Блаженний Миколай Чарнецький: презентація книги у Семаківцях
28 квітня, у селі Семаківці, Чернелицького протопресвітеріату, відбулася презентація монографії «Блаженний священномученик Миколай Чарнецький (1884-1959): історичний портрет», автором якої є пан Василь Мельничук та сестра Андрея Маслій. Участь у конференції взяв Преосвященніший владика Володимир Війтишин, Архиєпископ і Митрополит Івано-Франківський, та Преосвященний владика Петро Голіней, єпископ-помічник Коломийський.
Презентація книги розпочалася спільним Молебнем до блаженного священномученика Миколая, на якому були присутні: єпископи, духовенство, представники влади, науковці, журналісти та небайдужі мешканці села.
Після молитви усі присутні зробили історичне фото перед церквою Блаженного Миколая Чарнецького.
Відтак, розпочалася презентація наукової праці, модератором якої став пан Олег Білоус, проректор з науково-педагогічної роботи Івано-Франківської академії Івана Золотоустого. Вступне слово виголосив Митрополит Володимир, зазначивши, що історичне дослідження життя і діяльності блаженного Миколая Чарнецького має наукову вагу та цінність. Адже постать цього українського новомученика є невідʼємною частиною історії УГКЦ, зокрема періоду підпілля. Митрополит висловив вдячність авторам цієї монографії та побажав успіхів у подальших дослідженнях.
Потім, слова подяки озвучив також єпископ Петро Голіней, наголосивши, що така спільна наукова праця є вагомим вкладом для майбутнього покоління.
Опісля, о. д-р Олег Каськів, ректор Івано-Франківської академії Івана Золотоустого, зачитав митрополичі грамоти, а владика Володимир нагородив ними авторів.
Далі пан Василь Мельничук розповів про історію написання монографії:
«Вперше я дізнався про блаженного Миколая Чарнецького ще в 90-их роках, коли поступив до Львівської політехніки. Не тут, на своїй історичній батьківщині, а у Львові. Саме там, я вперше почув історії про численні чуда, які траплялися за посередництвом Миколая Чарнецького…
Згодом у мене виникла можливість розпочати історичне дослідження життя блаженного Миколая. Я вдячний моєму давньому другу пану Олегу Білоусу, який запропонував мені розпочати навчання в Івано-Франківській академії, бо саме там мені вдалося написати наукову працю про постать Миколая Чарнецького…».
Після цього до присутніх промовила сестра Андрея Маслій, черниця Згромадження Сестер Мироносиць, кандидат історичних наук та доцент кафедри богословʼя Івано-Франківської академії Івана Золотоустого, яка розповіла про хронологічні аспекти дослідження і систематизацію історичних даних:
«Чому блаженний Миколай Чарнецький є такий визначний? Він є визначний святістю свого життя. І тому ми намагалися зібрати свідчення про історію священномученика Миколая. Ці свідчення не походять з останніх років його життя. І навіть не походять з мученицької смерті. Свідчення про його святе й богоугодне життя ми починаємо виводити ще зі студентських років блаженного і його навчання в Станіславівській гімназії. Багато про Миколая Чарнецького писали ще коли він жив, а після смерті, за його посередництва, відбувалися численні чуда…».
По завершенні доповідей, також виступили: п. Богдан Кобилянський, голова Городенківської ТГ, та п. Лариса Равлюк, директорка Семаківської гімназії Городенківської міської ради.
Наступними доповіли п. Олег Єгрешій, доцент кафедри історії України Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника, та п. Руслан Делятинський, завідувач кафедри соціально-гуманітарних дисциплін Івано-Франківської академії Івана Золотоустого.
На завершення о. Василь Скрипка, протопресвітер Чернелицький і настоятель Відпустового центру Блаженного Миколая Чарнецького с. Семаківці, висловив щиру вдячність: Митрополиту Володимиру Війтишину, владиці Петру Голінею, дослідникам, духовенству, владі, науковцям та всім присутнім.
Насамкінець, учасники конференції мали можливість підписати книги у їх авторів.
Пресслужба Коломийської єпархії УГКЦ