«Папа Лев XIV, як і Блаженніший Любомир, випромінює мир», — Блаженніший Святослав

У програмі «Відкрита Церква» на «Живому телебаченні» Глава Української Греко-Католицької Церкви поділився враженнями від першої приватної аудієнції з Папою Левом XIV. У новообраному Понтифіку Блаженніший Святослав побачив духовну подібність до свого великого попередника — Блаженнішого Любомира Гузара.
«Я мав таке враження, що я є в присутності особи, яка чимось дуже подібна до нашого Блаженнішого Любомира, мого великого попередника. Папа Лев XIV, як і Блаженніший Любомир, випромінює мир. Це особа, яка не просто про мир говорить, але яка цей Христовий мир у собі носить», — сказав Блаженніший Святослав.
Він нагадав, що першим словом Папи після обрання було «мир», і додав, що італійські журналісти вже навіть назвали його «Папа Транквілло», тобто «Спокійний Папа».
«З першої хвилини між нами запанував мир, який став тлом цієї зустрічі», — підкреслив Глава УГКЦ.
Аудієнція Блаженнішого Святослава з Папою Левом XIV відбулася ще до офіційної інтронізації Папи — 15 травня 2025 року — саме в той день, коли у Стамбулі починалися переговори про припинення війни в Україні. Першою темою особистої розмови Глави УГКЦ з Понтифіком була саме Україна — її страждання, біль і надія.
Блаженніший Святослав подарував Папі унікальний образ «Реквієм. Біль України», виконаний у техніці пірографії батьком загиблого українського воїна. Цей твір став вираженням болю через війну — не лише словами, а через мистецтво.
Глава УГКЦ поділився, що під час аудієнції подякував Папі Леву XIV за його недвозначну позицію щодо війни в Україні, яку той виголосив уже в першу неділю після обрання під час молитви «Regina Coeli» («Царице Неба»). Тоді Вселенський Архиєрей чітко заявив про несправедливу агресію, закликав до негайного припинення війни, звільнення полонених та повернення викрадених дітей.
«Я йому кажу: Святіший Отче, Ваша згадка про Україну, Ваше слово відразу перетворилося на бальзам, який лікує рани. Тому що росія намагається вкрасти в нас ім’я, сказати, що України немає, що українці — це не народ, не люди, не нація зі своєю мовою, культурою, традицією, навіть Церквою, а територія анонімних тубільців. І про територію власне хочуть торгуватися. А кожного разу, як Ви згадуватимете про Україну, Ви надаєте нам видимості. Ви нам, як Папа, повертаєте ім’я. І коли Ви говорите про справедливий мир, коли Ви говорите, що немає миру без правди, Ви просто виливаєте бальзам на наші рани, і Ваші слова тоді нас підносять на дусі, нас лікують, повертають нам наше ім’я», — поділився Блаженніший Святослав.
На першій аудієнції Глава УГКЦ також передав Папі список з 500 імен українських військовополонених. Святіший Отець, за словами Блаженнішого Святослава, переглянув його і відповів: «Я зроблю все, що є тільки в наших можливостях, щоб цю війну зупинити».
Під час зустрічі також ішлося про нові виклики, перед якими постала УГКЦ: душпастирство горювання, служіння людям, які втратили все, надію, і часто — самих себе. Блаженніший Святослав розповів про Церкву, яка поруч зі своїм народом, несе йому Христа як єдину надію.
На завершення аудієнції Глава УГКЦ підтвердив уже надане президентом України запрошення Папі відвідати Україну. «Як Папа Лев Великий виїхав з Риму, щоб зупинити Атіллу, так і сьогодні всі розуміють, хто є Атіллою сучасності і куди треба їхати, щоб зупинити новітніх варварів, які несуть у Європу смерть і розруху», — підсумував Блаженніший Святослав.
Департамент інформації УГКЦ