Фейк: Угорську військову техніку помітили на кордоні з Україною

  • Автор допису:

Насправді танки на відео рухалися Будапештом.

«Щось починається», — загадково коментують росіяни відео, на якому угорські танки і бронетехніка нібито рухаються в бік українського кордону. Пропагандисти повідомляють, що військову техніку буцімто помітили на 5 ключових пунктах пропуску.

Скриншот — Telegram

Однак насправді це відео було знято в Будапешті. Ми знайшли оригінал ролика, який розмістив у соцмережі X користувач з ніком SzabadonMagyarul 🇬🇧🇭🇺🇺🇦🇪🇺 з підписом: «дуже дивні військові переміщення в Угорщині». Відео привернуло багато уваги — тільки оригінальний допис зібрав понад 800 поширень, і багато хто подумав, що поява військової техніки сигналізує про ескалацію російської агресії або ескалацію у відносинах між Будапештом та Києво. Пізніше користувач уточнив, що кадри були зняті увечері 11 травня в Будапешті.

Це підтвердили і осінтери X (фахівці, які збирають та аналізують інформацію з відкритих джерел): користувач з ніком Andy навіть визначив, де саме в Будапешті було зняте це відео. Скориставшись даними Google Maps, він знайшов аналогічний стовп і низенький білий паркан, розташовані навпроти жовтого цегляного будинку, поряд з яким висить рекламне оголошення з текстом «Kabel». Користувач також припустив, що військова техніка їде з якоїсь виставки.   

Колаж — користувач з нікнеймом Andy в Х

Це припущення підтвердив і військовий історик Даніел Бернеїні, який так прокоментував ситуацію: «Найменшою окремою військовою одиницею є рота, що складається з трьох взводів, в середньому зі 100 бійців. У перерахунку на танковий підрозділ це означає 9–10 машин, включаючи командний танк, допоміжний персонал та їхні машини. Оскільки в цьому випадку машин було не так багато, фотографії свідчать про те, що танки рухалися з якоїсь демонстрації чи вербувального заходу». З 8 по 10 травня на кампусі Національного університету державної служби в Будапешті і справді проходив фестиваль, серед подій якого зазначена виставка військової техніки. Отже, відео і справді викликало обговорення в Угорщині, хоч пізніше і з’ясувалося, що танки рухалися з військової виставки; а російські пропагандисти вирішили скористатися ситуацією на свою користь, і поширили ролик уже без згадки, що військову техніку насправді помітили в Будапешті.

Ще в 2022 році ми спростовували інформацію про те, що Румунія, Угорщина і Польща «заберуть територію України».

Джерело