Фейк: Українець спровокував масові ексгумації у Польщі — TVP World

Це фейк, оскільки в жодному авторитетному джерелі немає згадок про існування художника Олега Лебеденка чи його «справу» у Польщі. Відео змонтовано з архівних кадрів TVP World та стокових матеріалів і містить кадри ексгумації у звільненому українському місті Ізюм, які не мають жодного стосунку до Польщі. Телеканал TVP World не публікував такої новини.

У мережі поширюється відеоролик із логотипом польської міжнародної мережі новин TVP World, в якому стверджується, що в Польщі нібито засудили українського художника-акціоніста Олега Лебеденка. За словами авторів ролика, починаючи з 2022 року він анонімно повідомляв у поліцію неправдиву інформацію про правопорушення, внаслідок чого польська влада ексгумувала 420 тіл померлих громадян під час перевірок.

Скриншот – facebook.com

Насправді ця інформація є повністю вигаданою, а відеоролик, що шириться мережею, фальсифікацією. Такі «новини» – частина дезінформаційної кампанії, спрямованої на дискредитацію українських біженців та розпалювання ксенофобських настроїв у країнах, які надали їм притулок після початку повномасштабного вторгнення Росії.

Для створення цього фейку зловмисники скористалися кадрами із реального відеосюжету TVP World, а також стоковими відео- та фотоматеріалами. Зокрема, було взято кадри з архіву сюжету TVP World від листопада 2017 року про затримання злочинця, підозрюваного в оскверненні могил та викраденні тіл.

Крім того, у фейковому відео використано фотографії ексгумації тіл із братської могили мирних жителів Ізюма. Нагадаємо, у вересні 2022 року, під час контрнаступу ЗСУ у Харківській області, Ізюм було звільнено від російської окупації. Тоді було виявлено масові поховання – ексгумовано тіла щонайменше 414 мирних жителів, які загинули під час російської окупації міста.

Скриншот – facebook.com

Важливо наголосити, що телеканал TVP World та інші польські ЗМІ не публікували такої інформації. Також у відкритих джерелах немає жодних згадок про українського художника-акціоніста на ім’я Олег Лебеденко – це ім’я фігурує виключно у контексті фейкового ролика.

Аналіз, проведений за допомогою платформи Osavul, показав, що спочатку цей відеоролик з’явився в пропагандистському Telegram-каналі «Медведь» 10 червня, після чого почав активно розповсюджуватися в мережі.

Такі дезінформаційні вкидання спрямовані на те, щоб очорнити українців в очах громадян країн-союзників та посіяти розбрат між місцевим населенням і біженцями. Вони підживлюють страхи, ксенофобію та недовіру, а також націлені на підрив міжнародної підтримки України. Використання шокуючих та емоційно «заряджених» тем – таких як осквернення могил – покликане викликати огиду та обурення, посилюючи ефект маніпуляції.

Раніше StopFake спростовував неправдиву інформацію про те, що українська біженка у Варшаві нібито спробувала отруїти колегу, щоб звільнити місце прибиральниці для своєї матері.

Джерело