«Голос переслідуваних»: у США відзначили 80-річчя ув’язнення Йосифа Сліпого
12 квітня під час форуму Релігійного Товариства українців католиків «Свята Софія» США (ТССА) відзначили 80-ту річницю арешту й ув’язнення патріарха Йосифа Сліпого та єпископів УГКЦ. Головував на заході Микола Рудницький, декан академічної служби Манор коледжу. П’ять прелегентів зі США і Канади виступили з доповідями.
Про це повідомляє пресслужба Товариства «Свята Софія» США.
Д-р Андрій Сороковський, Голова-емерит Українського Патріярхального Товариства розповів про те, як радянська держава використовувала закон для репресій проти духовенства та мирян Греко-Католицької Церкви в радянській Україні між ліквідацією Церкви в 1945–46 роках і її легалізацією в 1989–91 роках.
Д-р Сороковський звернув увагу на переслідування УГКЦ з 2014 року на окупованих росією територіях сходу та півдня України та застосовуння методів, подібних до радянських, у тому числі й зловживання законом. Доповідач переконаний, що приклад катакомбної церкви допоможе вистояти вірним УГКЦ в сучасних умовах.
Д-р Ірина Іванкович, Голова Релігійного Товариства українців католиків «Свята Софія» США, представила хронологію та географію ув’язнення митрополита Йосифа Сліпого, повну версію якої викладено в книзі «Патріярх Йосиф Сліпий. Грані й орієнтири».
Владика Браян Байда, єпарх Торонто і Східної Канади, говорив про біль і страждання мучеників-редемптористів, зазначивши, що Богородиця перебуває з ними і навчає значення терпінь. Він згадав єпископа Миколая Чарнецького, ЧНІ, який був побитий до смерті і замерз. Також о. Івана Зятика, ЧНІ, о. Зиновія Ковалика, єпископа Василя Величковського, які загинули за віру.
Відтак він додав, що «Богородиця, наша Мати Неустанної Помочі — це наша НАДІЯ, наш захист, наша притулок, наша втіха і наша радість! Мученики пізнали Її такою».
С. Еліана Ільницька, провінційна настоятелька Сестер Служебниць Непорочної Діви Марії в США, виступила з доповіддю «Служити любити: Блаженна Тарсикія Мацьків та героїчні чесноти Сестер Служебниць Непорочної Діви Марії в Катакомбній Церкві». Життя блаженної Тарсикії та її співсестер Служебниць Непорочної Марії відображає глибоке свідчення непохитної віри та безкорисливого служіння перед обличчям переслідувань і труднощів.
Д-р Юрій Ісаїв розповів про героїчні чесноти свого дідуся, о. Миколи Конрада, якого більшовики вбили 26 червня 1941 р. «Блаженного Миколу Конрада заслужено називають покровителем студентства. Коли патріарх Йосиф Сліпий навчався у Тернопільській гімназії, о. Конрад був одним із його вчителів.
У вітальному листі до учасників події владика Борис Ґудзяк, зазначив, що «цей симпозіум є життєвим голосом пам’яті, який особливо резонує сьогодні, коли світ прагне живих прикладів стійкості, духовної гідності та вірності Божій правді. Дякуємо за цю важливу ініціятиву, яка об’єднує уми та серця навколо нашої спільної спадщини».
«Сьогодні наша Церква і наша країна стоять перед новими викликами і новими загрозами. Але для тих, хто бачить очима віри чітко хреснтий шлях і воскресіння Української Греко-Католицької Церкви і переконливо показують, що Бог є господар історії. Ми були свідками Його чудес у минулому, тому не повинні боятися чи сумніватися в майбутньому. З нами Бог», — додав митрополит.
На завершення симпозіуму владика Браян Байда уділив благословення мощами Блаженної Тарсикії Мацьків і Блаженного Миколи Конрада.
Департамент інформації УГКЦ