У столиці обговорили виклики для інформаційного простору та шляхи протидії ворожим наративам в умовах війни
У Києві відбувся Форум «Інфопростір міста: виклики для стійкості та шляхи протидії деструктивним впливам». Представники міської влади, медійники, науковці та експерти з кібербезпеки обговорили шляхи протидії загрозам інформаційному простору та можливості його комплексного захисту. Про це повідомили у КНДУ «Науково-дослідний інститут соціально-економічного розвитку міста», який спільно з Державним університетом інформаційно-комунікаційних технологій виступив організатором заходу.
Відкриваючи Форум, директор Інституту Сергій Павловський зазначив, що сьогодні інформаційні атаки стали невід’ємною частиною гібридної агресії, а інформація у ворожих руках стає високоточною зброєю, яка вимагає особливих навичок у протидії.
«Наша відсіч ворожим фейкам і маніпуляціям має бути нещадною. Утім працює це лише в комплексі з рівновекторною системною роботою над створенням довірливих, міцних каналів комунікації всередині громади. Кожен через власні навички критичного мислення, медійного досвіду, наукових розробок і виховання молоді з нульовою толерантністю до ворожих наративів має зробити свій внесок у захист нашого інформаційного простору», – сказав Сергій Павловський.
Особливу увагу до ролі освіти у зміцненні інформаційної стійкості акцентував ректор Державного університету інформаційно-комунікаційних технологій Володимир Шульга.
«Ми маємо формувати у студентів вміння критично мислити, оцінювати джерела інформації та розпізнавати дезінформацію. Університети повинні не тільки готувати фахівців для ІТ-сектору, а й стати активними учасниками в розвитку цифрової та інформаційної грамотності суспільства», – зауважив він.
Програма Форуму складалася із двох дискусійних панелей. Перша з них була присвячена актуальним викликам для інформаційного простору мегаполіса в умовах війни. Йшлося також про шляхи підвищення стійкості громад до інформаційних атак. Адже сьогодні кожен день сповнений кризовими ситуаціями, комунікаційними кризами, вкидами, фейками і надзвичайними ситуаціями, які потребують швидкого і чіткого інформування.
Начальниця Управління інформаційної політики та доступу до публічної інформації апарату КМДА Катерина Баранова, зокрема, акцентувала увагу на тому, що інформаційна безпека мегаполіса значною мірою залежить від того, наскільки місцева влада комунікує відкрито і оперативно.
«Саме місцева влада у кризових ситуаціях часто стає тією першою ланкою, яка має оперативно реагувати, забезпечувати доступ до достовірної інформації, нейтралізувати фейки та підтримувати емоційну стійкість громади. У кризовій комунікації роль місцевої влади полягає в тому, щоб забезпечити швидкий обмін інформацією між владою, комунальними і аварійними службами та населенням, зменшити рівень паніки, надати оперативну і достовірну інформацію, на основі якої мешканці зможуть приймати рішення, від яких, подекуди, може залежати життя і здоров’я. Крім того, це дозволяє запобігти поширенню дезінформації», – сказала начальниця Управління інформаційної політики та доступу до публічної інформації апарату КМДА Катерина Баранова.
Під час другої дискусії спікери зосередились на ролі закладів освіти в розвитку медіаграмотності, розвитку критичного мислення серед молоді та інтеграції сучасних освітніх підходів у програми шкіл і ЗВО.
Учасники розповіли про цілком прикладні інструменти, які доступні кожному власнику смартфона і допоможуть убезпечити персональні дані в кіберпросторі. Йшлося також про захист великого масиву даних від атак, оскільки в умовах гібридної війни це дуже актуально для міської інфраструктури.
«Ми не в змозі зупинити прогрес, але повинні застосовувати запобіжники загрозам у цифровому світі через підвищення цифрової компетентності населення. Освітні курси з практичними кейсами з кібервразливості мають бути запроваджені на рівні шкіл і разом із тим – бути доступними старшому поколінню, яке також дуже потребує знань з кібергігієни», – зазначив доктор технічних наук, завідувач кафедри інформаційних технологій та програмування Східноукраїнського національного університету ім. Володимира Даля Олег Захожай він.
У якості спікерів у роботі Форуму також взяли участь доктор юридичних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України, експерт Інституту дослідження кібервійни Олександр Користін, доктор історичних наук, доцент, професор кафедри публічного управління та адміністрування, Державний університет інформаційно-комунікаційних технологій Ірина Верховцева, доктор політичних наук, професор Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» Лідія Смола, головна редакторка видання «Вечірній Київ» Олена Петришин, кандидат історичних наук, доцент, директор Інституту журналістики, кіно і телебачення Київського міжнародного університету Олексій Самойлов, старший викладач кафедри Управління кібербезпекою та захистом інформації Державного університету інформаційно-комунікаційних технологій Віталій Тищенко, доктор філософії (PhD), доцент кафедри інформаційних систем та технологій Державного університету інформаційно-комунікаційних технологій Віктор Сагайдак, кандидат технічних наук, старший науковий співробітник, заступник керівника служби з питань інформаційної безпеки та кібербезпеки Апарату РНБО України, директор Центру кіберінтелекту та інновацій у сфері безпеки Володимир Звєрєв.
Модерували дискусійні панелі головна редакторка та ведуча «Радіо Київ FM» Ірина Главацька та керівниця пресцентру «Київінформ» Ірина Головатенко.
Форум відбувся за сприяння Департаменту економіки та інвестицій КМДА та КП «Київінформ».