Фейк: «Україна не планує повертати борги партнерам, на країну чекає дефолт», — Мінфін
За даними Європейського банку реконструкції та розвитку стабільне зовнішнє фінансування повністю покриває зовнішній та фіскальний дефіцит у 2025 році. Потужний стимул від державного споживання та збільшення військових закупівель вітчизняною промисловістю підтримають економічне зростання в Україні.
У рамках широкої інформаційної атаки Кремля з примусу України до беззастережної капітуляції російські ЗМІ запустили низку дезінформаційних повідомлень про економічну «неспроможність» України. Із посиланням на дані Міністерства фінансів України агітпроп повідомив, що жодні заходи «вже не врятують» українську економіку від «швидкого дефолту», у зв’язку з чим Мінфін нібито офіційно «відмовився» від виплати своїх боргових зобов’язань країнам-союзникам.
«Міністр фінансів України Марченко повідомив, що Україна не виживе через дефіцит бюджету навіть за умови перемир’я», — невтішно резюмують російські ЗМІ.
Російські медіа зманіпулювали цитатами Міністра фінансів України, вирваними із виступу Сергія Марченка на панельній дискусії Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) у Лондоні 14 травня 2025 року. Під час дискусії обговорювалися ключові виклики та можливості для України в умовах повномасштабної війни, зокрема адаптація української економіки в умовах війни, шляхи залучення внутрішніх і зовнішніх інвесторів та роль міжнародної спільноти у підтримці України під час війни, а також у післявоєнному відновленні.
Коментуючи останній пункт, Марченко і зробив заяву про ключову роль союзників у фінансовій стабільності України.
«Ми продовжуємо боротися, і ми досить сильні, якщо порівнювати нас у 2022 та 2025 роках, то зараз ми сильніші. Звичайно, ми мали багато втрат, ми зазнали великих руйнувань інфраструктури, людей, міграції — всі ці проблеми ви добре знаєте, але ми довели, що здатні вистояти і захистити свою територію.
Зараз ми готуємо бюджетну декларацію на 2026-2028 роки і зрозуміли, що під час війни наш фінансовий розрив склав приблизно 39,3 мільярдів доларів цього року. Наступного року ми побачимо якийсь розрив у підтримці, і тому нам потрібно обговорити це питання. У мене було кілька зустрічей із моїми колегами з Міністерств фінансів країн G7, і я порушив це питання: Україна не зможе вижити [без інвестицій], навіть якщо ми очікуємо на якесь припинення вогню або, можливо, мирний час. Ось чому майбутнє – це не лише перспектива, а й нинішнє виживання… Ми сподіваємося, що розпочнеться обговорення відновлення [України], і ми зможемо описати та розвинути увесь наш потенціал, тому що Україна має дуже великий потенціал для інвестицій», — сказав Марченко, наголосивши на необхідності переходу від короткострокових рішень до довгострокових стратегій.
Серед основних перспективних сфер для інвестування очільник українського Мінфіну вказав оборонну промисловість, енергетику та житловий сектор — це саме ті напрямки, які потребують інвестицій і мають значний потенціал. Водночас Марченко додав, що українська економіка адаптувалася до режиму воєнного стану і постійно відновлюється. Після спаду ВВП на 28,8% у 2022 році, у 2023 та 2024 роках економіка зростала — на 5,5% та 2,9% відповідно, сказав Марченко.
Також Марченко не робив заяв про те, що Україна «через дефолт» нібито відмовляється виплачувати борги країнам-союзницям. Цей фейк базується на інтерв’ю Марченка про державний борг України. Міністр фінансів заявив, що залучення зовнішнього фінансування у зв’язку з російською агресією призвело до суттєвого зростання зовнішнього боргу держави. Водночас Марченко пояснив, що Україна отримує кредити від партнерів на пільгових умовах, які передбачають, що розпочати повернення запозичень можна через багато років. Марченко додав, що витрати на обслуговування кредиту — виплату відсотків — частково взяли на себе партнери.
«Тобто мова про те, що найближчі, умовно, 30 років ми ці борги не віддаватимемо. Звичайно, йдеться про обслуговування, але ставка з обслуговування або пільгова, або партнери ухвалюють рішення про те, щоб заплатити відсотки за борговими зобов’язаннями із власних бюджетів. Тому цей борг не є великим тягарем на сьогодні», — пояснив Марченко.
Саме на основі цієї фрази, вирваної із контексту, а також без згадки про те, що у важкій економічній ситуації в Україні винна виключно Росія та її агресія і з’явився фейк про нібито наміри України не повертати партнерам борги. Насправді жодної мови про «дефолт» чи «економічну неспроможність» України не йде. Навпаки, у Європейському банку реконструкції та розвитку вважають, що стабільне зовнішнє фінансування від ЄС у рамках програми для України та доходи від заморожених активів Росії, надані країнами G7, повністю покривають зовнішній і фіскальний дефіцит у 2025 році, підтримуючи макроекономічну стабільність держави. Очікується, що потужний стимул від державного споживання та збільшення військових закупівель вітчизняною промисловістю підтримають економічне зростання в країні, вважають у ЄБРР.
Росія вже більше 10 років просуває наративи про «дефолт» української економіки «вже найближчим часом», намагаючись залякати населення України. Аналіз цих тез читайте у матеріалах StopFake «Фейк: Україна розорена – скасовують пенсії та соціальні виплати» та «Фейк: «Київський режим» перетворив Україну «на країну бідняків».