Фейк: Українці кілька років збирали гроші для неіснуючого підрозділу ЗСУ

У 2023 році українці допомагали 38-й окремій артилерійській бригаді ЗСУ, яка була розформована відносно недавно. Однак агітпроп промовчав про цю сторінку в історії бригади, звинувативши волонтерів у тому, що вони збирали гроші на підрозділ ЗСУ, який нібито ніколи не існував.

Волонтерський рух в Україні знову не дає спокою пропагандистам. Цього разу вони  поширили інформацію про те, що волонтери нібито збирали пожертвування на «неіснуючу» бригаду ЗСУ. У таких «новинах» агітпроп публікує скриншоти соцмереж волонтерських груп зі звітами про допомогу 38-й окремій артилерійській бригаді. А до них прикріплюється відповідь Міністерства оборони України з інформацією, що такої бригади не існує.

«З 2023 року волонтерські групи активно збирали пожертвування і передавали «допомогу» бойовикам 38 ОАБр. Лише недавно Міністерство оборони України офіційно заявило, що «38 окремої артилерійської бригади» у лавах ЗСУ не існує. У чиїх кишенях осідали гроші наївних українців?» – пише  «Украина.РУ».

Скриншот – facebook.com Скриншот Telegram-каналу Украина.РУ

Після поширення такої інформації StopFake вирішив перевірити, чи справді українці збирали гроші на неіснуючу бригаду, а волонтери фіктивно звітували про надану допомогу. Як і слід було очікувати, агітпроп вигадав цю новину.

Скриншоти, що прикріплюються пропагандистами, – справжні. У волонтерських групах  «Благодійний фонд Пульс добра» і Кухарський батальйон Вінниччини» справді публікувалися звіти про допомогу 38-й окремій артилерійській бригаді. Відповідь Міністерства оборони України, в якій сказано, що такої бригади «не існує», також справжня. Проте агітпроп промовчав, що така бригада все ж таки існувала, але відносно нещодавно була розформована.

Відповідь Міністерства оборони України, як і скриншоти з волонтерських груп, пропагандисти взяли на порталі Militaryland, який пише про українську армію. 15 лютого 2025 року вони опублікували невеликий матеріал, присвячений історії 38-ї окремої артилерійської бригади. У ньому було встановлено, що бригада була створена ще 2018 року на Житомирщині. Але з повномасштабним вторгненням Росії в Україну про неї практично нічого не було чути. І лише 2023 року волонтери почали збирати допомогу та пожертвування для цієї бригади.

«У 2023 році кілька волонтерів і груп у соціальних мережах почали збирати допомогу та просити пожертвування для солдатів 38-ї артилерійської бригади. Велика кількість запитів передбачала, що бригада була активною в якийсь момент протягом року. Але до кінця 2023 року бригада знову зникла з публічного згадування, і з того часу ніяких подальших оновлень не з’являлося, – пише Militaryland.

Скриншот сайту Militaryland

Щоб з’ясувати, чи діє ця бригада зараз, журналісти звернулися із запитом до Міноборони України. Там відповіли, що її розформували.

«Ми звернулися до українських офіційних осіб за коментарем щодо існування 38-ї артилерійської бригади і отримали відповідь від виконувача обов’язків командувача артилерійських та ракетних військ полковника Віталія Мешка. Він заявив, що зараз у складі Збройних сил України немає підрозділу з назвою 38-а артилерійська бригада, і підтвердив, що бригада розформована», – написали Militaryland, прикріпивши офіційну відповідь.

Скриншот сайту Militaryland

Однак автори фейку вирішили не розповідати повну історію 38-ї окремої артилерійської бригади. Скориставшись «старими» звітами про волонтерську допомогу за 2023 рік та «нинішньою» відповіддю Міноборони України про те, що бригади вже «не існує», агітпроп вкотре придумав фейк, що дискредитує волонтерський рух в Україні.

Раніше StopFake  спростовував інформацію про те, що в Україні волонтери продавали музейні експонати задля отримання коштів для ЗСУ.

Джерело