Окупована спадщина: у столиці показали виставку вишиванок територій, які тимчасово захоплені ворогом
- Автор допису: Голова Луганської обласної військової адміністрації
Із 13 по 20 травня у книжковому просторі «Сенс» у Києві проходить серія подій до Дня вишиванки.
Цьогорічна тема – збереження української культурної спадщини на тимчасово окупованих територіях.
У фокусі – дослідження, відтворення та популяризація строїв і вишивки з Луганщини, Донеччини, Криму, Харківщини, Херсонщини, Запоріжжя.
Луганська вишиванка має глибоку історію. Першими відомими зразками вишиваного одягу на території Луганської області вважаються зразки вбрання сарматів. Їх було знайдено в похованні кургану Сватова Лучка.
Оскільки наш регіон степовий, поширені переважно рослинні орнаменти. Найчастіше — пишні квіти, ружі і дерева. Не винятком було й зображення птахів.
Наприклад, в колекції музею, яка залишилась в Луганську, знаходилась сорочка, на плечових вставках якої в червоно-чорній гамі вишита композиція зі світовим деревом в центрі й двома птахами по боках. Під ним прямою лінією окреслена земля. Але тваринні орнаменти (коні, бабаки), а також елементи пов’язані з промисловістю не були знайдені.
Що стосується кольорової гами – в Луганському стилі вишивки, крім всім звичного червоно-чорного орнаменту, можна було зустріти поєднання червоного кольору з блакитним.
Вважається, що таке поєднання з’явилося в народній вишивці значно раніше, ніж чорний колір, оскільки тоді не було природних барвників, які б той утворювали.
Традиційними є вишивання з різних за фактурою ниток та поліхромні візерунки, виконані грубою ниткою, завдяки чому створюється враження рельєфності. Матеріалом для сорочок слугувало біле лляне чи конопляне саморобне полотно, або «крамна» – купована бавовняна тканина.
Вишиванка на Луганщині, як і в інших регіонах України, протягом століть була не просто одягом, а й невід'ємною частиною культури та самоідентичності. Вишивану сорочку носили на свята, урочисті події та по буднях, прикрашаючи візерунками, що мали глибоке символічне значення.
З 2014 року ворог знищив чимало здобутків культурної спадщини регіону. Його мета – стерти з лиця землі будь-які докази нашої самоідентичності. А тому саме зараз усім нам так важливо зберегти кожен зразок нашої регіональної автентичності.
15 травня о 18:30 відбудеться презентація книги «Вишиті сорочки Луганщини». Видання створене на основі колекції Національного музею народної архітектури та побуту України. Вперше оцифрували понад 100 автентичних сорочок із семи районів Луганщини.
Відвідати виставку у столиці можна за адресою: вул. Хрещатик, 34. Вхід безкоштовний.