя Володимира Великого.
«Київська держава Володимира Великого була найбільшою українською державою, яку пам’ятає наша історія. Вона обіймала всі тодішні українські землі. Від неї веде початок наше право, письменність, мистецтво, державне і релігійне життя… Народна Українська Республіка, поставивши завданням об’єднати в самостійній Українській державі українські землі й відновити повноту культурного й політично-національного життя, бере за герб старий знак Володимира Великого», – так аргументував свою позицію Перший Президент УНР Михайло Грушевський, так Тризуб фактично легітимізує історичний зв’язок сучасної Української Держави із Київською Руссю.
Варто пам'ятати:
· Тризуб має тисячолітню історію. У давні часи це був знак князівського роду Рюриковичів – правителів Русі.
· У часи Української Народної Республіки Тризуб затверджено державним гербом України, що підкреслює спадкоємність із попередніми періодами української історії.
· У ХХ столітті Тризуб став символом боротьби українців за незалежність. Радянська тоталітарна система затаврувала його як “націоналістичний знак”. Використання Тризубу в СРСР заборонялося, “винуватців” жорстко карали.
· Відновивши незалежність у 1991 році та обравши Тризуб державним гербом, Україна продемонструвала наслідування традицій Української Народної Республіки.
· Російська агресія в Криму і на сході України розпочалася із знищення Тризуба як маркера української ідентичності.
· Тризуб об’єднує українських воїнів, які сьогодні захищають незалежність і територіальну цілісність України.
· Для українців у всьому світі Тризуб символізує зв’язок із Батьківщиною.
Тризуб — наш оберіг і символ, він уособлює для нас зв’язок поколінь, прагнення українського народу до власної державності, соборності та незалежності. Сьогодні це візуальна метафора незламності, стійкості та нескореності українців.
Будьмо гідними нашої історії. Будьмо завжди Україною!