Всесвітній день безпеки та здоров’я на роботі 2025: Революція в галузі безпеки та здоров’я – роль штучного інтелекту та діджиталізації у сфері праці
Згідно зУказом Президента України від 18 серпня 2006 року №685/2006 щорічно у Всесвітній день охорони праці 28 квітня відзначають День охорони праці в Україні. Цей день став символом міжнародної солідарності у питаннях безпеки праці, нагадуванням про необхідність створення безпечних та здорових умов для всіх працівників.
З нагоди Всесвітнього дня безпеки та здоров’я на роботі у 2025 році Міжнародна організація праці присвячує свою кампанію впливу штучного інтелекту (ШІ) та діджиталізації на безпеку та здоров’я працівників на роботі.
Сучасні технології докорінно змінюють підходи до управління професійними ризиками. Використання ШІ та цифрових інструментів дозволяє не лише ідентифікувати небезпеки, а й прогнозувати нещасні випадки, запобігати травматизму на роботі та мінімізувати вплив шкідливих факторів на працівників. Проте, разом із перевагами діджиталізація приносить і нові виклики, зокрема питання етичного використання даних, захисту персональної інформації, ризик дискримінації через алгоритмічні упередження та розмивання меж між роботою і особистим життям.
Ця кампанія висвітлюватиме, як нові технології змінюватимуть сферу охорони праці, зокрема через автоматизацію завдань, використання смарт-інструментів і систем моніторингу безпеки, застосування доповненої та віртуальної реальності, а також алгоритмічне управління роботою.
Цифрова трансформація праці призвела до еволюції форм організації праці, таких як дистанційна робота /віддалена робота/гібридна робота та цифрові трудові платформи.
Сьогоднішня тема висвітлює вплив новітніх технологій на безпеку та гігієну праці, зокрема:
передові роботизовані системи, штучний інтелект (AI) і машинне навчання, екзоскелети, безпілотні літальні апарати (БПЛА), Інтернет речей (IoT), віртуальну та доповнену реальність.
В умовах воєнного стану в Україні це питання набуває особливої актуальності, оскільки технології можуть допомогти зменшити професійні ризики для працівників критичної інфраструктури, стратегічних виробництв, будівельних майданчиків та секторів, що забезпечують обороноздатність країни.
Всім учасників трудового процесу – не зупинятися на досягнутому та працювати над постійним поліпшенням умов праці, вдосконаленням систем безпеки праці, а також впроваджувати інноваційні підходи, що можуть забезпечувати більшу безпеку робочих місць.