Застосовуйте пестициди – та бережіть бджіл

Застосовуйте пестициди – та бережіть бджіл

Бджола  медоносна –  комаха,  яка  є  найважливішим  запилювачем  ентомофільних  рослин  на  планеті.  Живе  бджола  до  40  днів  і  за  цей  час  виробляє  одну  чайну

ложку меду. Попередження отруєння бджіл є спільним завданням влади, бджолярів та сільгоспвиробників. Інформаційну кампанію серед суб*єктів господарювання та фізичних осіб з метою недопущення загибелі бджіл від пестицидів слід проводити завчасно, до початку активного льоту бджіл та старту весняної посівної і оброблення полів пестицидами. Проте слід розуміти, що відміняти захисні обробки посівів засобами захисту ніхто не буде, бо тут вже постає питання продовольчої безпеки: з тим рівнем заселеності, шкідниками та хворобами що є зараз, відмовитися від інсектицидного та фунгіцидного захисту рослин означає різко знизити обсяги виробництва продукції.

Асортимент пестицидів, сфера застосування, норми, кратність обробок повинні відповідати “Переліку пестицидів і агрохімікатів дозволених для використання в Україні”.

Фізичні і юридичні особи, які застосовують засоби захисту рослин для обробки медоносних рослин, згідно ст.37 Закону України “Про бджільництво”, зобов’язані не пізніше, ніж за три доби до початку обробки повідомити про це органи місцевого самоврядування. Ці в свою чергу проводять реєстрацію пасіки за заявою, забезпечують ведення журналу обліку пасік, інформують пасічників про заплановане застосування засобів захисту рослин на адміністративній території протягом чотирьох робочих годин, затверджують склад постійно діючої Комісії із встановлення факту отруєння  бджіл. При цьому повідомляється дата і час початку робіт із застосування засобів захисту рослин, територія майбутнього застосування пестицидів, назва препарату, діюча речовина та клас небезпеки запланованих до застосування засобів захисту рослин,  ступінь і строк дії токсичності препарату. У період проведення робіт у радіусі 200 метрів від меж ділянок, що обробляються, повинні бути встановлені попереджувальні написи.

 Усі роботи із засобами захисту рослин слід проводити у вечірні та ранкові години в період відсутності льоту бджіл за швидкості вітру до 4 м/с. Враховуючи токсичність  всіх

пестицидів для бджіл, обприскування сільськогосподарських культур, які є медоносами, потрібно проводити у фазу бутонізації до цвітіння. Обробки інсектицидами в садах, на посівах  ріпаку та інших  медоносних  культур в період  цвітіння  не  проводити.

Працівники, які працюють з пестицидами і агрохімікатами, повинні мати  посвідчення  до  безпечного  проведення   робіт з пестицидами і агрохімікатами.

Порушення законодавства про захист рослин тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність передбачену ст.21 Закону України “Про захист рослин”, ст. 38 Закону України “Про бджільництво” та Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Ганна  Масинець Державний  фітосанітарний  інспектор   ГУ Держпродспоживслужби у Львівській області

                                            

                                                                                                                            

Джерело