Фейк: Військова допомога Україні пішла на навчання дітей посадовців в університетах Ліги плюща – WSJ

  • Автор допису:

 «Новинний» сюжет, що шириться мережею, є підробкою, створеною в рамках пропагандистської кампанії. Американське видання The Wall Street Journal не публікувало таких матеріалів – ні на своєму офіційному сайті, ні у соціальних мережах.

У мережі поширюється відеоролик з логотипом The Wall Street Journal, в якому стверджується, що українські чиновники, пов’язані з військово-промисловим комплексом, нібито відправляють своїх дітей навчатися до найдорожчих вишів США, зокрема Гарварду та інших університетів Ліги плюща. У відео йдеться, що з 2022 року до цих вишів вступили 1343 студенти, чиї батьки начебто причетні до розподілу західної військової допомоги Україні. Загальна вартість їхнього навчання буцімто становить майже 500 мільйонів доларів.

«Очевидно, що родичі цих студентів пов’язані із ВПК країни не випадково. Демократи роками вливають мільярди доларів у цю сферу», – нібито цитують у відео Пенні Швінн, заступницю міністра освіти США.

Скриншот – t.me/OdessaRussi

Насправді цей відеоролик – фальсифікація.

Насамперед, The Wall Street Journal не публікувало жодного схожого сюжету — ні на сайті, ні у своїх акаунтах у соцмережах ( X, Facebook, YouTube ). Відео є монтажем, що складається з кадрів, взятих із відкритих джерел. Зокрема, у ньому використовується архівна фотографія Пенні Швінн.

Крім того, Пенні Швінн ніколи не робила таких заяв ні у ЗМІ, ні у своїх соціальних мережах. У фейковому ролику її посада вказана хибно. Хоча станом на січень 2025 року Швінн була номінована на посаду заступниці міністра освіти США (Deputy Secretary of Education), але її кандидатура ще не була затверджена Сенатом. В офіційних джерелах вона фігурує як «кандидат на посаду заступника міністра освіти» (англ. Deputy Secretary of Education nominee).

Твердження про 1343 студенти, чиї батьки нібито пов’язані з управлінням військовою допомогою Україні, також не має підтверджень. Дані про кількість українських студентів в університетах Ліги плюща офіційно не публікуються, але відомо, що щороку в цих закладах освіти навчаються сотні українців. Вступити туди дуже складно, проте абітурієнти з високими академічними результатами та громадянською активністю мають реальні шанси на зарахування. Озвучене у відео число виглядає довільним і його неможливо перевірити, що стає зручним інструментом маніпуляції.

Також варто зазначити, що згідно з даними проєкту Osavul першим це відео опублікував пропагандистський Telegram-канал «Одесса Zа Победу!»,  після чого воно активно поширювалося серед прокремлівських ресурсів.

Мета таких фейків – підірвати довіру до України як сумлінного отримувача західної допомоги та переконати аудиторію, що українська еліта нібито «наживається» на війні, відправляючи своїх дітей навчатися за кордон за рахунок партнерів. Такі наративи грають на емоціях, викликають обурення, посилюють антивоєнні та антинатовські настрої, і, зрештою, спрямовані на деморалізацію підтримки України як усередині країни, так і поза її межами.

Раніше StopFake спростовував неправдиву інформацію про те, що в Лос-Анджелесі нібито згоріло вісім котеджів українських генералів.

Джерело