Фейк: Український військовий зізнався, що ЗСУ «вбивали дітей у Суджі»
Заява, поширена на російських ресурсах, про нібито визнання українського військового у вбивстві дитини під Суджею, є фейковою або, принаймні, непідтвердженою. Повідомлення було опубліковано на Facebook-акаунті, який, судячи з наявних даних, раніше належав українському військовослужбовцю Артуру Яковіцькому. Родичі розшукують його як зниклого безвісти. За даними відкритих джерел, він зник 28 лютого 2025 року в районі населеного пункту Суджа. 28 березня на його сторінці з’явилося підозріле повідомлення з нібито визнанням у вбивстві, а вже 1 квітня скриншот цього поста почали активно поширювати проросійські Telegram-канали. Зображення «вбитого підлітка», прикріплене до публікації, з високою ймовірністю було створено за допомогою штучного інтелекту — це підтверджується результатами аналізу, проведеного з використанням кількох інструментів виявлення ШІ-генерованих зображень.
Російські новинні сайти поширюють повідомлення про те, що український військовий нібито зізнався: його товариші по службі вбили дитину біля Суджі. У публікаціях наводиться скриншот поста, розміщеного нібито військовослужбовцем Збройних сил України на своїй сторінці у Facebook. У цьому пості він кається у скоєному і просить батьків хлопчика поховати його «по-людськи». На прикріпленій до публікації фотографії зображено тіло підлітка у військовій формі, яка візуально нагадує російський камуфляж.
Скріншот публікації, що приписується військовому ЗСУ, активно поширювався різними пропагандистськими Telegram-каналами. За даними проекту Osavul, вперше скриншот та повідомлення про нібито зізнання українського військового у вбивстві дитини в Суджі були опубліковані 1 квітня 2025 року в Telegram-каналі «Одесса Zа Победу!» під хештегом #подписчикипишут.
StopFake вдалося знайти аналогічну публікацію у Facebook. Зображення хлопчика та «зізнання» були розміщені зі сторінки під ніком «Артур Яковіцький» увечері 28 березня 2025 року. Через кілька хвилин там з’явилася ще одна публікація зі словами: «Мені байдуже, що зі мною буде». Під цим записом користувач під ніком «Валя Оселедчук» залишила коментар, в якому вказала, що є рідною тіткою справжнього власника акаунту Артура Яковіцького. За її словами, чоловік перебуває в розшуку, а доступ до його сторінки у Facebook, ймовірно, отримали особи, які діють в інтересах Росії. Вона закликала не поширювати і не коментувати фейкові публікації. StopFake вирішив перевірити цю інформацію.
Дійсно, у різних Facebook-групах, присвячених пошуку зниклих безвісти, починаючи з березня, можна знайти публікації родичів із проханнями про допомогу в пошуках Артура Васильовича Яковіцького, 1999 року народження – тут, тут, тут і тут. У цих повідомленнях сказано, що він є військовослужбовцем України і зник у районі Суджі, неподалік Малої Локні, наприкінці лютого 2025 року.
Тепер повернімося до Facebook-профілю Артура Яковіцького. Обліковий запис створено у січні 2025 року. На сторінці зараз відображаються лише три публікації — дві від 28 березня і одна від 4 січня (фотографія профілю), на якій зображена група військових в українській формі. На фотографії можна впізнати Артура Яковіцького — його зовнішність збігається із зображеннями, які раніше опублікували його близькі. Крім того, в мережі можна знайти коментарі, залишені з цього профілю до лютого 2025 року, що дає можливість припустити: раніше ця сторінка справді належала Артуру Яковіцькому.
Артур Васильович Яковіцький також значиться у базі Міністерства внутрішніх справ України як зниклий безвісти. Згідно з офіційним записом, він зник 28 лютого 2025 року.
Існує висока ймовірність, що після зникнення Артура його телефоном та акаунтом у Facebook заволоділи треті особи, які й опублікували фейкові матеріали.
Що ж до зображення «вбитого хлопчика», нібито розміщеного українським військовим, то воно, швидше за все, є підробленим і було створене за допомогою штучного інтелекту. На фото підліток одягнений у форму, що нагадує російський камуфляж. Однак при уважному розгляді можна помітити, що форма візуально лише імітує російську, але насправді такою не є. Також можна помітити неприродну текстуру тканини та спотворення в рисах обличчя. Усе це вказує на те, що зображення було створено штучно. StopFake вже писав про подібні візуальні аномалії, характерні для зображень, згенерованих ШІ, в матеріалі «Як ШІ-контент розмиває правду про війну та воєнні злочини росіян: виявляємо і аналізуємо ШІ-згенеровані фото».
StopFake також проаналізував зображення за допомогою кількох детекторів штучного інтелекту. Інструмент Hive Moderation показав, що ймовірність створення зображення ШІ оцінюється в 87,9%. Водночас інші сервіси – SightEngine та Undetectable оцінили ймовірність того, що фото було згенероване ШІ, як “малоймовірну”. Різниця в оцінках може бути обумовлена низькою якістю зображення.
Нагадаємо, українські військові зайняли частину Курської області, включаючи місто Суджа, на початку серпня 2024 року. Однак у першій половині березня 2025 року українські сили під тиском противника були змушені залишити Суджу та її околиці й відступити до східного кордону України. На тлі відходу українських військ із Курської області Кремль активізував пропагандистські наративи, в яких звинуватив українську армію у військових злочинах на окупованій території. Ці повідомлення спрямовані на дискредитацію Збройних Сил України та підрив міжнародної підтримки країни. Про це пишуть аналітики Інституту вивчення війни (ISW). Подібні фейки, включно з фейками з нібито «зізнання» українських військових у жорстокості чи злочинах, не є новими — вони систематично використовуються в інформаційних кампаніях росії для формування образу «жорстокого українського солдата». Такий контент особливо активно поширюється після тактичного відступу українських військ, щоб підірвати довіру до них як усередині країни, так і за кордоном.
Приклад із Суджею — лише один із епізодів у низці цілеспрямованих інформаційних атак. Фальсифіковані зізнання, скомпрометовані акаунти та ШІ-згенеровані зображення стають усе більш поширеними інструментами інформаційної війни.