«Служіння тим, у кому плаче Господь, — джерело щастя і радості священника», — Глава УГКЦ у Великий четвер

Христос, як вічний Первосвященник, присутній там, де найбільше болить. Тому кожен, хто сьогодні є Христовим священником, носієм печаті того вічного Священства, відчуває своїм обов’язком бути там, де сьогодні Бог страждає і плаче у людині. На цьому під час Вечірні з Літургією Василія Великого у Великий четвер, 17 квітня 2025 року, наголосив Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав.
Із ним співслужили владики Степан Сус і Андрій Хім’як та священники Київської архиєпархії.
На початку Богослужіння Патріарх освятив антимінси — тканину із зображенням знятого з хреста Ісуса, що містить мощі святих, необхідні для здійснення Літургії. Також він освятив миро, яке згодом пошириться по всій Церкві. Наприкінці Літургії відбувся також Чин омивання ніг. Глава УГКЦ омив ноги священникам Київської архиєпархії.
У проповіді наприкінці Літургії Блаженніший Святослав зазначив, що «цим глибоким богослужінням Великого четверга усі ми стали учасниками Тайної Вечері нашого Спасителя».
Він пояснив, що «у стосунках між Богом і людиною у Старому Завіті завжди були присутні різного виду жертвоприношення, які людина приносила Богові, серед яких була жертва сопричастя». За його словами, особливим видом жертвоприношення була пасхальна жертва.
«У Новому Завіті пасхальною жертвою буде вже не ягня і його кров, але пасхальним агнцем, як каже євангелист Іван, є сам наш Господь Спаситель. Тайна вечеря є бенкетом спільної трапези. Христос бере хліб, благословляє, дає учням і каже: „Їжте, це — Тіло моє“. Відтак благословляє чашу, подає учням і каже: „Пийте з неї всі, бо це — Кров моя Нового Завіту, яка за вас і за багатьох проливається на відпущення гріхів“. В тому жесті ми маємо об’явлення нового виду Священства», — пояснив Предстоятель.
Він додав, що «Христос є сам агнцем, новозавітньою жертвою, йдучи на свої страждання, сам є священником, Який приносить цю жертву, а також сам є храмом Нового Завіту, в якому знаходиться престол, на якому жертва приноситься перед учнями. Він не просто благословляє їх хлібом і вином, подаючи для споживання. Він хоче, щоб Його апостоли стали причасниками свого Священства, носіями печаті вічного Священства самого Бога. Він робить їх причасниками своєї місії».
«Христос хоче зробити своїх учнів причасниками свого хресного шляху, свого страждання, навіть своєї смерті, щоби зробити їх носіями, свідками і свого славного, на третій день, Воскресіння. Бог приходить як священослужитель, щоб стати на коліна перед людиною… Той, хто сам постраждав, може співчувати і розуміє тих, які страждають. Саме здатність Бога у людському тілі бути у стражданнях людиною розкриває те Священство на Тайній вечері», — наголосив Глава УГКЦ.
Блаженніший Святослав зауважив, що під час богослужіння у Великий четвер він особливо молився «за наших військових капеланів, які сьогодні стоять пліч-опліч з нашими військовими, бо без них цієї Пасхи точно не буде у нас, навіть тут, у Києві». «Сьогодні наші думки линуть до наших владик у Запоріжжі та Харкові, до наших отців під лінією фронту і під кордоном, до нашого отця в Суми. Так мені приємно бачити наших отців із Чернігівщини, з того зраненого прикордоння України на кордонах з росією і Білоруссю», — додав він.
«Сьогодні ви, дорогі отці, покликані умити ноги тим, у кому страждає і плаче Господь. У такому служінні є секрет вашого щастя, особистої священничої радості», — закликав Глава УГКЦ.
Блаженніший Святослав привітав священників з Днем священства, закликавши пам’ятати, «що не існує більшого дару для людини, як бути причасником Священства самого Бога».
Наголосивши, що УГКЦ розширюється та збільшується, Блаженніший Святослав, закликав кожного з душпастирів привести до священничого служіння хоча б 10 майбутніх священників: «Великим є той учитель, який, у свою чергу, народить десятки інших учителів, подібних до нього. Тож сьогодні Христос тому і подарував своїй Церкві дар Священства, бо Він не хотів бути самотній у тому дарові, а його поширити для всіх… Отці, як Христос вас зробив учасниками свого Священства, так нехай кожен з вас приведе хоча б з десяток тих, хто взяв би участь в дарі Священства».
Також Предстоятель, вітаючи братів-семінаристів, закликав їх «те покликання у собі не стратити, не занедбати». «Вітаю вас у цей день. І знайте, що Церква вас потребує. Нехай колись до вас скаже ваш святитель, що „ти є священник по віки за чином Мелхиседека“», — привітав Отець і Глава УГКЦ.
Департамент інформації УГКЦ