Фейк: У Далласі український біженець відкрив вогонь по поліції і його застрелили

  • Автор допису:

Відеоролик із логотипом USA Today ніколи не публікувався на офіційних платформах видання, вперше він з’явився у проросійському Telegram-каналі. Крім того, жодне авторитетне американське ЗМІ не повідомляло про перестрілку між поліцією Далласа і українським біженцем. Візуальні помилки та відсутність посилання на джерела у відео також вказують на те, що це фейк.

У мережі поширюється відеоролик із логотипом американського видання USA Today, в якому стверджується, що поліція Далласа нібито застрелила біженця з України. За словами авторів відео, чоловік підозрювався у кишенькових крадіжках під час протестів проти Дональда Трампа. Коли його спробували затримати, він буцімто відкрив стрілянину, після чого був убитий вогнем у відповідь поліцейських. Також повідомляється, що один із поліцейських отримав поранення.

Скриншот – facebook.com

Насправді відео, що розповсюджується, є підробкою, створеною пропагандистами. Вони скористалися фірмовим стилем USA Today для створення фейкового сюжету, спрямованого на дискредитацію українців, які змушені залишити країну через російську агресію.

По-перше, це відео ніколи не публікувалося ні на офіційному сайті USA Today, ні на його сторінках у X, Facebook, Instagram та YouTube. Аналіз за допомогою сервісу Osavul показав, що ролик уперше з’явився 9 квітня на пропагандистському Telegram-каналі «Медведь». Крім того, жодне авторитетне американське медіа не повідомляла про стрілянину в бік поліцейських, влаштовану українським біженцем у США.

У відео стверджується, що чоловіка нібито звали Олександр Мелешенко, проте знайти підтвердження існування такої особи нам не вдалося.

Правдоподібність цієї історії викликає серйозні сумніви ще й тому, що Департамент поліції Далласа не повідомляв про будь-яку перестрілку між поліцейськими та українським біженцем.

Попри намагання імітувати стиль USA Today, фальсифікатори припустилися низки помилок у візуальному оформленні. В оригінальних відеоматеріалах видання завжди вказується джерело кожного фото чи відеокадру. У фейковому ролику таких підписів немає, що також свідчить про підробку.

У відео представлена ​​нібито 3D-реконструкція подій: чоловік виходить із дому, стріляє у поліцейського, після чого другий поліцейський відкриває вогонь і вбиває його. Зважаючи на все, ця сцена була змодельована з використанням сервісу 3dripper. На сторінці цього ресурсу в Instagram можна знайти точну 3D копію будинку, показаного в ролику.

Колаж – StopFake

Пропагандисти поширюють такі фейки, щоб дискредитувати українських біженців в очах західної аудиторії, посіяти недовіру до міжнародної підтримки України і сформувати образ українців як загрози громадській безпеці. Такі матеріали спрямовані на нагнітання страху, зниження рівня підтримки України та виправдання власної агресивної політики.

Раніше StopFake аналізував схожий наратив у матеріалі «Фейк: Українська біженка у Варшаві спробувала отруїти колегу, щоб звільнити місце прибиральниці для своєї матері».

Джерело