Фейк: Матір загиблого українського військового судять за напис на пам’ятнику «незаконно мобілізований»

Агітпроп вигадав новину про те, що матір загиблого українського військового нібито судять за напис на пам’ятнику синові «незаконно мобілізований». «Постанова» суду, що публікується, і «фотографія» пам’ятника з написом — це підробка пропагандистів, створена для чергової спроби дискредитувати мобілізаційну кампанію в Україні та розколоти українське суспільство.

Користувачі соціальних мереж, кремлівські Telegram-канали і ЗМІ почали поширювати фейкову інформацію про те, що мати загиблого українського військового нібито судять за напис на пам’ятнику синові «незаконно мобілізований». Як доказ агітпроп публікує фотографію пам’ятника з таким написом та постановою суду її змінити.

«Жінка з Київської області написала на надгробку загиблого під Сумами сина «Незаконно мобілізований». Тепер її цькують у соц. мережах і вимагають прибрати напис через суд, інакше адміністрація кладовища демонтує надгробок», — пишуть користувачі.

Скриншот — facebook.com Скриншот сайту Другая Украина Скриншот сайту TOP WAR

Після поширення цієї інформації StopFake вирішив перевірити, чи справді на пам’ятник загиблому українському військовому було нанесено такий напис, а суд, у свою чергу, вимагає його замінити. Як з’ясувалося, ця інформація не відповідає дійсності. Про це свідчить кілька фактів.

Пропагандисти, які створювали цей фейк, не володіють українською мовою. У «постанові» суду є речення, в якому неправильно вжито деякі слова, а деякі написані неправильно. Наприклад, «Відповідач зобов’язується змінити порочить честь і гідність…». Російською мовою це звучало б як «ответчик обязуется изменить порочить честь и достоинство…» замість «изменить порочащие честь и достоинство…».. Саме такий неправильний та нелогічний варіант пропонує комп’ютерний переклад.

Ще один приклад: слово «головуючий». Українською мовою воно написане з двома помилками – головоючего. Пропагандисти могли б написати «головуючого», хоч і це не зовсім правильно. Важко собі уявити, що такі грубі помилки могли бути допущені у реальній ухвалі суду. Більше того, агітпроп спромігся зробити помилку і на своїй відредагованій фотографії пам’ятника. Справа в тому, що у фейковій «постанові» сказано, що відповідачка — матір військового Ольга Олійник. На пам’ятнику ж агітпроп зобразив прізвище на російський лад — «Олейнік».

Скриншот фейкового документа Скриншот фейкової фотографії

Інструмент із перевірки зображень  Forensics також показав, що написи на пам’ятнику були нанесені у фоторедакторі.

Скриншот сайту Forensics

У підробленому документі також написано, що «постанову» виніс Броварський районний суд Київської області 31 березня 2025 року. За допомогою сервісу YouControl StopFake перевірив усі рішення суду за це число і очікувано не знайшов такої ухвали.

StopFake також звернувся за коментарем до комунального підприємства «Броварська ритуальна служба», яке нібито і звернулося до суду. Там підтвердили фейковість новини.

«Такого військового ми не ховали. На фотографії не наш цвинтар і ні з ким ми не судимося», – сказав юрисконсульт підприємства.

Зважаючи на все, агітпроп просто вигадав цю новину, щоб дискредитувати мобілізаційну кампанію в Україні й розколоти українське суспільство.

Раніше StopFake спростовував інформацію про те, що на Курщині нібито загинув неповнолітній мобілізований юнак.

Джерело