За результатами 2024 року 93,6% киян і ВПО, які знають свій ВІЛ-статус, отримують антиретровірусне лікування, серед них 97% мають невизначене вірусне навантаження – Микола Поворозник
У 2024 році столиця активно працювала над забезпеченням виконання індикаторів Державної стратегії протидії ВІЛ-інфекції. Так, за результатами 2024 року 93,6% киян та ВПО, які знають свій ВІЛ-статус, отримують антиретровірусне лікування. Серед них 97,% мають невизначене вірусне навантаження, а смертність внаслідок СНІДу другий рік поспіль нижче індикаторного річного показника. Про це йшлося на засіданні Київської міської координаційної ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу, що відбулась під головуванням першого заступника голови КМДА Миколи Поворозника.
Повністю виконані плани з профілактики та лікування: забезпечено доконтактну й постконтактну профілактику, лікування опортуністичних інфекцій, а також не було жодного випадку передачі ВІЛ від матері до дитини.
«Водночас у Києві зменшився відсоток людей, які знають свій ВІЛ-статус. Цей показник становить 77,8% проти планового 90%. Прогалину в 10,8% фахівці, зокрема, пов’язують зі зняттям з диспансерної групи осіб, які виїхали за кордон і не повернулися через військові дії. Цей показник напряму залежить від тестування, що є однією з основних цілей реалізації Державної стратегії протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, туберкульозу та вірусним гепатитам до 2030 року. Переконаний, що особливу увагу місто має приділяти поліпшенню кількісних та якісних показників тестування на рівні первинної ланки меддопомоги. Адже саме до центрів первинної медико-санітарної допомоги та консультативно-діагностичних центрів звертається найбільша кількість людей. І вже звідти, за направленням, пацієнти потрапляють до лікарень», – зазначив Микола Поворозник.
За статистикою 2024 року, загальна кількість тестувань на ВІЛ зменшилась у порівнянні з 2023-м на 4,5%. І в першому кварталі 2025-го ця тенденція зберігається. Так, у центрах первинної медико-санітарної допомоги спостерігається зниження кількості тестування на 23,4% у порівнянні з аналогічним періодом 2024 року. Аналогічно спостерігається й зниження кількості осіб, у яких виявили антитіла до ВІЛ.
«Це говорить про необхідність активізації такої роботи з пацієнтами на рівні районів. Оскільки вчасна діагностика ВІЛ та негайно розпочате лікування дають можливість людині зберегти життя та його якість. Крім того, людина, яка знає свій статус та приймає терапію, не наражає на небезпеку своє оточення. А це наближує до подолання епідемії ВІЛ/СНІД», – підкреслив Микола Поворозник.