Фейк: Міноборони підштовхує жінок підписувати контракт із ЗСУ, обіцяючи «кілька тисяч ролів Філадельфія»

Цей банер є фейком, оскільки Міністерство оборони України офіційно спростувало свою причетність до його створення і поширення. У відповідь на запит StopFake в Управлінні масової інформації Міністерства оборони України підтвердили, що відомство не має жодного стосунку до зображення, яке розповсюджується у мережі. Відсутність офіційних публікацій на платформах Міноборони та наявність лише одного варіанта зображення без альтернативних ракурсів додатково вказують на його недостовірність.

Анонімні Telegram-канали та окремі користувачі соціальних мереж розповсюджують зображення нібито рекламного банера Міністерства оборони України. У ньому стверджується, що жінки віком 18–24 років, які укладуть контракт зі Збройними Силами України, отримають 1 мільйон гривень — еквівалент «2 857 наборів ролів Філадельфія».

Скриншот – facebook.com

Насправді ця інформація не відповідає дійсності: поширене в мережі зображення – підробка. Міністерство оборони України не створювало та не розміщувало такі рекламні банери.

По-перше, ні Міноборони України, ні ЗСУ ніколи не публікували таку рекламу на своїх офіційних ресурсах (сайт, Facebook, X, Instagram, Telegram).

За даними Osavul, першим цю фотографію 12 травня вдень оприлюднив проросійський Telegram-канал Zanoza. Важливо підкреслити, що зображення поширюється переважно через анонімні та проросійські канали. Команда StopFake не виявила інших фотографій цього банера з інших ракурсів, що також вказує на його сумнівне походження.

У відповідь на офіційний запит StopFake в Управлінні масової інформації Міністерства оборони повідомили, що відомство не має нічого спільного із такими зображеннями.

Скриншот – відповідь Управління масової інформації МОУ

Це не перший такий випадок. Наприкінці березня 2025 року кремлівська пропаганда вже розповсюджувала фейкові рекламні плакати від імені Міноборони України, де винагороду за контракт порівнювали з річною підпискою на Netflix або кількістю куплених робуксів — валюти з гри Roblox. Міністерство також офіційно спростувало справжність цих оголошень.

Колаж – StopFake

«Ворог не полишає спроб дискредитувати процес набору добровольців у ЗСУ, тому запускає різні ІПСО. Наразі до контракту вікової групи 18–24 років приєдналося ще 10 бригад, відповідно процес масштабується — і це є серйозною загрозою для росіян. Вони, водевидь, на це реагують хвилями дезінформації», — зауважив речник Міноборони.

Зображення було створено у графічному редакторі. Зокрема аналіз показав, що зображення чоловіка було взято з фотостоків і зазнало редагування.

Нагадаємо, що у лютому 2025 року президент Володимир Зеленський оголосив про запуск нової системи контрактів для громадян до досягнення ними мобілізаційного віку. Контракти для осіб віком від 18 до 24 років є добровільними. Водночас контрактники обійматимуть виключно бойові посади, а з 12 місяців служби 6 місяців проводитимуть у зоні бойових дій.

Поширення таких фейків — частина цілеспрямованої інформаційно-психологічної операції Росії, спрямованої на дискредитацію української армії та підрив довіри до Міноборони. Такі «жартівливі» банери експлуатують тему комерціалізації служби. Зрештою, мета цих фальсифікацій — деморалізувати українське суспільство, послабити мотивацію добровольців та посіяти недовіру до українських державних інституцій.

Раніше StopFake спростовував неправдиву інформацію про те, що в Україні нібито стартувала рекламна кампанія, яка закликає громадян мобілізуватися цілими сім’ями.

Джерело