Фейк: Відео про загиблих однокласників показало «жахливі втрати» ЗСУ
Агітпроп підробив ролик «про однокласників», які нібито загинули на війні з Росією, вставивши туди чорно-білі портрети. StopFake знайшов оригінал цього відео – в ньому немає інформації про загибель згадуваних однокласників. Навпаки, вони живі й просто знялися на відео. Це нам підтвердила і авторка оригінального відео.
Кремлівські ЗМІ й Telegram-канали продовжують створювати фейкові новини, у яких перебільшують кількість втрат серед українських військових. Цього разу агітпроп поширює відеоролик «Як змінилися мої однокласники за 7 років», який нібито створила «дівчина із сільської школи». З нього можна дізнатися, що з її класу живими залишилися лише дівчата, а от «усі хлопці з цієї школи» загинули на російсько-українській війні.
«Дівчина із сільської школи створила й опублікувала ролик «Як змінилися мої однокласники за сім років». На відео лише жінки, усі хлопці із цієї сільської школи — у домовині. Й це не серцевий напад і не нещасний випадок, так закінчилася їхня служба у нацистських ЗСУ. Всі — нікого з чоловіків не залишилося в живих. Ось вони, «веселі» реалії сучасної України. За це скакав Майдан і за це Зеленський одержує гроші», — описує відео агітпроп.
Після поширення цієї інформації StopFake вирішив перевірити, що насправді було знято в цьому короткому відеоролику. Як з’ясувалося, агітпроп знову придумав усе в цій новині.
Оскільки пропагандисти не залишили прямого посилання на користувача, який створив відеоролик «про загиблих однокласників», StopFake знайшов його самостійно. Виявилося, що схожий ролик дійсно був опублікований користувачем «Siliuk_lena» в TikTok ще у квітні 2025 року.
Скриншот сторінки користувача «Siliuk_lena» в TikTok
Він починається точно так само, як і пропагандистський ролик, і там показані ті ж самі однокласники. Але насправді в оригіналі замість фотографій «загиблих» – відео цілком живих однокласників. У ролику немає ніякої інформації про їхню смерть, а лише нейтральний опис «5 років після школи».
Скриншот із підробленого відео
Скриншот із оригінального відео
StopFake також зв’язався з авторкою оригінального відеоролика TikTok. Вона представилася нам як Олена і підтвердила, що хлопці з відео «живі й здорові».
Попри те, що в Україні справді щодня гинуть українські військовослужбовці, російська пропаганда систематично намагається значно перебільшити кількість втрат. Раніше StopFake спростовував інформацію про те, що в Курській області “даремно загинули” 70 тис. українських військових, або що ABC News нібито повідомило про мільйон загиблих українських солдатів і сотні тисяч поранених.