Як російські наративи проникають у США: дайджест пропаганди за 7 – 8 квітня 2025 року
Чому у США кажуть про Україну наративами Кремля
Американська конгресвумен Вікторія Спартц запропонувала Україні змиритися зі втратою територій: «Я просто не розумію, як українці можуть мати позицію, щоб вимагати зберегти землі. Якби вони вигравали війну, це була б зовсім інша річ. Я єдиний член Конгресу, який народився в Україні, — ось чому ми повинні віддати землю Росії».
«На відміну від Вікторії, всі наші землі завжди були і залишаться українськими», — відреагував на її заяву речник МЗС України Георгій Тихий.
НАСПРАВДІ, це не перший випадок, коли заяви членів адміністрації Трампа перегукуються з російськими наративами.
Дмитро Кулеба, ексголова МЗС України пояснює це явище так: «Трамп не отримує вранці кремлівську методичку і не вирішує, яку з її сторінок йому сьогодні треба відпрацювати. Водночас він оточений людьми, які розповідають, що не все так однозначно, що Україна теж винна. Те, що медійно активне оточення Трампа просуває наративи, які ми вважаємо проросійськими, і його виборці все це охоче підхоплюють у соцмережах, це факт. Але я не думаю, що Трамп це робить, тому що він агент, якому треба відпрацювати. Він просто щиро вірить в іншу картинку світу. Ми з вами віримо в одну реальність, а він — в іншу».
Одне з пояснень того, як формувалася ця «інша реальність», дає політологиня з Інституту східноєвропейських досліджень Вільного університету Берліна Катерина Шульман. На її думку, теперішня американська адміністрація сприймає себе як таку, що перебувала у ворожому оточенні та постраждала від попередньої влади. Відтак, мейнстримні ЗМІ сприймаються нею як рупори минулої «поганої» адміністрації, які не варті довіри і яким треба знайти альтернативу. Такою альтернативою до певної міри стали блогери, іноді досить радикально праві. Серед останніх було чимало тих, хто вже перебував у контакті з російськими консерваторами на кшталт Дугіна чи Малофєєва. Саме через них у Вашингтон потрапляли відповідні російські наративи.
І це вкотре нагадує, що російська машина брехні — це не лише «соловйови», «скабєєви», а й різноманітні «воєнкори». Протягом десятиліть Москва докладала великих зусиль для того, щоб створювати мережі прямого і непрямого впливу на різні середовища в усьому світі.
У фейк про вілли генералів ЗСУ вплутали Гейтса
Одним з головних наративів російської пропаганди є розкрадання західної й зокрема, американської зброї, яке нібито має місце в Україні. Для просування подібних фейків росіяни використовують імена відомих осіб. І нещодавно черга дійшла до Білла Гейтса, який став героєм сфальшованого інтерв’ю телеканалу NBC.
У цьому інтерв’ю Гейтс нібито сказав таке: «Так, я захоплююся тим, що він [Ілон Маск] зробив для SpaceX і Tesla — це приголомшливі компанії. Маск має потрібний натиск, потрібну лють, щоб розібратися з розкраданням наших мільярдів в Україні. Звідкись же з’явилися у її генералів особняки».
НАСПРАВДІ, реальне інтерв’ю NBC Гейтс дав ще 4 лютого і тема допомоги Україні в ньому взагалі не підіймалася. А вже у березні у Shorts на YouTube стало поширюватися відео, нашвидкуруч зроблене на основі автентичного інтерв’ю.
Утім, це дрібниці на тлі головної відмінності, які дослідили фактчекери. В оригінальному відео Гейтс, сказавши добрі слова про SpaceX і Tesla, додав ще й таке: «У випадку з USAID Маск не цінує феноменальну роботу, яка ведеться цим Агентством. Я даю мільярди доларів на ті ж самі речі, що і USAID. І гадаю, якби він дійсно мав уявлення про їхню діяльність, то не сказав би тисячам людей припинити роботу». Саме це висловлювання у фейковому ролику замінили на фальшиву заяву про розкрадання Україною американських грошей.
Причому фейкороби полінувалися навіть зробити діпфейк-відео, обмежившись лише генеруванням аудіодоріжки та замінивши зображення на знімок вілли у Лос-Анджелесі.
Встановлено, що ця вілла знайшла свого власника ще в серпні 2021 року і відтоді не виставлялася на продаж. Тим часом американська допомога, як відомо, почала надходити до України лише у 2022 році — після початку повномасштабної війни. Так що фейкороби спрацювали цього разу дуже незграбно.
Нагадаємо, у січні цього року, коли Лос-Анджелес був охоплений пожежами, росЗМІ поширювали фейк про те, що вогонь нібито знищив аж вісім особняків українських воєначальників.
Світові ЗМІ кепкують з чергового фейку RT
Нещодавно на RT з’явилася новина, нібито «британський флот має намір закупити третій авіаносець класу Queen Elizabeth у відповідь на зростаючу російську загрозу і назвати його на честь принца Ендрю».
НАСПРАВДІ, пропагандисти пошилися в дурні, передрукувавши матеріал з UK Defence Journal, який являв собою першоквітневий жарт і мав відверто гумористичний характер.
Так, в статті писалося, що довжина нового авіаносця становитиме аж 480 метрів, а вартість — 1,15 трлн євро, що у 20 разів більше, ніж весь бюджет Міноборони Великої Британії. Реальні авіаносці «Королева Єлизавета» і «Принц Уельський», які є найбільшими й найдорожчими надводними кораблями Британії, мають довжину лише 280 м, а вартість кожного становить 3,2 млрд фунтів.
Для тих, хто не має уявлення про реальні цифри, автори UK Defence Journal залишили більш очевидні «підказки», що це жартівлива публікація. Наприклад, у статті стверджувалося, що корабель буде оснащений «обладнанням у вигляді кольорових олівців», щоб підвищити його бойову готовність, а для підняття бойового духу на його корпус планується нанести ралійні смуги.
Можливо, на RT полінувалися прочитати далі заголовка. А може, звичка до постійної брехні, в якій RT вправляється з 2005 року, вже позбавила пропагандистів здатності розрізняти реальні факти й цілком очевидні жарти. Втім, не виключено, що пропагандисти жарт зрозуміли, проте вирішили згодувати публіці чергову казочку про «англосаксонську воєнщину».
Як 11 років тому Москва не почула Донбас
І наостанок – про окуповані території. Днями деякі пропагандистські ресурси написали, що «7 квітня 2014 року у результаті повстання народу Донбасу проти відверто незаконного неофашистського русофобського прозахідного режиму, поставленого при владі в Україні спецслужбами США, Британії та інших країн НАТО, почався важкий шлях Донбасу додому в Росію». Подібні слововиливи були присвячені 11-й річниці «заснування Донецької народної республіки», тобто чергового етапу гібридної агресії РФ проти України. Щоправда, у Росії ця дата пройшла майже непоміченою, навіть без офіційних привітань.
НАСПРАВДІ, події тих днів наочно доводили, що «повстання Донбасу» – це не більше, ніж пропагандистський міф, покликаний приховати російське вторгнення. Нагадаємо, 7 квітня 2014 року натовп, який захопив будівлю ОДА у Донецьку, заявив про створення «народної республіки». «Сталося це в захопленій залі засідань, куди люди увійшли прямо з вулиці. Хто перший встиг зайняти крісла обласних депутатів, той зрештою і голосував за «суверенітет», — згадував журналіст Денис Казанський.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Сфальшовані голоси: путінські псевдореферендуми в Україні
Так само недбало була організована вистава під назвою «референдум», яка відбулася під камерами російських пропагандистів 11 травня 2014 року. По суті це дійство було абсолютно незаконним, а за формою нагадувало зйомки дешевого російського серіалу із залученням масовки. Що ж до оголошених «результатів», то вони виглядали цілком фантастичними.
Нагадаємо, було заявлено, що «акт про державну самостійність Донецької народної республіки» нібито підтримали понад 89% учасників «референдуму». Однак, невдовзі перед тим — у квітні — Київський міжнародний інститут соціології встиг провести масштабне соціологічне дослідження, в тому числі й на Донеччині. За результатами опитування, ідею про відокремлення від України та приєднання до Росії тоді підтримували лише 27,5% мешканців Донеччини, тоді як більшість (52%) виступала проти. Понад те, 69,3% мешканців Донецької області заявили, що захоплення адмінбудівель зі зброєю в руках «не можна виправдати ні за яких обставин». Тому, якби Москва справді хотіла «почути Донбас», а не голоси в головах керманичів путінського режиму, ніякого б вторгнення не відбулося.
Джерело: Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки