Фейк: Під Покровськом «загинула актриса, яка знімалася у роликах української пропаганди»

  • Автор допису:

Немає жодної достовірної інформації про те, що військовослужбовиця ЗСУ та актриса Олена Савельєва взагалі існує, як і про те, що вона нібито загинула під Покровськом. Перевірка поширених пропагандистами зображень за допомогою інструментів аналізу фото свідчить про те, що вони були з великою ймовірністю змінені або створені за допомогою штучного інтелекту.

У соціальних мережах і на російських сайтах масово поширюють інформацію про те, що під Покровським нібито «загинула ЗСУшниця та актриса Олена Савельєва», яка воювала під позивним «Відьма». «Вона була знаменита тим, що зіграла десятки персонажів для української пропаганди — від дівчини-добровольця до корінної жительки Одеси, противниці російської мови», «Приклад Савельєвої показовий — ненормальність інформаційного простору України переросла в театральне шоу, яке її жителям видавали довгі роки за реальність», — пишуть щодо цього в російських пабліках. Користувачі також демонструють скриншоти, на яких нібито зображено «Олену Савельєву» у різних її ролях.

Скриншот – facebook.com

Насправді ця інформація є фейком. По-перше, в жодному достовірному джерелі немає інформації ані про українську військовослужбовицю і актрису Олену Савельєву з позивним «Відьма», ані тим більше про її загибель. Зворотний пошук за зображенням у Google портрета «Савельєвої» приводить лише на російські сайти та пропагандистські пабліки — але не на хоч якесь джерело, яке б підтверджувало факт самого існування такої людини.

Ба більше, перевірка портрета так званої Олени Савельєвої за допомогою сайтів Forensically та Fake Image Detector вказує на те, що зображення з високою ймовірністю було штучно згенероване або змінене. Аналіз рівня помилок знімка показує різні рівні області прізвища та ім’я, а також чорної стрічки в правому нижньому куті в порівнянні з рештою зображення, тобто вони були додані до знімка. Також ненатуральне тло зображення та неприродне обличчя «Савельєвої» побічно вказують на те, що фото було створено за допомогою штучного інтелекту.

Скриншот – fakeimagedetector.com

Крім того, ще три світлини, які нібито демонструють різні «ролі» Олени Савельєвої на українському телебаченні, не відповідають дійсності. Наприклад, титри, що використовуються для підписів героїв телепрограми Сніданок з 1+1 та на телеканалі ICTV відрізняються від титрів на зображеннях, які поширюють у соцмережах.

Що стосується військовослужбовиці ЗСУ із позивним «Відьма», то нам вдалося знайти інформацію про кількох таких військових. Одна з низ, кулеметниця Яна Червона, загинула в результаті мінометного і артилерійського обстрілу ще до повномасштабного вторгнення РФ в Україну — 2 квітня 2019 року в районі населеннях пунктів Новозванівка-Попасна. Друга військовослужбовиця із таким позивним, бойова медикиня Тетяна Хуторна, загинула 12 жовтня 2024 року під час виконання бойового завдання на Донбасі. Ще одна бойова медикиня Оксана Гук служила у 102-й окремій бригаді Сил територіальної оборони ЗСУ, але у травні 2023 року звільнилася в запас Збройних сил України. Натомість у мережі немає жодної інформації про те, що існує чи колись існувала військовослужбовиця ЗСУ Олена Савельєва із позивним «Відьма», яка нібито загинула під Покровськом декілька днів тому.

Отже, усі перелічені дані вказують на те, що новина про загибель військової ЗСУ і актриси Савельєвої є фейком і була спеціально виготовлена ​​російською пропагандою з метою дискредитації України та ЗСУ. StopFake продовжує спростовувати схожі фейки у матеріалах «Фейк: В Україні загинула перша військова льотчиця, яка керувала МІГ-29 — фото», «Фейк: Мати загиблого українського військового судять за напис на пам’ятнику “незаконно мобілізований”», «Фейк: В Україні продають свою «Барбі» — у військовій формі та з протезом».

Джерело