Фейк: Представники ТЦК беруть участь у екзаменаційних комісіях українських вишів – документ

  • Автор допису:

Пресслужба КПІ ім. Ігоря Сікорського офіційно спростувала інформацію про включення представника ТЦК до складу екзаменаційної комісії. В університеті заявили, що поширений у мережі «документ» – підробка. У ньому містяться орфографічні та стилістичні помилки, неправильно зазначено назву ВНЗ, а також згадується неіснуюче засідання вченої ради. Крім того, особи, зазначені у складі комісії, не працюють у КПІ, а дисципліна «Міжнародний комерційний арбітраж» не викладається на факультеті менеджменту та маркетингу. Усе це свідчить про сфальшований характер «документа».

Анонімні Telegram-канали, а також деякі користувачі мережі поширюють інформацію про те, що до складу екзаменаційних комісій в українських університетах нібито почали включати представників Територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

«Тобто вирішувати, чи здасть студент важливий іспит, буде той, хто найбільше зацікавлений у не здаванні», – коментують «новину» в мережі.

Як доказ користувачі наводять фотографію нібито розпорядження про склад екзаменаційної комісії з дисципліни «Міжнародний комерційний арбітраж» на факультеті менеджменту та маркетингу Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського». На фотографії видно, що до складу комісії нібито включили представника ТЦК.

Скриншот – t.me/bear007

Насправді ця інформація не відповідає дійсності, а оголошення про склад екзаменаційної комісії сфальшовано.

StopFake звернувся за коментарем до пресслужби Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського». Там заявили, що такі повідомлення є фейковими, а сам «документ», ймовірно, створили у фоторедакторі або згенерували штучним інтелектом.

Аналіз документа підтвердив, що він є фальшивкою.

По-перше, у «документі» кілька разів скорочена назва університету вказана помилково. Єдині офіційно затверджені та юридично коректні формулювання назви університету: повна – «Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського»; скорочена – «КПІ ім. Ігоря Сікорського». У фейковому документі використовується формулювання «НТУУ «КПІ», яке не використовується і є помилковим.

Скриншот – brand.kpi.ua

По-друге, до повноважень вченої ради КПІ ім. Ігоря Сікорського не входить формування екзаменаційних комісій. У пресслужбі університету пояснили, що ця процедура регулюється «Положенням про екзаменаційну комісію і атестацію здобувачів вищої освіти», затвердженим наказом №7/178 від 01.10.2020 року (в актуальній редакції згідно з наказом №НОН/100/2023) від 23.03.2023 року.

StopFake також звернув увагу на те, що 2 травня 2025 року вчена рада КПІ ім. Ігоря Сікорського взагалі не засідала, а на сайті університету відсутній протокол засідання з такими вихідними даними.

StopFake також проаналізував склад комісії, вказаний у фейковому документі. З’ясувалося, що згадані особи взагалі не працюють і не викладають у КПІ ім. Ігоря Сікорського. Наприклад, Бойко Ігор Йосипович є завідувачем кафедри історії держави, права та політико-правових учень Львівського національного університету імені Івана Франка. Боровець Іван Іванович працює на кафедрі всесвітньої історії Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка. Павло Федорович Гураль обіймає посаду завідувача кафедри конституційного права юридичного факультету ЛНУ ім. Івана Франка. Інші особи, зазначені у фейку, також не мають ніякого стосунку до КПІ ім. Ігоря Сікорського.

У пресслужбі університету підтвердили, що, згідно із вказаним вище Положенням, до складу екзаменаційних комісій КПІ ім. Ігоря Сікорського можуть входити лише співробітники, які перебувають у трудових відносинах із університетом.

Також слід зазначити, що на факультеті менеджменту та маркетингу КПІ ім. Ігоря Сікорського не викладається дисципліна «Міжнародний комерційний арбітраж». Цей предмет входить до освітньої програми спеціальності «Право» і читається на кафедрі інформаційного, господарського та адміністративного права.

Крім того, підробку видають помилки у пунктуації та орфографії. Наприклад, у «документі» написано «Михайловіч» замість «Михайлович», не уніфіковано використання лапок та відсутня двокрапка після слова «Іспит».

За даними платформи Osavul, першим цей фейковий документ поширив пропагандистський Telegram-канал Nina VATT вдень 14 травня.

Поширення такої дезінформації спрямоване на дискредитацію української системи освіти та створення образу тотального контролю з боку військових структур. Такі фейки підривають довіру до українських університетів, вселяючи страхи молоді та їхнім батькам щодо навчального процесу. Крім того, вони підживлюють наратив про те, що держава використовує будь-яку нагоду для «насильницької» мобілізації, що є ключовим елементом російської пропаганди в умовах війни.

Раніше StopFake спростовував неправдиву інформацію про те, що  в Україні без оновлених в ТЦК  даних відмовляють у медичній допомозі.

Джерело